Norweska dominacja

BIEGI NARCIARSKIE

Norwegowie Kristine Stavaas Skistad i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali w fińskim Lahti niedzielne sprinty techniką dowolną zaliczane do Pucharu Świata. W finale Skistad wyprzedziła Niemkę Colettę Rydzek o 0,76 s i Szwedkę Maję Dahlqvist o 0,8 s. Monika Skinder w eliminacjach zajęła 63. miejsce. W klasyfikacji generalnej na pięć zawodów przed końcem sezonu prowadzi 30. w niedzielę Amerykanka Jessica Diggins - 2352 pkt. Druga Szwedka Linn Svahn ma do niej 162 pkt straty.

Za Klaebo natomiast uplasowali się Francuz Lucas Chanavat - 0,31 s straty i Szwajcar Valerio Grond - 0,96 s straty. W eliminacjach Maciej Staręga był 60., Dominik Bury 71., a Kamil Bury 79. Coraz bliżej pierwszej w karierze Kryształowej Kuli jest 18. w niedzielę Norweg Harald Oestberg Amundsen, który zgromadził 2194 punktów. Wyprzedza o 236 Klaebo, triumfatora w dwóch poprzednich sezonach (a łącznie w czterech).

Wcześniej, w piątek, Jonna Sundling i Linn Svahn wygrały sprint drużynowy zaliczany do Pucharu Świata. Szwedki zdeklasowały rywalki, wyprzedzając aż o 24,7 s Finki Kristę Parmakoski i Johannę Matintalo oraz o 25,4 Niemki Katharinę Hennig i Laurę Gimmler. Polki nie startowały. W rywalizacji mężczyzn najlepsi byli Norwegowie Paal Golberg i Johannes Hoesflot Klaebo, mając 4,1 s przewagi nad swoimi rodakami Haavardem Solaasem Taugbolem i Evenem Northugiem. Trzecie miejsce, ze stratą 6,8 s, zajęli Finowie Iivo Niskanen i Lauri Vuorinen. Dominik Bury i Maciej Staręga odpadli w kwalifikacjach, zajmując 21. miejsce.

W sobotę Parmakoski oraz Klaebo wygrali rywalizację na 20 km techniką klasyczną. Finka pokonała trasę w czasie 52.08 i wyprzedziła o 1,9 s Niemkę Victorię Carl. Trzecią pozycję zajęła rodaczka zwyciężczyni Kerttu Niskanen - 9,9 s straty. Klaebo pokonał 20 km w czasie 48.00,1 i odniósł 78. zwycięstwo w PŚ. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Fin Iivo Niskanen - 24 s straty oraz rodak zwycięzcy Martin Loewstroem Nyenget - 58,2 s. Jedyny Polak w stawce, Dominik Bury, zajął 51. miejsce i stracił do zwycięzcy 5.41,5.