Ostalczyków siedmiu plus
Nie znam drugiej tak licznej rodziny piłkarskiej, jak pochodzący z Milejowa koło Piotrkowa Trybunalskiego bracia Ostalczykowie.
Tomasz Ostalczyk jr. to jeden z wielu przedstawicieli tej rodziny na ligowych boiskach. Fot. Rafał Rusek / Press Focus
Było ich siedmiu – wszyscy grali w ŁKS-ie (także w ekstraklasie) i w trzecioligowej Piotrcovii. We wtorek wieczorem łódzki klub poinformował, że zmarł jeden z nich – Janusz, piłkarz ŁKS-u w sezonie 1978/79, potem zawodnik Resovii. Miał prawie 70 lat (urodził się 23 lutego 1955 roku).
Najstarszym z braci i najbardziej znanym jest Grzegorz, reprezentant Polski do lat 23, grający w ŁKS-ie w latach 1969-81 z przerwą na występy w zespole Pittsburgh Spirit w amerykańskiej lidze halowej razem ze Stanisławem Terleckim, który większość goli strzelał po jego podaniach. Najmłodszy to o 20 lat młodszy od Grzegorza Zbigniew, który też zaliczył ligowy mecz w ŁKS-ie w 1991 roku. Marek, Tomasz i Piotr grali w Piotrcovii – Piotr trenował nawet w juniorach ŁKS-u, ale do ligowego zespołu się nie dostał. Siódmy Rafał był w juniorskim zespole Piotrcovii, tak jak i Tomasz junior, syn Tomasza, który jako jedyny z potomków zrobił piłkarską karierę i tak jak stryjkowie Grzegorz, Janusz i Zbigniew doszedł do ligowego poziomu w ŁKS-ie w sezonie 2008/09, a potem jeszcze w 2015 roku, gdy ŁKS się odradzał i walczył w III lidze. Tomasz junior grał też w Sandecji, Górniku Polkowice, Flocie Świnoujście, Zawiszy, Chojniczance i Stali Mielec.
Do familii Ostalczyków należy też „po kądzieli” Michał Jończyk, wielokrotny reprezentant Polski juniorów, zawodnik Górnika Zabrze w sezonach 2010-12. On akurat ŁKS omijał, a oprócz Górnika grał też w GKS-ie Bełchatów, Wiśle Kraków, Sandecji, Widzewie i Motorze Lublin. Ostalczykowie mieli siostrę Magdę, tak więc Grzegorz, Janusz, Zbigniew i reszta to wujkowie Jończyka, zaś on sam jest ciotecznym bratem Tomasza juniora. Z bliskimi kuzynami byłaby to niezła piłkarska jedenastka.
Wojciech Filipiak