Piotr Lisek był lepszy od Armanda Duplantisa... Fot. Michał Laudy/PressFocus


Podium dla Liska i Skrzyszowskiej

Najlepsze płotkarki biegają szybko pod dachem, co pachnie nowym rekordem świata.

 

Ostatni mityng z cyklu World Indoor Tour Gold w Madrycie stał na wysokim pozimie, ale to było zaledwie preludium do tego, co się będzie działo już od piątku podczas halowych mistrzostw świata w Glasgow. Z naszych reprezentantów największe powody do radości miał Piotr Lisek, który okazał się najlepszy w konkursie tyczkarzy i tym samym przypieczętował zwycięstwo w klasyfikacji generalnej halowego cyklu. Natomiast Pia Skrzyszowska na 60 m musiała się zadowolić trzecim miejscem, ale płotkarska konkurencja stała na niebywałym poziomie.   


Lisek w tym sezonie był najbardziej zapracowanym naszym lekkoatletą i startował we wszystkich zawodach i w rezultacie zgromadził 25 pkt i miał zdecydowaną przewagę nad pozostałymi rywalami. Dla przykładu Szwed Armand Duplantis, rekordzista świata, startował tylko trzy razy, a w Clermont-Ferrand uzyskał najlepszy wynik w tym roku - 6,02. Konkurs w Madrycie nie zgromadził wszystkich najlepszych i Liskowi wystarczyło zaliczyć wysokość 5,70. Owszem, atakował 5,80, ale bez powodzenia. Na podium obok niego stanęli: Portugalczyk Pedro Buaro - 5,60 oraz Hiszpan Alexi Pi - 5,50.


Biegi płotkarskie z udziałem pań były główną atrakcją tego mityngu. Już w eliminacjach Devynne Charlton z Bahamów oraz Holenderka Nadine Visser uzyskały po 7,79 sek., zaś Skrzyszowska - 7,83. Natmiast w finale Charlton była bliska wyrównania własnego rekordu świata, a jej czas - 7,68 - był zaledwie o 0,01 sek. gorszy. Visser była druga - 7,78 - a nasza płotkarka trzecia i skopiowała wynik z eliminacji. W klasyfikacji generalnej Skrzyszowska zajęła 4. miejsce - 22 pkt, ustępując Charlton - 28, Nigeryjce Tobi Amusan - 27 i Visser – 24. Na 400 m Rumunka Andrea Miklas pewnie wygrała i uzyskala 51,11 sek.


Świetną formę zademonstrował włoski średniodystansowiec Catalin Tecuceanu, który wynikiem 1.45,00 nie tylko o prawie pół sekundy poprawił rekord swojego kraju, ale uzyskał najlepszy w tym roku wynik na świecie. Włoch wyraźnie wyprzedził duet Hiszpanów: Mohamed Attaoui - 1.45,67 orz Adriana Bena - 1.45,72 oraz wygrał klasyfikację generalną. Kolejnym rekordzistą został Włoch Lorenzo Ndele Simonelli, który na 60 m ppł. uzyskał 7,46 i wyprzedził dwóch reprezentantów gospodarzy: Asiera Martineza - 7,50 i Enrique Llopisa - 7,51. W konkursie pchnięcia kulą Rajindra Campbell (Jamajka) wynikiem 22,16 ustanowił rekord swojego kraju i o 13 cm wyprzedził Toma Walsha (Nowa Zelandia). Jamajczyk jest na 12. miejscu halowej listy wszech czasów. Jordan Alejandro Diaz Fortun, trójskoczek rodem z Kuby, ale od 2022 r. reprezentuje Hiszpanię tylko w zawodach krajowych, uzyskał 17,52. Od 24 czerwca tego roku będzie mógł reprezentować nową ojczyznę już w imprezach międzynardowych. Diaz będzie jednym z kandydatów do podium w igrzyskach w Paryżu. 

 

Sobera w Glasgow

Robert Sobera pokazał się z dobrej strony podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu i dzielnie walczył z Liskiem o złoto. Ostatecznie wynikiem 5,75 był drugi, ustępując rywalowi o 5 cm. W momencie ogłoszenia składu wicemistrz Polski zajmował w rankingu miejsce niegwarantujące mu prawa startu w HMŚ. Jednak kilku zawodników zajmujących wyższe pozycje zrezygnowało i tyczkarz z Wrocławia otrzymał zaproszenie od World Athletics. Tak więc ekipa biało-czerwonych będzie liczyła 24 osoby.


Ostatnim sprawdzianem dla Sobery był mityng w Berlinie, zaliczany do cyklu World Indoor Tour Silver, gdzie wynikiem 5,66 zajął trzecie miejsce. Zwyciężył John Obiena - 5,93 przed Amerykaninem Trayem Oatesem - 5,75. W konkursie skoku w dal pań Nikola Horowska była szósta - 6,53, a wygrała Niemka Malaika Mihambo - 6,95.

 

Rekord świata Moralesa-Williamsa

Kanadyjczyk Christopher Morales-Williams czasem 44,49 pobił halowy rekord świata na 400 m podczas uniwersyteckich mistrzostw w Fayetteville w stanie Arkansas. Poprzedni rekord Amerykanina Kerona Clementa (44,57) został ustanowiony w 2005 roku w tej samej hali. Od tego sezonu światowa federacja (World Athletics) rozgranicza rekordy świata ustanowione na tzw. krótkim torze (okrążenie 200 m) w porównaniu do 400 m na torze klasycznym. Obiekt w Fayetteville posiada bieżnię 200 m. 19-letni Christopher Morales-Williams, student drugiego roku Uniwersytetu Georgia, rozpoczął sezon halowy z najlepszym czasem wynoszącym 47,42. Jego rekord Kanady na otwartym obiekcie wynosi 45,48, a został ustanowiony latem 2022 roku. (sow)