Nasi są tylko tłem

BIEGI NARCIARSKIE

Szwedka Linn Svahn i Francuz Lucas Chanavat wygrali sobotnie sprinty stylem dowolnym we włoskim Dobbiaco, stanowiące pierwszy etap zaliczanego do Pucharu Świata w cyklu Tour de Ski. W finale Svahn o zaledwie 0,07 s wyprzedziła swoją rodaczkę Jonnę Sundling i 0,29 Norweżkę Kristine Skistad. W finałowej szóstce wystąpiło aż cztery zawodniczki „Trzech Koron”. Wśród mężczyzn był francuski dublet. Chanavat wyprzedził o 0,22 s Julesa Chappaza. Trzecie miejsce zajął Amerykanin Ben Ogden, który przegrał o 0,49 s.

Polacy odpadli w eliminacjach.Izabela Marcisz w kwalifikacjach została sklasyfikowana na 47. pozycji, a Wiktoria Kaleta była 52. Maciej Staręga w eliminacjach zajął 46. miejsce, Kamil Bury był 57., a jego młodszy brat Dominik - 68.

W niedzielę odbył się bieg na dochodzenie stylem klasycznym na 10 km. Wygrała Finka Kerttu Niskanen z przewagą 6,7 s nad drugą Niemką Victorią Carl. Trzecia była Amerykanka Jessie Diggins, która do zwyciężczyni straciła 10,7 s. Niespodziewanie słabo spisały się Szwedki. Najlepsza z nich Linn Svahn, która w sobotę triumfowała w sprincie, zajęła dziewiąte miejsce ze stratą 52,3 s do Niskanen.

Najwyżej z Polek uplasowała się Marcisz, która uplasowała się na 57. pozycji, ponad trzy minuty za Finką, a Kaleta była 62. ze stratą ponad czterech minut.

W rywalizacji mężczyzn w biegu na dochodzenie techniką klasyczną na 10 km triumfował Fin Perttu Hyvarinen, który wyprzedził o 16,2 s Norwega Erika Valnesa oraz o 17,2 jego rodaka, lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Haralda Oestberga Amundsena. Polacy zajęli odległe miejsca. Najlepszy z Polaków Dominik Bury zajął 76. i stracił do zwycięzcy 2.57,3. Staręga był 80., ze stratą 3.33,1, a Kamil Bury uplasował się na 83. pozycji - 3.42,2.

Wczorajsze biegi na dochodzenie techniką dowolną na 20 km wygrali Amundsen i Diggins. Norweg o 32,9 s wyprzedził Valnesa i o 1.04,6 Jenssena. Dominik Bury, który stracił do zwycięzcy 6.05,0, zajął 55. miejsce, a Staręga był 76. ze stratą 11.55,6. Diggins natomiast o 46,5 s wyprzedziła Carl. Trzecia, ze stratą 48,2, była Svahn. Marcisz uplasowała się na 53. pozycji - 9.03,3 straty.

Klasyfikacje generalne TdS odpowiadają rezultatom poniedziałkowych biegów. Do zakończenia rywalizacji pozostały cztery etapy. Na środę w Davos zaplanowano sprinty techniką dowolną.