NIEWIARYGODNE DERBY

NHL

Aż 79690 widzów zgromadziło się na stadionie MetLife podczas derbów Nowego Jorku, Islanders - Rangers, w 41. meczu z serii na otwartym obiekcie. Potyczce towarzyszyła niecodzienna atmosfera, zaś obie drużyny dostosowały się do niej i stworzyły elektryzujące widowisko. Ostatecznie „Wyspiarze” przegrali ze „Strażnikami” 5:6 (3:1, 1:2, 1:2, 0:1) po dogrywce, choć na początki 2. tercji prowadzili już 4:1. Rangers zostali pierwszą drużyną, która na świeżym powietrzu odrobiła trzybramkową stratę i wygrała. Zwycięskiego gola w zaledwie 10 sekundzie dodatkowego czasu zdobył Artemi Panarin również w niecodziennych okolicznościach. Rosjanin strącił podanie Noaha Dobsona, jego strzał został zablokowany przez obrońcę, ale krążek trafił w leżącego golkipera Ilię Sorokina i przekroczył linię bramkową. Gol został uznany dopiero po analizie wideo w Situation Room w Toronto! Panarin, jak sam później przyznał, niewiele pamięta z tej sytuacji, bo towarzyszyły mu niesłychane emocje.

Nim doszło do dogrywki zaczęło się od gola Erika Gustafssona (2 min) i powadzenia Rangers. Jednak później w pierwszej odsłonie rządzili „Wyspiarze”. Brock Nelson (5) doprowadził do remisu, a potem w ciągu 16 sek. Bo Horvat i Mathew Barzal (8, w przew.) pokonali Igora Szestiorkina (36 skutecznych interwencji). Gdy Anders Lee (22, w przew.) podwyższył na 4:1, wydawało się, że „Wyspiarze” mają już wszystko pod kontrolą. Jednak w tej odsłonie dał o sobie znać Vincent Trocheck, zdobywając dwa gole (26, w przew. i 39). W ostatniej tercji obrońca Aleksander Romanow (42) podwyższył na 5:3, a pod koniec meczu Peter Laviolette, trener „Strażników”, zdecydował się manewr, który będzie długo wspominany nie tylko w obu ekipach. Laviolette dwukrotnie wycofywał Szestiorkina, zaś Chris Kreider (56) i Mika Zibanejad (59) w przewadze doprowadzili do remisu. A potem niecodzienne derby rozstrzygnął Panarin! Po tej wygranej „Strażnicy” w Konferencji Wschodniej zrównali się punktami z Bostonem - po 75 - i ustępują o „oczko” „Panterom” z Florydy.

NY Islanders - NY Rangers 5:6 po dogr., Colorado - Arizona 4:3, Pittsburgh - Los Angeles 1:2