Lider upadł w ćwierćfinale

TOUR DE SKI

Szwedka Linn Svahn i Francuz Lucas Chanavat wygrali sprint techniką dowolną w szwajcarskim Davos, zaliczany do cyklu TdSi oraz do Pucharu Świata. Svahn w finale wyprzedziła o 1,3 sek. Norweżkę Kristinę Stavaas Skistad i o 1,73 Amerykankę Jessie Diggins. Najlepsza w eliminacjach rodaczka triumfatorki, Jonna Sundling, odpadła w ćwierćfinale.

W rywalizacji mężczyzn Chanavat na ostatniej prostej miał bezpieczną przewagę nad rywalami i spokojnie utrzymał ją do mety, kontrolując tempo drugiego Szweda, Edvina Angera (0,25 sek. straty), i trzeciego Włocha Federico Pellegrino (0,44 sek.). Maciej Staręga odpadł w eliminacjach i został sklasyfikowany na 33. miejscu, a lider TdS, Norweg Harald Oestberg Amundsen, po upadku w ćwierćfinale zajął 25. miejsce.

Kolejnego Finka Kerttu Niskanen i Amundsen wygrali rywalizację na 20 km techniką klasyczną. Polacy nie startowali.

Niskanen minęła linię mety 0,8 sek. przed Amerykanką Rosie Brennan. Trzecie miejsce, ze stratą 8,7 sek., zajęła inna narciarka z USA, Jessie Diggins. W rywalizacji mężczyzn Amundsen był o pół sekundy szybszy od swojego rodaka Henrika Doennestada. Norweskie podium uzupełnił Martin Loewstroem Nyenget - 34,6 s straty.

Po pięciu z siedmiu etapów TdS na czele cyklu są Diggins oraz Amundsen. Oboje są także liderami klasyfikacji generalnych PŚ. Cykl Tour de Ski zakończy się w weekend w Val di Fiemme, gdzie odbędą się biegi na 15 km „klasykiem" i na 10 km techniką dowolną.