Sport

Młynarczyk, Szczęsny i inni

W wieku ledwie 34-lat Wojciech Szczęsny nie tylko kończy reprezentacyjną karierę, ale w ogóle zawiesza piłkarskie korki na kołku. Jakie jest jego miejsce w panteonie polskich bramkarzy?

Józef Młynarczyk - najlepszy bramkarz w historii reprezentacji Polski. Fot. Łukasz Sobala/Pressfocus.pl

W biało-czerwonych barwach Szczęsny rozegrał 84 mecze. To najwięcej spośród wszystkich bramkarzy, którzy zagrali w reprezentacji Polski. Zachował w nich 34 czyste konta. To też bramkarski rekord. Z reprezentacją był na 6 wielkich turniejach. Największy sukces to ćwierćfinał Euro 2016 (choć wtedy między słupkami większość meczów bronił Łukasz Fabiański) oraz 1/8 mundialu w Katarze w 2022 roku.      

Kto jednak jest faktycznie najlepszym bramkarzem w historii gier w reprezentacji? Zapytaliśmy o to w naszej sondzie dziennikarzy, byłych piłkarzy, golkiperów. Na podstawie typów i przeliczonej ilości punktów czołowa piątka wyglądałaby w następujący sposób.    

1. Józef Młynarczyk

Do dziś słyszę ryk 80 tys. kibiców na Stadionie Śląskim podczas meczu Polska – Belgia (0:0) rozegranego we wrześniu 1985, który dał nam czwarty z rzędu awans do mistrzostw świata. „Józek! Józek!” – niosło się wtedy głośno. Ile takich meczy rozegrał w barwach reprezentacji? Ile takich spotkań zagrał w barwach Widzewa, z którym dwa razy zdobył mistrzostwo, a w europejskich pucharach niejednego rywala, z Juventusem na czele, wysadził z siodła? Potem błyszczał w barwach FC Porto, z którym zdobył klubowy Puchar Europy. Przede wszystkim medalista MŚ!

2. Jan Tomaszewski

Miewał lepsze i gorsze spotkania. Wiele z nich z jego udziałem przeszło jednak do legendy nie tylko polskiego futbolu. Wystarczy tylko przypomnieć słynne spotkanie na Wembley z Anglią w październiku 1973, które dało nam "zwycięski remis" i awans na mundial do RFN. Spisał się wtedy fenomenalnie! Na zachodnioniemieckich stadionach obronił dwa karne - w meczu ze Szwecją i z gospodarzami. Był pierwszym golkiperem, któremu udała się taka sztuka. Medalista MŚ i olimpijski.

3. Wojciech Szczęsny

W narodowych barwach zadebiutował w meczu z Kanadą w Bydgoszczy w listopadzie 2009 roku. Ostatnia gra miała miejsce w czerwcu z Austrią na Olympiastadion w Berlinie podczas Euro. Szczytem w reprezentacji był mundial w Katarze w 2022 r., gdzie należał do najlepszych bramkarzy turnieju. Na koncie trzy tytuły z Arsenalem, siedem z Juventusem. Przeszedł do historii nie tylko polskiego futbolu.    

4. Jerzy Dudek

Kto nie pamięta jego „Dudek dance” podczas najbardziej niesamowitego finału Champions League w maju 2005 roku w Stambule, gdzie jego niesamowite interwencje dały klubowe mistrzostwo kontynentu Liverpoolowi? Był wtedy na ustach piłkarskiego świata. W wielkim Realu Madryt, choć był tam tylko rezerwowym, zgotowano mu iście królewskie pożegnanie. Z reprezentacją zagrał na mundialu w Korei i Japonii.

5. Hubert Kostka

Człowiek legenda w polskim futbolu. Jeden z najlepszych bramkarzy nie tylko w Polsce pod koniec lat 60. i na początku 70. To z nim w składzie nasza reprezentacja wywalczyła olimpijskie złoto podczas igrzysk w Monachium w 1972. Z wielkim powodzeniem występował w europejskich pucharach. Z Górnikiem w kwietniu 1970 zagrał w Wiedniu, w finale Pucharu Zdobywców Pucharów z Manchesterem City. Jeśli chodzi o naszą ligową piłkę, to człowiek numer 1 jeśli chodzi o liczbę mistrzostw kraju. Ma ich na koncie aż 11! Osiem jako zawodnik i trzy jako trener.           

Dalsze miejsca: 6. Edward Szymkowiak, 7. Łukasz Fabiański, 8. Artur Boruc, 9. Adam Matysek. 

Michał Zichlarz  

  

SONDA SPORTU

Piątka najlepszych bramkarzy reprezentacji Polski?


Michał Białoński (Polsat Sport)

1.Młynarczyk, 2. Tomaszewski, 3. Szczęsny, 4. Kostka, 5. Fabiański  


Eugeniusz Cebrat (6-krotny reprezentant Polski, mistrz z Górnikiem w 1985 i 86 roku)

1.Młynarczyk/Tomaszewski, 3. Dudek, 4. Kostka, 5. Szczęsny  


Paweł Czado (Sport)

1.Szymkowiak, 2. Młynarczyk, 3. Tomaszewski, 4. Kostka, 5. Szczęsny


Rafał Dębiński (Canal +)

1.Młynarczyk, 2. Kostka, 3. Tomaszewski, 4. Szczęsny/Fabiański, 5. Dudek  


Dariusz Leśnikowski (Super Express)

1.Młynarczyk, 2. Tomaszewski, 3. Dudek, 4. Szczęsny, 5. Kostka


Szymon Matuszek (były kapitan Górnika i Miedzi)

1.Dudek, 2. Szczęsny, 3. Boruc, 4. Fabiański, 5. Matysek


Mariusz Pawełek (trzykrotny mistrz Polski z Wisłą Kraków, 4-krotny reprezentant)

1.Młynarczyk, 2. Szczęsny, 3. Boruc, 4. Dudek, 5. Fabiański


Jarosław Tomczyk (Piłka Nożna)

1.Tomaszewski, 2. Młynarczyk, 3. Kostka, 4. Fabiański, 5. Szczęsny


Henryk Wawrowski (srebrny medalista igrzysk w Montreali w 1976, 25-krotny reprezentant Polski)

1.Tomaszewski, 2. Szczęsny, 3. Szymkowiak, 4. Młynarczyk, 5. Dudek  


Michał Zichlarz (Sport)

1.Młynarczyk, 2. Tomaszewski, 3. Szczęsny, 4. Dudek, 5. Kostka

(opr. zich)

Wojciecha Szczęsnego nie zobaczymy już na piłkarskim boisku. Wielka szkoda. Fot. Mateusz Porzucek/Pressfocus.pl