Maraton... pijacki

PŚ W BIEGACH

Biegacze narciarscy, rywalizujący o Puchar Świata spotkali się w Oslo. Jako pierwsze na dystansie 50 km ścigały się panie. Zwyciężyła Szwedka Frida Karlsson. Szybko wypracowała sobie przewagę, którą później stopniowo powiększała i ukończyła rywalizację z czasem 2:20.20,3 i ogromnym zapasem nad swoją rodaczką Ebbą Andersson, która dotarła do mety jako druga ze stratą 1.19,3. Trzecie miejsce zajęła Niemka Katharina Henning - 1.25,2.

Zawiodły reprezentantki gospodarzy. Najwyżej z nich była siódma Astrid Oeyre Slind, która ukończyła bieg o 1.36,4 później niż zwyciężczyni.

Liderka klasyfikacji generalnej cyklu Amerykanka Jessie Diggins zajęła 11. miejsce. Polki nie startowały.

Bieg ten zakłócały starcia pijanych kibiców - poinformowały norweskie media. Według stacji telewizyjnej NRK doszło do kilku bójek, a część widzów przeskoczyła barierki i wbiegła na słynną trasę Holmenkollen.

Przedstawiciel Czerwonego Krzyża przekazał, że aż 130 osób w wieku od 16 do 20 lat potrzebowało pomocy z powodu urazów lub zatrucia alkoholowego. Policja w Oslo podała natomiast, że część kibiców zaatakowała także służby porządkowe.

Szwedzka narciarka Moa Lundgren powiedziała dziennikowi „Expressen”, że podczas biegu czuła wyraźny odór alkoholu w pobliżu trasy. - To było jak wśród marynarzy - wspomniała.

Jej rodaczka Frida Karlsson, która wygrała bieg, została przez kibiców wygwizdana. - Zdecydowanie nie było to okazanie szacunku, ale pomyślałam sobie, że nie zależy mi na tym - powiedziała.

Niedzielny bieg mężczyzn na 50 km zdominowali Norwegowie, zajmując pięć czołowych lokat. Zwyciężył po zaciętym finiszu Johannes Klaebo, wyprzedzając Martina Nyengeta oraz Paala Golberga. Polacy nie startowali.

Różnice w czołówce były minimalne. Klaebo uzyskał zaledwie 0,4 s przewagi nad Nyengetem oraz 1,1 s nad Golbergiem, czwarty na mecie lider klasyfikacji generalnej PŚ Harald Amundsen stracił 1,6 s, a piąty Didrik Toenseth - 2,5 s.

W klasyfikacji PŚ Klaebo zmniejszył stratę do Amundsena do 202 punktów. Do zakończenia sezonu pozostały cztery starty: w Drammen (12 marca) oraz w Falun (15-17 marca).