W lutym 2025 roku piłkarze GKS-u Katowice powinni rozpocząć grę na nowym stadionie. Fot. GKS Katowice/gkskatowice.eu


Nowa Bukowa

Już niebawem GKS Katowice będzie mógł pożegnać się ze stadionem przy ulicy Bukowej.


GKS KATOWICE

Budowa nowego stadionu miejskiego jest już na ukończeniu. Dlatego władze miasta zaprosiły na plac budowy przedstawicieli mediów, przekazując informacje dotyczące kompleksu sportowego (budowana jest nie tylko arena piłkarska, ale także hala sportowa). Aktualnie wszystkie prace wewnątrz i wokół areny są wykonywane zgodnie z przyjętym harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że piłkarze GieKSy od lutego 2025 roku rozpoczną grę na nowej arenie. - Wszystko idzie zgodnie z planem, bo jesteśmy na stadionie, na którym zakończyły się prace konstrukcyjne. Teraz czeka nas „wykończeniówka” – rozwinięcie trawy, uruchomienie wszystkich zainstalowanych systemów, później odbiory itd. Na pewno od rozgrywek wiosennych zobaczymy piłkarzy na tym boisku – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa, który niedawno, podczas śniadania z piłkarzami, zapowiedział, że będzie walczył o to, aby nazwać ulicę, przy której znajduje się nowa arena „Nową Bukową”, nawiązując do historii GKS-u Katowice i stadionu powstałego w 1955 roku. Teraz potwierdził, że tak właśnie się stanie.

- Nowy stadion to też nowe wyzwania. Na szczęście GKS Katowice po 19 latach jest w ekstraklasie i mam nadzieję, że nowy stadion będzie sprzyjał sukcesom w elicie – stwierdził Marcin Krupa. Awans do najwyższej klasy rozgrywkowej wiąże się z tym, że arena musi zostać odpowiednio przygotowana. Przypomnijmy, że w rundzie jesiennej GKS dalej będzie grał na wysłużonym stadionie przy Bukowej. Niedawno prezes klubu Krzysztof Nowak mówił o tym, że ponad 60-letnia arena będzie musiała zostać dostosowana do standardów ekstraklasowych. Takie same wyzwania – jak zaznacza prezes spółki Stadion Miejski Katowice Paweł Cebula – stoją przed wykonawcami prac budowlanych przy Nowej Bukowej. - Harmonogram jest bardzo szczegółowy i bardzo napięty. Terminy mocno się zazębiają i nie pozwalają na jakąkolwiek zwłokę. Do tego dochodzi szereg rozwiązań, które musimy przeanalizować i skonsultować z PZPN-em oraz Live Parkiem (spółką należącą do Ekstraklasa S.A., której głównym zadaniem jest produkcja sygnału telewizyjnego ze spotkań na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce – red.) ze względu na awans do ekstraklasy i wymagania, które z tego tytułu są narzucane gospodarzom – stwierdził prezes Cebula i dodał, co aktualnie dzieje się na placu budowy. - Rozpoczął się montaż balustrad i krzesełek. W drugiej połowie sierpnia rozpocznie się proces kładzenia ostatniej warstwy murawy, czyli tej, na której grają piłkarze.

GKS Katowice jako klub ma przenieść się w całości na nową arenę; infrastruktura ma pozwolić na to, aby siedziba klubu została przeprowadzona na Nową Bukową. Nie zrobiono tak w Sosnowcu -  Zagłębie na ArcelorMittal Park rozgrywa jedynie mecze, natomiast siedziba klubu znajduje się wciąż na stadionie przy ulicy Kresowej. 

Na moment przenosin doczekać się nie może sternik klubu z Katowic, Krzysztof Nowak. - Serce rośnie wraz z budową stadionu. Pomieści on 15 tysięcy ludzi, więc jest skrojony idealnie. Aczkolwiek jestem optymistą i po ostatnich sukcesach myślę, że może byśmy zapełnili nawet 20-tysięczny stadion, jeżeli gralibyśmy w ekstraklasie tak dobrze, jak w końcówce sezonu w I lidze. Stadion jest nowoczesny, jest perełką i będzie służył katowiczanom – powiedział prezes GKS-u.

Kacper Janoszka


GÓRAK NA DŁUŻEJ

Rafał Górak został trenerem maja w I lidze. To w minionym sezonie druga tego rodzaju nagroda dla szkoleniowca GKS-u Katowice. Dzień po oficjalnym przekazaniu nagrody w ręce trenera, klub podpisał z nim nowy kontrakt. Było to oczywiście formalnością, o czym od razu po awansie mówił sam szkoleniowiec. Nowa umowa trenera będzie obowiązywać do końca sezonu 2025/26.