Sport

Polacy poznali rywali

Po losowaniu grup Ligi Narodów jedni mają miny nietęgie, inni pewnie podchodzą do tego na spokojnie. Fot. Marcin Karczewski/Press Focus


Polacy poznali rywali

Chorwacja, Portugalia i Szkocja będą przeciwnikami biało-czerwonych w kolejnej edycji Ligi Narodów.

 

Czwarta edycja najnowszych rozgrywek pod szyldem UEFA rozpocznie się po mistrzostwach Europy. Start 5 września, a rozstrzygniecie 8 czerwca 2025 roku. Wczoraj w Paryżu rozlosowano grupy poszczególnych dywizji. Polska po raz kolejny będzie rywalizować w najwyższej z nich, dywizji A.

Trafiła do grupy 1 jako przedstawiciel trzeciego koszyka. Z pierwszego wylosowano jej Chorwację, z drugiego Portugalię, a z trzeciego - Szkocję. Według wyliczeń zaprezentowanych na portalu weszło.com, to... dziewiąty najgorszy scenariusz na 64 możliwe, dający Polsce nieco ponad 20% szans na utrzymanie. Zdecydowanie najtrudniejsza miałaby być trójka Hiszpania, Portugalia, Serbia (ok. 18%), zaś najłatwiejsza - Włochy, Dania oraz Bośnia i Hercegowina (prawie 63%).

Pierwszym etapem Ligi Narodów będzie rywalizacja grupowa, w której drużyny grają każdy z każdym mecz i rewanż. Potrwa ona do połowy listopada. Od miejsca w grupie będą zależały losy poszczególnych reprezentacji. Zespoły z dywizji A, które zajmą pierwsze dwa miejsca, zmierzą się w ćwierćfinałach, a ich zwycięzcy awansują do turnieju finałowego, czyli po prostu do półfinału. Zwycięzcy grup w dywizjach B, C oraz D awansują do wyższych dywizji, w których zagrają w następnej edycji. Analogicznie spadek zaliczą ostatnie ekipy dywizji A oraz B. Natomiast z dywizji C do D spadną tylko dwa zespoły z ostatnich miejsc, co jest spowodowane faktem, iż w najniższej stawce są tylko dwie grupy. Pozostałe dwie najgorsze drużyny z dywizji C, które nie spadną, zagrają baraż z wicemistrzami dwóch grup dywizji D, a ich stawką będzie rzecz jasna gra w dywizji C.

Oprócz tego należy wspomnieć o barażach, o udział w których najprawdopodobniej będzie walczyć Polska. Trzecie zespoły grup dywizji A o pozostanie w niej będą bowiem rywalizować z wicemistrzami grup dywizji B. Analogicznie będzie tak w przypadku dywizji B i C. Wszystkie gry barażowe oraz wspomniane ćwierćfinały odbędą się w marcu 2025 roku, natomiast turniej finałowy rozegrany zostanie w czerwcu 2025 na terenie jednego z uczestników. Mecze barażowe o utrzymanie w dywizji C (z ekipami z D) zaplanowano na marzec 2026 roku.


Piotr Tubacki

 

GRUPY LIGI NARODÓW 2024/25

 

DYWIZJA A

Grupa 1: Chorwacja, Portugalia, Polska, Szkocja

Grupa 2: Włochy, Belgia, Francja, Izrael

Grupa 3: Holandia, Węgry, Niemcy, Bośnia i Hercegowina

Grupa 4: Hiszpania, Dania, Szwajcaria, Serbia

 

DYWIZJA B

Grupa 1: Czechy, Ukraina, Albania, Gruzja

Grupa 2: Anglia, Finlandia, Irlandia, Grecja

Grupa 3: Austria, Norwegia, Słowenia, Kazachstan

Grupa 4: Walia, Islandia, Czarnogóra, Turcja

 

DYWIZJA C

Grupa 1: Szwecja, Azerbejdżan, Słowacja, Estonia

Grupa 2: Rumunia, Kosowo, Cypr, Litwa/Gibraltar*

Grupa 3: Luksemburg, Bułgaria, Irlandia Północna, Białoruś

Grupa 4: Armenia, Wyspy Owcze, Macedonia Północna, Łotwa

 

DYWIZJA D

Grupa 1: Litwa/Gibraltar*, San Marino, Lichtenstein

Grupa 2: Mołdawia, Malta, Andora

 

* W marcu odbędzie się baraż o utrzymanie w dywizji C pomiędzy Litwą a Gibraltarem.