Olimpijczycy w drodze do Paryża
Dwa, może trzy medale na planszach w Bazylei byłoby odzwierciedleniem siły biało-czerwonych na Starym Kontynencie.
Mocno liczymy na dobre występy Julii Walczyk-Klimaszyk zarówno w Bazylei, jak i Paryżu. Fot. Marcin Bulanda/PressFocus
Olimpijczycy w drodze do Paryża
Dwa, może trzy medale na planszach w Bazylei byłoby odzwierciedleniem siły biało-czerwonych na Starym Kontynencie.
SZERMIERKA
Dla florecistek i florecistów oraz szpadzistek to generalny sprawdzian przed igrzyskami olimpijskimi, zaś dla szablistek i szablistów oraz szpadzistów to impreza docelowa w tym sezonie i możliwość poprawy lokaty w rankingach. A dla wszystkich świetna okazja do zdobycia medalu w mistrzostwa Europy. Do Bazylei biało-czerwoni wybrali się w najsilniejszych składach, ale trudno się dziwić, wszak trenerzy szpadzistek oraz florecistów będą chcieli sprawdzić, jak będą funkcjonowały w nowym układzie personalnym.
Polskie florecistki wystąpią w IO po 12 latach i nie ukrywają ambicji. Ich akcje stoją wysoko, zaś 26-letnia Julia Walczyk-Klimaszyk jest jedną z kandydatek do podium. W lutowych zawodach Pucharu Świata w Kairze florecistka, rodem z Pabianic, występująca w barwach akademickiego klubu z Poznania, zajęła drugie miejsce i teraz jest 7. w światowym rankingu. Nieco wcześniej, w styczniu, wraz z koleżankami stanęła na najniższym stopniu podium drużynowo podczas zawodów tej samej rangi. Polki zajmują 6. lokatę, ale z Europejek wyprzedzają je jedynie bezkonkurencyjne Włoszki oraz Francuzki.
Wewnętrzna rywalizacja szpadzistek o miejsce w olimpijskiej drużynie była pełna zawirowań, niesnasek oraz wewnętrznych konfliktów. Mamy nadzieję, że nie wpłynie ona na postawę ekipy podczas występów w Paryżu. Przebojem miejsce w zespole, który jest trzecią siłą na świecie, wywalczyła 20-letnia Alicja Klasik. Jesteśmy ciekawi jaką rolę trener Bartłomiej Język jej przypisze i jak wypadnie w ME w turnieju indywidualnym. Miejsce w czołowej „8” Renaty Knapik-Miazgi czy Martyny Swatowskiej-Wenglarczyk byłoby sukcesem.
Floreciści ostatni występ olimpijski zaliczyli w Sydney w 2000 roku. W Paryżu wystąpią w turniejach indywidualnym i drużynowym. Michał Siess indywidualnie jest najwyżej sklasyfikowany w rankingu (34. miejsce), ale wraz z kolegami w Bazylei mają prawo liczyć na rywalizację o czołową czwórkę. W Paryżu o wysokie lokaty będzie zdecydowanie trudniej.
Szablistki i szabliści oraz szpadziści nie wywalczyli nominacji olimpijskich, więc w Bazylei walczyć będą o podreperowanie reputacji. Może Zuzanna Cieślar, szablistka z Sosnowca, przypomni sobie występ sprzed dwóch lat kiedy zdobyła brązowy medal indywidualnie w Antalyi? Panie mają jednak chyba więcej szans w walkach drużynowych.
Szymon Hryciuk, szablista AZS AWF Katowice, nie tak dawno zdobył mistrzostwo Europy do lat 23, zaś jego kolega z drużyny Benedykt Denkiewicz brązowy medal. Do sukcesu w seniorach droga jeszcze daleka, ale może drużyna postara się o niespodziankę i końcu powalczy o więcej niż 9. lokata? Szpadziści to również ekipa przyszłościowa. Rok temu Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice) stanął na najniższym stopniu podium. Teraz jest znakomita okazja, by przedstawiciele tej broni poprawili swój wizerunek i jesienią do nowego sezonu przystąpili z nieco wyższych miejsce.
(sow)
KADRA NA ME w BAZYLEI
Floret kobiet
Julia Walczyk-Klimaszyk, Hanna Łyczbińska (obie AZS-UAM Poznań), Martyna Jelińska, Martyna Synoradzka (obie AZS AWF Poznań); rezerwa Karolina Żurawska (Toruńska Akademia Floretu).
Szabla kobiet
Małgorzata Kozaczuk (ZS WF Warszawa), Zuzanna Cieślar (ZKS Sosnowiec), Sylwia Matuszak (KKKsz Konin), Daria Skonieczna (Szabla Ząbki), rezerwa Zuzanna Lenkiewicz (Zagłębie Sosnowiec).
Szpada kobiet
Renata Miazga-Knapik, Aleksandra Jarecka (obie AZS AWF Kraków), Alicja Klasik (RMKS Rybnik), Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice); rezerwa Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik).
Floret mężczyzn
Jan Jurkiewicz (Toruńska AF), Michał Siess (AZS AWFiS Gdańsk), Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań), Leszek Rajski (Wrocławianie) – tylko start indywidualny, Andrzej Rządkowski (Wrocławianie) – tylko start drużynowy.
Szabla mężczyzn
Szymon Hryciuk (AZS AWF Katowice), Olaf Stasiak (KKSz Konin), Krzysztof Kaczkowski (ZKS Sosnowiec), Benedykt Denkiewicz (Szabla Ząbki) – tylko start indywidualny, Piotr Szczepanik (Victor Warszawa) – tylko start drużynowy.
Szpada mężczyzn
Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice), Maciej Bielec, Wojciech Kolańczyk (obaj AZS Wratislavia), Damian Michalak (Piast Gliwice); rezerwa Antoni Socha (PKSzerm. Warszawa).
PROGRAM ME
Wtorek (18.06.): Szpada K i Floret M – indywidualnie el i finały (18.30 – 20.00)
Środa (19.06.): Floret K i szabla M
Czwartek (20.06.): Szpada M i Szabla K
Piątek (21.06.): Szpada K i Floret M – turnieje drużynowe (16.30 – 20.30)
Sobota (22.06.): Szpada M i Szabla K – drużynowo (15.40 – 19.15)
Niedziela (23.06.): Floret K i Szabla M – drużynowo (15.10 – 19.30)