Sport

Na Arenie Lodowej o tytuły na dystansach

Panczeniści wrócili do rywalizacji, rozpoczynając ją od walki o... medale mistrzostw Polski.

Szymon Palka zdobył już dwa złote medale na torze w Tomaszowie Mazowieckim. Fot. PAP/Łukasz Szeląg

Podobnie jak w minionych latach biegi sprinterów zapowiadały się jako najciekawsza konkurencja całej, czterodniowej imprezy, która od czwartku odbywa się na torze w Tomaszowie Mazowieckim.

Lista rzeczy do odhaczenia

Tytuły na najkrótszym, 500-metrowym dystansie, odzyskali Anżelika Wójcik (Cuprum Lubin) i Piotr Michalski (AZS AWF Katowice), którzy przed rokiem zajęli drugie miejsca. 27-letnia Wójcik po złoto sięgnęła, uzyskując swój najlepszy czas w tym sezonie - 38,42. Druga była jej klubowa koleżanka Kaja Ziomek-Nogal, która po przerwie macierzyńskiej w maju wróciła do kadry narodowej. Brązowy medal wywalczyła zaś Martyna Baran (WTŁ Stegny Warszawa). Niespodzianką było miejsce poza podium ubiegłorocznej triumfatorki na tym dystansie Karoliny Bosiek (Pilica Tomaszów Mazowiecki). Wójcik przyznała, że jest usatysfakcjonowana z uzyskanego czasu, biorąc pod uwagę początkowy etap sezonu i problemy zdrowotne, z którymi cały czas się zmaga. – Jestem bardzo zadowolona, że stanęłam dziś na najwyższym stopniu podium. Przez to, że ciągle zmagam się zdrowotnie z pewnymi rzeczami, nie mogę w pełni wykorzystać swojego potencjału. Nadrabiam to na treningach, ale widzę siebie o wiele wyżej. Taki jest jednak urok sportu, że nie zawsze jest tak, jak byśmy chcieli – tłumaczyła rekordzistka Polski na 500 m. 

W rywalizacji mężczyzn, pod nieobecność ubiegłorocznego zwycięzcy Damiana Żurka oraz Marka Kani, bez większych problemów triumfował Michalski. 30-letni sprinter wygrał z czasem 35,62. Obok niego na podium stanęło dwóch panczenistów Pilicy Tomaszów Mazowiecki, Jakub Piotrowski i 19-letni Antoni Pluta. – Mistrzostwa Polski mają to do siebie, że jeszcze nie możemy być w optymalnej formie, ale jednak trzeba się już ścigać na poważnie. To było pierwsze takie przetarcie w tym sezonie i nie był to typowo treningowy przejazd. Nie będę jednak ukrywał, że to jest start, w którym sprawdzamy pewne rzeczy. W swoim biegu miałem listę rzeczy do odhaczenia. Na pewno nie chciałem popełnić żadnego błędu na pierwszych 100 metrach i zrobić dobre wejścia w łuki. To coś, nad czym ostatnio pracowałem i różnie bywało z tym na treningach – przyznał Michalski. 

W drugiej czwartkowej konkurencji kobiet, na 3000 m, najlepsza była Zofia Braun (WTŁ Stegny Warszawa). Za nią zostały sklasyfikowane Liwia Kubin (1907 Zakopane) i Emilia Zawisza (UKS Viking Elbląg). Nie wystartowała specjalistka od długich dystansów, Magdalena Czyszczoń. – Od dłuższego czasu zmagam się z problemami zdrowotnymi, co nie dało mi w pełni sił przygotować się do pierwszej części sezonu – usprawiedliwiała swoją nieobecność nasza olimpijka. Na 5000 m mężczyzn tytuł odzyskał Palka (KS Arena Tomaszów Maz.). Po srebro sięgnął broniący tytułu Artur Janicki (Błyskawica Domaniewice), a po brąz Wojciech Gutowski (Cuprum Lubin). 

Do Japonii po świeżość

W piątek na dystansie 1000m w rywalizacji kobiet doszło do niespodzianki. Zwyciężyła Natalia Jabrzyk, która tym samym zdobyła swój pierwszy złoty medal mistrzostw Polski łyżwiarzy szybkich w konkurencji indywidualnej. W Arenie Lodowej 23-letnia łyżwiarka Pilicy Tomaszów Mazowiecki, która w lutym została akademicką mistrzynią świata, wygrała czasem 1.17,73. Pojechała lepiej nie tylko od rywalizującej z nią w parze i broniącej tytułu Karoliny Bosiek (Pilica Tomaszów Maz.), ale również od głównej kandydatki do złota – Andżeliki Wójcik (Cuprum Lubin). 

Bardzo ciekawa na 1000 m była też rywalizacja mężczyzn. Włączyli się w nią bowiem Żurek (Pilica Tomaszów Maz.) i Marek Kania (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa), którzy zrezygnowali w czwartek ze startu na 500 m. W silnej stawce tytuł mistrza Polski czasem 1.10,22 obronił Żurek, który na tym dystansie był najszybszy już po raz trzeci. Srebrny medal zdobył Michalski, a brązowy Kania. – Obraliśmy z trenerem taktykę, żeby w mistrzostwach Polski skupić się na dystansach 1000 i 1500 m. Dziś na pierwszych 600 m postanowiłem pojechać na maksimum możliwości i ta taktyka przyniosła efekt. Po mistrzostwach skupimy się jeszcze na mocnym treningu, a 12 listopada wylatujemy do Japonii, gdzie będziemy już łapać świeżość przed pierwszymi startami w Pucharze Świata – powiedział Żurek. 

W drugiej piątkowej konkurencji, biegu ze startu wspólnego, wśród kobiet tytuł wywalczyła Kubin, która dzień wcześniej była druga na 3000 m. Za nią uplasowały się Olga Piotrowska (AZS AWF Katowice) i Victoria Szewczyk (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa). W gronie mężczyzn najlepszy był Palka, który w czwartek też zdobył złoto. – Taktyka co prawda była troszeczkę inna, ale ostatecznie wyszło dobrze. Zaplanowałem ucieczkę wcześniej, ale udało się dojechać – komentował 27-latek, który podkreślał, że jego ulubionym dystansem pozostaje 5000 metrów. – Trenując tę konkurencję, mogę też jeździć w mass starcie, dlatego niczego nie odpuszczam. Będę coraz lepiej przygotowany do następnych występów w biegu masowym – zapewniał. Palka wyprzedził swojego kolegę z Areny Tomaszów Mazowiecki, Marcina Bachanka i Janickiego, który dzień wcześniej wywalczył srebro.

Mistrzostwa Polski na dystansach potrwają do niedzieli. W Arenie Lodowej panczeniści walczą również o miejsce w kadrze na pierwsze zawody nowego cyklu Pucharu Świata w Nagano (22-24 listopada) i tydzień później w Pekinie. 

Wyniki

Kobiety. 500 m: 1. Andżelika Wójcik (Cuprum Lubin) 38,42, 2. Kaja Ziomek-Nogal (Cuprum Lubin) 38,70, 3. Martyna Baran (WTŁ Stegny Warszawa) 38,98. 1000 m: 1. Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1.17,73, 2. Wójcik 1.18,30, 3. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1.18,63. 3000 m: 1. Zofia Braun (WTŁ Stegny Warszawa) 4.34,29, 2. Liwia Kubin (SNPTT 1907 Zakopane) 4.35,33, 3. Emilia Zawisza (UKS Viking Elbląg) 4.43,73. Start wspólny: 1. Kubin 65 pkt, 2. Olga Piotrowska (AZS AWF Katowice) 43, 3. Victoria Szewczyk (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa) 24.

Mężczyźni. 500 m: 1. Piotr Michalski (AZS AWF Katowice) 35,62, 2. Jakub Piotrowski (KS Pilica Tomaszów Maz.) 35,79, 3. Antoni Pluta (KS Pilica Tomaszów Maz.) 36,35. 1000 m: 1. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1.10,22, 2. Michalski 1.10,37, 3. Marek Kania (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa) 1.11.04. 5000 m: 1. Szymon Palka (KS Arena Tomaszów Maz.), 6.39,44, 2. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domeniewice) 6.47,77, 3. Wojciech Gutowski (Cuprum Lubin) 6.50,75. Start wspólny: 1. Palka 63 pkt, 2. Marcin Bachanek (KS Arena Tomaszów Maz.) 42, 3. Janicki 21.