NASI ZA GRANICĄ

W lidze greckiej doszło do meczu między zespołami z reprezentantami Polski w składach. Michał Michalak był najskuteczniejszym graczem PAOK Saloniki (14 pkt), ale jego drużyna przegrała z liderem tabeli, Panathinaikosem Ateny, mającym składzie Aleksandra Balcerowskiego. Mecz w Salonikach pewnie wygrał występujący w Eurolidze klub z Aten (89:73). Michalak, który od kilku tygodni gra w PAOK, zaczął jako rezerwowy. W ciągu 20 minut poza wspomianymi 14 punktami, miał 4 zbiórki, 2 asysty, przechwyt i 2 straty. Aleksander Balcerowski nie był kluczową postacią Panathinaikosu. Nasz środkowy wyszedł w pierwszej piątce, był na boisku 14 minut, ale miał tylko 2 pkt (1/2 z gry), 2 zbiórki, przechwyt i blok.

W AdmiralBet ABA (Liga Śródziemnomorska) Partizan grał we własnej hali derbowy mecz z KK FMP SOCCERBET Belgrad. Faworytem była drużyna trenera Zeljko Obradovicia i ona zdecydowanie wygrała 88:57. Mateusz Ponitka grał w pierwszej piątce, na parkiecie był przez 23 minuty. Kapitan naszej reprezentacji zdobył 7 pkt (2/4 z gry, 2/2 z linii osobistych), miał ponadto 4 zbiórki, 2 asysty i 2 przechwyty. Partizan z bilansem 17:6 jest na 3. miejscu. Prowadzi Crvena Zvezda przed Buducnostią Podgorica.

W Bundeslidze Veolia Towers przegrała wysoko w Wurzburgu z tamtejszym Baskets 76:96. Aleksander Dziewa, który występuje w ekipie z Hamburga, był drugim strzelcem swojej drużyny. 26-letni center zdobył 13 pkt, miał bardzo wysoki procent skuteczności rzutów (6/7 z gry, 1/1 za 3), 2 zbiórki, asystę i przechwyt. Zespół z Hamburga jest na 9. miejscu (bilans: 12-10), prowadzą Niners Chemnitz (20-4).

W lidze francuskiej Saint Quentin z Dominikiem Olejniczakiem odpoczywało z powodu przerwy na mecze półfinałowe krajowych rozgrywek pucharowych (w finale zagra Dijon i Strasbourg). Drużyna Polaka najbliższy mecz rozegra 23 marca z Cholet. Saint Quentin jest na 6. miejscu.

Bardzo ciekawe spotkanie rozegrano w Fruit Village Arena Pala Barbuto w Neapolu w ramach 23. kolejki włoskiej Serie A1. Generazione Vincente przegrało po bardzo zaciętym meczu z Toskańczykami z Estra Pistoia 93:95. Drużyna trenera Igora Milicicia prowadziła do przerwy, ale w drugiej połowie minimalnie lepsi byli rywale. Michał Sokołowski był tradycyjnie jednym z najważniejszych graczy gospodarzy - grał przez 35 minut, zdobył 15 pkt (2/3 za dwa, 2/5 za 3, 5/7 osobiste), 8 zbiórek i 3 asysty. W tabeli prowadzi Germani Brescia (17-6), a Napoli zajmuje 7. miejsce (12-11).

W lidze hiszpańskiej Dreamland Gran Canaria przegrał wyjazdowy mecz w Manresie 71:78. AJ Slaughter tradycyjnie rozpoczął w pierwszej piątce. W 14 minut Amerykanin z polskim paszportem zdobył tylko 2 punkty (1/4 z gry), miał 2 zbiórki i był to cały dorobek w tym spotkaniu jednego z liderów Kanaryjczyków. Dreamland jest na 4. miejscu (16-9), a prowadzi Real Madryt (22-3).