MAGDA LINETTE W DRUGIEJ RUNDZIE

TENIS WTA W ABU ZABI

Magda Linette w godzinę i 52 minuty pokonała leworęczną 18-letnią Alexandrę Ealę z Filipin 7:6 (7-4), 6:1 w pierwszej rundzie turnieju WTA 500 na kortach twardych. W pierwszej partii tenisistki wygrywały swoje podania po długich wymianach przeważnie z głębi kortu. W tie-breaku 31-letnia poznanianka (55. WTA) prowadziła już 4-0, ale rywalka zdołała wyrównać na 4-4. Ostatni punkt w tej partii sędzia przyznał Polce po weryfikacji wideo.

W premierowym gemie drugiego seta nastąpiło pierwsze przełamanie. W gorszej sytuacji znalazła się Filipinka (187. WTA), która jednak przy pierwszej okazji odrobiła straty. Eala i w kolejnym gemie straciła punkt po swoim serwisie. Bardziej doświadczona Linette zaczęła grać dokładniej, a rywalka nie ustrzegała się prostych strat, w tym podwójnych błędów serwisowych.

Polka w następnej rundzie zmierzy się z rozstawioną z nr 6 Brazylijką Beatriz Haddad Maią (13. WTA), która pokonała Chinkę Xiyu Wang (60.) 6:2, 7:6 (7-4).

Filipinka, 187. zawodniczka światowego rankingu, trenuje w Rafa Nadal Academy w Manacor na Majorce. Była wiceliderką rankingu ITF juniorek. Do zawodów w Abu Zabi przystąpiła z „dziką kartą”.

Do sporej niespodzianki doszło w innym meczu tej fazy. Niedawna pogromczyni Igi Świątek w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Australian Open, Czeszka Linda Noskova (31. WTA), przegrała z niżej notowaną Hiszpanką Sarą Sorribes Tormo (54.) 3:6, 6:3, 3:6.

Z kolei Japonka Naomi Osaka, była liderka światowego rankingu, przegrała z Amerykanką Danielle Collins 5:7, 0:6. Porażka oddaliła w czasie realizację jej zapowiedzi o powrocie na czołowe miejsca zestawienia WTA.

26-letnia Osaka, która po urlopie macierzyńskim zajmuje obecnie 757. miejsce w światowym rankingu, od powrotu na kort wygrała tylko jeden mecz, w Brisbane. Następnie przegrała w pierwszej rundzie Australian Open. Sytuacja powtórzyła się w Abu Zabi. Japonka w pierwszym secie nieznacznie uległa rywalce (71. WTA). Drugą partię przegrała już do zera i po godzinie i 23 minutach została wyeliminowana z turnieju.

Azjatka w 2019 roku została numerem jeden światowego rankingu. Łącznie na tej pozycji utrzymała się przez 25 tygodni. W dorobku ma siedem trofeów, w tym cztery tytuły Wielkiego Szlema: US Open (2018, 2020) i Australian Open (2019, 2021).