Otwarcie inne niż wszystkie
Jak będzie wyglądać olimpijska inauguracja, wiedzą chyba tylko projektodawcy...
Dziś o 19.30 w centrum Paryża rozpocznie się historyczna ceremonia otwarcia igrzysk - pierwsza nie na stadionie, a na rzece. Organizatorzy zapowiadają spektakularne wydarzenie, chociaż plany popsuć może pogoda - zapowiadany jest bowiem deszcz.
Igrzyska w Paryżu, które odbędą się dokładnie 100 lat po tym, jak francuska stolica była już areną olimpijskich zmagań, mają być inne niż wszystkie. Jednym, co z pewnością będzie je wyróżniało, jest ceremonia otwarcia na Sekwanie.
Na temat samej uroczystości nie wiadomo jednak wiele - poza tym, że rzeką na odcinku sześciu kilometrów przepłynie 115 łodzi z delegacjami sportowców, a trasa będzie prowadzić od mostu Austerliz do Pont d'Iena.
Szczegóły wydarzenia są we Francji pilnie strzeżoną tajemnicą. Kilka dni przed ceremonią w mediach pojawiły się jednak informacje, że w Paryżu wystąpią m.in. gwiazdy światowej muzyki - Lady Gaga oraz Celine Dion.
Według francuskiej agencji prasowej AFP, w ceremonii otwarcia igrzysk będą uczestniczyć przywódcy około stu państw. Wśród nich będzie prezydent RP Andrzej Duda, a także m.in. król Wielkiej Brytanii Karol III, kanclerz Niemiec Olaf Scholz czy prezydent Włoch Sergio Mattarella. Przyjazd do Paryża potwierdziła również Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, Jill Biden.
Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie zapalenie znicza, które stanowi symboliczne rozpoczęcie zmagań o medale igrzysk. Ceremonia, która ma się rozpocząć o 19.30, powinna się zakończyć około 23.15.
Dużym znakiem zapytania w przypadku piątkowego wydarzenia była kwestia bezpieczeństwa w kraju, który ma bolesną historię związaną z atakami terrorystycznymi. Cała impreza jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem jest jednak bardzo dokładnie zabezpieczona, przy wejściu do każdego z obiektów wszyscy muszą przechodzić dokładną kontrolę osobistą, natomiast na ulicach wszędzie widać policjantów oraz żołnierzy.
Także na samą ceremonię nie może wejść byle kto. Wydarzenie, podzielone na trzy sektory - Sekwana, Most Aleksandra III oraz Trocadero - jest biletowane, zarówno dla dziennikarzy, jak i dla widzów. Podczas uroczystości nie będzie można przemieszczać się między strefami, więc osoby mające bilety na początkowy odcinek trasy parady sportowców nie będą miały możliwości zobaczyć na żywo wielkiego finału na placu Trocadero.
Ostatnie medale tej największej imprezy sportowej zostaną rozdane 11 sierpnia. Wtedy też zgaśnie znicz olimpijski.