Paryż-Nicea po amerykańsku

Kolarz z USA Matteo Jorgenson (Visma) został zwycięzcą prestiżowego wyścigu Paryż-Nicea. Sukces zapewnił sobie na ostatnim etapie, choć na finiszu na słynnej Promenadzie Anglików w Nicei przegrał z towarzyszem ucieczki Belgiem Remco Evenepoelem. Trzecie miejsce, ze stratą 50 sekund do czołowej dwójki, zajął Rosjanin Aleksander Własow. Dotychczasowy lider, Amerykanin Brandon McNulty minął linię mety na piątej pozycji, ze stratą 1.39.

W klasyfikacji generalnej Jorgenson wyprzedził o 30 sekund Evenepoela oraz o 1.47 McNulty'ego.

W wyścigu najwyższej kategorii World Tour startowało dwóch polskich kolarzy: Łukasz Owsian i Kamil Gradek. Obaj ukończyli go na odległych miejscach.

6. etap, Sisteron - La Colle-sur-Loup, 198,2 km: 1. Mattias Skjelmose (Dania/Lidl-Trek) 4:36.51, 2. Brandon McNulty (USA/UAE Team Emirates), 3. Matteo Jorgenson (USA/Visma) ten sam czas, 4. Remco Evenepoel (Belgia/Soudal Quick-Step) strata 52 s, 5. Harold Tejada (Kolumbia/Astana) 53, 6. Aurelien Paret Peintre (Francja/AG2R La Mondiale) 53... [67. Łukasz Owsian (Arkea-B&B Hotels) 18.04, 125. Kamil Gradek (Bahrain-Victorious) 19.56.

7. etap, Nicea - Madone d'Utelle, 104 km: 1. Aleksander Własow (Rosja/Bora-hansgrohe) – 2:44.03, 2. Remco Evenepoel (Belgia/Soudal Quick-Step) strata 8 s, 3. Primoż Roglić (Słowenia/Bora-hansgrohe), 4. Mattias Skjelmose (Dania/Lidl-Trek), 5. Matteo Jorgenson (USA/Visma) ten sam czas, 6. Santiago Buitrago (Kolumbia/Bahrain Victorious) 13... [59. Owsian 13.32, 102. Gradek 20.46.

8. etap, Nicea – Nicea, 109,3 km: 1. Evenepoel – 2:50.03, 2. Jorgenson ten sam cza, 3. Własow strata 50 s, 4. Skjelmose 1.39, 5. McNulty ten sam czas, 6. Samuele Battistella (Włochy/Astana) 2.13... [91. Owsian 24.44, 98. Gradek ten sam czas.

Klasyfikacja końcowa: 1. Jorgenson – 27:50.23, 2. Evenepoel 30, 3. McNulty 1.47, 4. Skjelmose 2.22, 5. Własow 2.57, 6. Luke Plapp (Australia/Jayco AlUla) 3.08... 85. Owsian 1:27.32, 97. Gradek 1:37.20.