Największa drużyna uchodźców


Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zaprezentował największą jak dotąd drużynę olimpijską uchodźców. Na igrzyskach w Paryżu w jej skład wejdzie 36 sportowców z 11 różnych krajów. Po raz pierwszy będzie ona rywalizować pod własnym godłem.

Sportowcy z krajów takich jak Syria, Sudan, Iran i Afganistan będą rywalizować w 12 dyscyplinach. Po raz trzeci w historii drużyna o takim statusie została utworzona na letnie igrzyska olimpijskie.

- Biorąc udział w igrzyskach olimpijskich, zademonstrujecie ludzki potencjał odporności i doskonałości - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach podczas ogłoszenia drużyny. - Będzie to przesłanie nadziei dla ponad 100 milionów przesiedleńców na całym świecie – dodał. Po raz pierwszy drużyna będzie rywalizować pod własnym godłem.

MKOl pierwszą drużynę uchodźców dopuścił do startu w igrzyskach olimpijskich Rio 2016 z 10 sportowcami. Miało to podnieść świadomość, gdy setki tysięcy ludzi napływało do Europy z Bliskiego Wschodu i innych miejsc, uciekając przed konfliktami i ubóstwem.

Drużyna, która rywalizowała na IO Tokio 2020 była już prawie trzykrotnie większa, licząc 29 zawodników rywalizujących w 12 dyscyplinach.

Ogłoszenie drużyny uchodźców na igrzyskach w Paryżu zbiegło się w czasie z zawieszeniem lekkoatletki Anjeliny Nadai Lohalith, uczestniczki dwóch poprzednich edycji imprezy, po pozytywnym wyniku testu na obecność zakazanej substancji.