Nowy termin grania
Na Czarnym Kontynencie zaczął się bój o miejsca w Pucharze Narodów, który za niewiele ponad rok rozegrany zostanie w Maroku.
AFRYKA
Na żadnym innym kontynencie częstotliwość grania reprezentacji jest tak duża, jak na Czarnym Lądzie. Jeszcze w pamięci mamy to, co działo się w styczniu i lutym w Pucharze Narodów Afryki na stadionach Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie gospodarze po fatalnych meczach w grupie, w tym po porażce 0:4 z Gwineą Równikową, zwolnili trenera - Francuza Jeana-Louisa Gasseta zastąpił Emerse Fae. Pod jego wodzą WKS - po wygranej w finale z Nigerią - ostatecznie triumfował w imprezie.
Sporo meczów
Potem były mecze w eliminacjach do mistrzostw świata 2026. Po czterech seriach gier, a więc prawie na półmetku (grupy w eliminacjach MŚ są 6-zespołowe), prowadzą takie reprezentacje, jak Sudan, Rwanda czy… Komory! Grać jest o co, bo na mundialu w Ameryce Północnej już za nieco ponad 2 lata zagra aż 9 afrykańskich reprezentacji, wszyscy zwycięzcy grup. Dokończenie eliminacji MŚ nastąpi w przyszłym roku, teraz pora na inne eliminacje - do Pucharu Narodów, najbardziej prestiżowej imprezy na Czarnym Kontynencie, która jest rozgrywana co dwa lata. To mocno przyspiesza kalendarz i… komplikuje życie europejskim klubom, które muszą zwalniać swoich graczy, nierzadko wielkie gwiazdy i liderów.
Puchar Narodów miał być rozgrywany latem i w latach nieparzystych, ale nie bardzo to się udaje. Tylko raz w zwiększonej formule 24 drużyn się udało. Było to w Egipcie w 2019 roku, kiedy podczas meczów rozgrywanych w piekielnych upałach zawodnicy mdleli. W tej sytuacji kolejny PNA odbędzie się nie latem (tym europejskim oczywiście), a na przestrzeni dwóch lat! O co chodzi? Turniej w Maroku miał zostać rozegrany w czerwcu i lipcu 2025, ale został przesunięty - rozpocznie się 21 grudnia 2025, a skończy… po Nowym Roku! Finał XXXV Africa Cup of Nations przewidziano na 18 stycznia 2026. W ligach top 5 będzie wtedy przerwa. Ucierpi tylko Anglia. Pierwszy raz od 1957 roku wyznaczono taki niecodzienny termin.
Nigeria bez… trenera!
Eliminacje do przyszłorocznego Pucharu Narodów wystartowały już w środę. Po wcześniejszych prekwalifikacjach 48 reprezentacji zostało podzielonych na 12 grup. Zasady są proste, awansują dwa najlepsze zespoły. Wyjątkiem jest grupa B, gdzie gra także gospodarz turnieju Maroko i pewnie wygra grupę. Nie może być inaczej, bo „Lwy Atlasu” to czwarta drużyna świata i medalista ostatnich igrzysk olimpijskich (brąz po wygranej z Egiptem 6:0). W tej sytuacji z trójki innych zespołów Gabon, Republika Środkowoafrykańska, Lesotho awansuje aż dwójka.
Niespodzianki? Na pewno będą. W tym roku podczas finałów Pucharu Narodów z grupy kosztem Namibii nie wyszła Tunezja. W pokonanym polu została także faworyzowana Algieria (też nie wyszła z grupy), która przegrała z Mauretanią 0:1. W 2022 roku Ghanaprzegrała z Komorami, które zagrały w 1/8 finału, a wcześniej w ćwierćfinale był Madagaskar czy Benin (2019).
Teraz przed 48 zespołami narodowymi tylko po 6 meczów, więc tym bardziej może być ciekawie, tak jak w eliminacjach do MŚ, gdzie przykładowo Nigeria w swojej grupie B jest na przedostatniej piątej pozycji z 3 punktami w 4 meczach! „Super Orły” remisowały po 1:1 z Lesotho i Zimbabwe, a z Beninem przegrały. W eliminacjach PNA drużyna prowadzona… no właśnie nie wiadomo przez kogo, bo Bruno Labbadia nie dogadał się ostatecznie z Nigerian Football Federation i we wrześniowych meczach z Beninem i Rwandą drużyną tymczasowo pokieruje były reprezentant Augustine Eguavone. Po dwa mecze wszystkie reprezentacje zagrają we wrześniu, październiku i listopadzie.
Michał Zichlarz
ELIMINACJA PUCHARU NARODÓW AFRYKI
Grupa A: Tunezja, Madagaskar, Komory, Gambia.
Grupa B: Maroko, Gabon, Republika Środkowoafrykańska, Lesotho.
Grupa C: Egipt, Republika Zielonego Przylądka, Mauretania, Botswana.
Grupa D: Nigeria, Benin, Libia, Rwanda.
Grupa E: Algieria, Gwinea Równikowa, Togo, Liberia.
Grupa F: Ghana, Angola, Sudan, Niger.
Grupa G: Wybrzeże Kości Słoniowej, Zambia, Sierra Leone, Czad.
Grupa H: DR Konga, Gwinea, Tanzania, Etiopia.
Grupa I: Mali, Mozambik, Gwinea Bissau, Eswatini.
Grupa J: Kamerun, Namibia, Kenia, Zimbabwe.
Grupa K: RPA, Uganda, Kongo, Sudan Południowy.
Grupa L: Senegal, Burkina Faso, Malawi, Burundi.