Niepokonany!

NHL

Ilja Samsonow, 26-letni bramkarz rodem z Magnitogorska, zaczynał karierę w NHL w Washington Capitals (2017/18), ale nie był zadowolony z roli nr 2. Latem 2022 r. przeniósł się do Toronto Maple Leafs, gdzie otrzymał zdecydowanie więcej okazji do gry. Pod koniec ubiegłego roku przeżywał trudne chwilę, bo w czterech meczach przepuścił 21 goli. Został oddelegowany do pracy z trenerem bramkarzy z AHL Hannu Toivonenem. Samsonow wrócił do drużyny i w wygranym meczu „Klonowych liści” z Winnipeg Jets (1:0 po dogrywce) bronił w wręcz niewiarygodnych sytuacjach. Gdy zespoły zjeżdżały na przerwę między drugą i trzecią tercją, otrzymał oklaski na stojąco. Obronił 32 strzały i zaliczył drugie „czyste” konto w sezonie oraz dwunaste w 149 meczach. Samsonow był zewsząd komplementowany, nie szczędził mu pochwał jego vis-a-vis Laurent Brossoit, który miał 29 skutecznych obron. Zwycięstwo na 47 sek. przed zakończeniem zapewnił niezawodny w tym sezonie Auston Matthews. Amerykanin zgromadził już 39 goli i jest liderem wśród najskuteczniejszych strzelców, wyprzedzając Sama Reinharta (Florida) o cztery bramki i Nikitę Kuczerowa (Tampa Bay) o osiem.

Takiego zaciętego meczu się spodziewano, bowiem obie drużyny należą do ścisłej czołówki. „Odrzutowcy” zajmują drugie miejsce z 65 pkt w Konferencji Zachodniej i ustępują Vancouver Canucks o 4 pkt., które w tej serii meczów przegrało na własnym lodzie z St. Louis Blues 3:4 (2:0, 0:0, 1:3, 0:1) po dogrywce. Zwycięskiego gola zdobył Brayden Schenn w 62 min. Natomiast Toronto w Konferencji Wschodniej ma 56 pkt. i zajmuje 5. lokatę, a prowadzi Boston - 67

Toronto – Winnipeg 1:0

Vancouver – St. Louis 3:4 oba po dogr.,

Boston – Carolina 2:3,

Florida – Arizona 6:2,

Colorado – Washington 6:2,

Seattle – Chicago 6:2,

Los Angeles – Buffalo 3:5