Niewiadoma znowu wielka?
Zurych, tu się oddycha! - tak przez najbliższy tydzień za Gustawem Kramerem, bohaterem filmów „Vabank”, będą mogli powtarzać uczestnicy mistrzostw świata w kolarstwie szosowym.
Szwajcaria już po raz 11. organizuje tę imprezę (ostatnio w 2009 roku), a sam położony w północnej części tego kraju w paśmie górskim Albis Zurych – czwarty raz (poprzednio w 1923, 1929 i 1946). Warto dodać, że w tym mieście jednocześnie będą się odbywały także mistrzostwa świata w parakolarstwie szosowym. Polskę będzie reprezentowało 25 zawodniczek i zawodników. Katarzyna Niewiadoma i Rafał Majka to liderzy naszej ekipy.
Złoto jak najbardziej w zasięgu
Niewiadoma, która dzień po wyścigu elity ze startu wspólnego będzie obchodziła 30. urodziny, ma znakomity sezon. Rozpoczęła go od drugiego miejsca w czteroetapowym wyścigu Comunitat Valenciana, a potem świetnie zaprezentowała się w wiosennych klasykach – wygrała Strzałę Walońską, zajęła drugie miejsce w Ronde van Vlaanderen i czwarte w Strade Bianche. Co prawda z powodu choroby nie ukończyła hiszpańskiej Vuelty, ale szybko doszła do siebie, o czym świadczyły dobre występy w wyścigach dookoła Szwajcarii (czwarta pozycja) i Turyngii (wygrana klasyfikacja górska). W sierpniu były łzy – najpierw smutku po ledwie ósmym miejscu na igrzyskach w Paryżu, a później szczęścia po zwycięstwie w Tour de France.
Od czasu tego największego sukcesu w karierze pochodząca z Ochotnicy Górnej w Gorcach zawodniczka grupy Canyon-SRAM się nie ścigała. Start w mistrzostwach świata będzie jej najważniejszym w tym roku. Dotąd zdobyła jeden medal na tej imprezie (brąz trzy lata temu w Belgii). Teraz marzy o złocie, które – zważywszy na prezentowaną w tym sezonie formę i do tego wymagającą, a więc pasującą jej trasę – jest jak najbardziej w zasięgu.
Słoweniec się zrewanżuje?
Liczymy także na dobry występ Majki – jednego z dwóch najlepszych polskich kolarzy ostatnich lat (ten drugi, Michał Kwiatkowski, z powodu bólu pleców wciąż pauzuje). 35-letni zawodnik UAE Team Emirates co prawda specjalizuje się w wyścigach wieloetapowych, a szczególnie Grand Tourach, których ma już na koncie aż 22, ale warto w tym miejscu przypomnieć, że to także brązowy medalista z igrzysk w Rio de Janeiro, a więc potrafi jeździć także klasyki. Ostatnio robi to rzadko, ale za to... skutecznie, bo właśnie dzięki znaczącej pomocy popularnego „Zgreda” najlepszy obecnie kolarz na świecie, Tadej Pogaczar, wygrał ostatnio GP Montrealu. Zresztą Polak od kilku lat pomaga Słoweńcowi i świetnie wywiązuje się z tej roli, więc jakaś forma podziękowania akurat w Zurychu byłaby mile widziana. Złoto dla Pogaczara, który nie był jeszcze mistrzem świata i medal dla Majki wzięlibyśmy w ciemno!
Więcej szans na podium nie mamy, ale liczymy na niespodzianki, bo takie zdarzają się także w kolarstwie.
(gak)
Skład reprezentacji Polski na MŚ w kolarstwie szosowym
Elita mężczyzn: Rafał Majka (UAE Team Emirates), Filip Maciejuk (Red Bull-Bora-hansgrohe), Marcin Budziński (Mazowsze Serce Polski), Łukasz Owsian (Arkea); jazda ind. na czas: Maciejuk, Szymon Sajnok (Q36.5). Elita kobiet: Katarzyna Niewiadoma, Agnieszka Skalniak-Sójka (obie Canyon-SRAM), Dominika Włodarczyk (UAE Team ADQ), Karolina Perekitko (Winspace), Marta Jaskulska, Marta Lach (obie Ceratizit-WNT), Malwina Mul (MAT Atom Deweloper Wrocław); jazda ind. na czas: Skalniak-Sójka, Lach.
Młodzieżowcy: Mateusz Gajdulewicz (Vendee U), Kacper Gieryk (Lubelskie Perła Polski), Filip Gruszczyński (Cofidis); jazda ind. na czas: Gajdulewicz, Gieryk.
Juniorzy: Maciej Sorbian, Jan Jackowiak (obaj UKS Copernicus Toruń), Patryk Goszczurny, Dominik Krzyśków (obaj JEGG-DJR Academy), Szymon Ilski (SMS Świdnica); jazda ind. na czas: Krzyśków, Jackowiak.
Juniorki: Weronika Wąsaty (Canturino 1902 ASD/KK Ziemia Darłowska), Oliwia Kępczyńska, Zuzanna Marecka (obie ALKS Stal Grudziądz), Rozalia Dutczak (LKS Trasa Zielona Góra); jazda ind. na czas: Wąsaty, Nadia Hartman (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa).
Program imprezy
Jazda indywidualna na czas
22.9, niedziela (godz. 12) - elita kobiet (29,9 km)
22.9, niedziela (14.45) - elita mężczyzn (46,1 km)
23.9, poniedziałek (9.15) - juniorzy (24,9 km)
23.9, poniedziałek (14.45) - młodzieżowcy (29,9 km)
24.9, wtorek (8.30) - juniorki (18,8 km)
Jazda drużynowa sztafet mieszanych
25.9, środa (14) - elita (53,7 km)
Wyścig ze startu wspólnego
26.9, czwartek (10) - juniorki (73,6 km)
26.9, czwartek (14.15) - juniorzy (127,2 km)
27.9, piątek (12.45) - młodzieżowcy (173,6 km)
28.9, sobota (12.45) - elita kobiet (154,1 km)
29.9, niedziela (10.30) - elita kobiet (273,9 km)