Spośród wszystkich biało-czerwonych najwięcej radości może nam dać Anna Mąka. Fot. Julia Kneissl/PressFocus

Motywacji nie brakuje

Dziś w Nowym Mescie na Morawach rozpoczynają się mistrzostwa świata. Wystartuje w nich dziesięcioro reprezentantów Polski.

Polki sezon Pucharu Świata rozpoczęły z przytupem. W pierwszych indywidualnych zawodach, w listopadzie w szwedzkim Oestersund, Anna Mąka zajęła 9., a Joanna Jakieła - 11. miejsce w biegu na 15 km i był to najlepszy wynik w elitarnym cyklu... - To było coś spektakularnego, ale od razu uspokajałem, że to nie będzie codzienność. Od tego czasu nikomu tak dobrze już nie poszło, ale każda poprawiła najlepsze rezultaty praktycznie w każdej z konkurencji - nie kryje zadowolenia trener Tobias Torgersen. Ostatnio w Anterselvie z dobrej strony pokazała się Natalia Sidorowicz, która zajęła najwyższą w karierze 22. pozycję w skróconym biegu indywidualnym, a w biegu ze startu wspólnego była 29. Skład kobiecej kadry uzupełniają Daria Gembicka oraz Kamila Cichoń; na razie bez punktów w PŚ. - Jak na nasz potencjał, ten sezon jest dla nas sukcesem. Przed nami najważniejsze wydarzenie zimy i motywacji nam nie brakuje - zapewnił Norweg.

W zawodach mężczyzn wystartować mogą: Kacper Guńka, Jan Guńka, Andrzej Nędza-Kubiniec, Marcin Zawół i Konrad Badacz, ale tylko Badacz i Jan Guńka zdobyli punkty do klasyfikacji generalnej. Trudno wskazać kandydatów do największej liczby medali, bo nie ma takich dominatorów, jakim w ostatnich latach był Johannes Thingnes Boe; przed rokiem w Oberhofie wywalczył ich 7 (5-1-1). Obecnie Norweg jest liderem cyklu, ale z niewielką przewagą. Pewne natomiast jest, że wraz z kolegami zwycięży w sztafecie 4x7,5 km, chcąc wziąć rewanż za zeszły rok, kiedy zdobyli srebro.

W 2013 roku Polki wywalczyły w Novym Mescie dwa medale: Krystyna Pałka (ob. Guzik) zdobyła srebro w biegu na dochodzenie na 10 km, a Monika Hojnisz-Staręga - brąz w biegu ze startu wspólnego na 12,5 km. Pierwsza z nich zakończyła już karierę, druga ją zawiesiła po sezonie olimpijskim 2021/22, a pod koniec ubiegłego roku ogłosiła, że jest w ciąży. - Tak naprawdę nie potrzebowałam odpoczynku. Nadszedł jednak moment, kiedy chęć bycia mamą była większa niż cokolwiek innego - wyjaśniła Hojnisz-Staręga.

9

LAT

czekamy na polski medal w mistrzostwach świata. Jak ostatnia na podium stanęła Weronika Nowakowska, zdobywając w fińskim Kontiolahti srebro na 7,5 i 10 km.

Reprezentacja Polski

Kobiety: Anna Mąka, Joanna Jakieła (obie BKS WP Kościelisko), Natalia Sidorowicz (AZS AWF Katowice), Daria Gembicka (UKS Lider Katowice), Kamila Cichoń (IKN Górnik Iwonicz-Zdrój).

Mężczyźni: Kacper Guńka, Jan Guńka, Andrzej Nędza-Kubiniec (wszyscy BKS WP Kościelisko), Marcin Zawół, Konrad Badacz (obaj MKS Karkonosze Jelenia Góra).