Mistrz Polski najszybszy w Mławie

Norbert Banaszek (z prawej) znowu wygrał na Mazowszu Fot. Szymon Gruchalski / PressFocus

Norbert Banaszek z grupy Mazowsze Serce Polski wygrał 34. kolarski Memoriał Andrzeja Trochanowskiego.

Na starcie wyścigu, rozgrywanego na okrężnej trasie ze startem i metą w Mławie (5 okrążeń po 31,7 km), stanęło 150 zawodników z 27 drużyn, w tym 21 zagranicznych. Przy sprzyjającej pogodzie i na płaskiej trasie zawodnicy pokonywali dystans 158 km w bardzo szybkim tempie, z przeciętną prędkością ponad 46 km/h. W sprinterskiej rozgrywce całej grupy na mecie swoje umiejętności potwierdził aktualny mistrz kraju wygrywając 34. edycję wyścigu.  Mistrz Polski, który niedawno zdobył tytuł w Płocku, wyprzedził Duńczyka Magnusa Baka Klarisa (Airtox-Carl Ras) i Bartłomieja Procia (Santic Wibatech). To kolejne miejsce na podium Banaszka, który w ubiegłym roku był w Memoriale trzeci.

Wtorkowy wyścig był poświęcony pamięci Andrzeja Trochanowskiego, wybitnego kolarza i trenera. Startował w latach 50. minionego stulecia w barwach Legii, pięciokrotnie sięgając po tytuł mistrza Polski. Po zakończeniu kariery pracował w stołecznym klubie jako trener, a jego podopieczni 18 razy zdobywali złote medale mistrzostw kraju w wyścigu drużynowym na 100 km. Był też w latach 70. trenerem reprezentacji. Zmarł w 1988 roku, a od 1989 roku organizowany jest wyścig memoriałowy.

W środę wszystkie drużyny, które uczestniczyły w Memoriale Trochanowskiego, staną w Teresinie na starcie czteroetapowego, 67. wyścigu Dookoła Mazowsza.

Wyniki 34. Memoriału Andrzeja Trochanowskiego (Mława - Mława, 158 km): 1. Norbert Banaszek (Mazowsze Serce Polski) 3:25.56, 2. Magnus Bak Klaris (Dania/Airtox-Carl Ras), 3. Bartłomiej Proć (Santic Wibatech), 4. Simon Vanicek (Czechy/ATT Investments), 5. Fabian Steininger (Austria/Majola Pushbikers), 6. Bartosz Rudyk (ATT Investments) wszyscy ten sam czas.