Sport

Liczy się każdy gol

Nowy format Ligi Mistrzów powoduje, że w każdym spotkaniu należy walczyć o kolejne trafienia.

Serhou Guirassy to – obok Roberta Lewandowskiego – najskuteczniejszy zawodnik Ligi Mistrzów. Gwinejczykowi pomógł... łatwy terminarz, jaki miała Borussia Dortmund. Fot. PAP / EPA

LIGA MISTRZÓW

Jutro okaże się, jak będzie wyglądała pełna drabinka fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Rozlosowane zostaną ostateczne pary barażowe, które zostaną dopasowane do drużyny z Top 8, która ma już zapewniony awans do 1/8 finału. Batalia o najwyższe miejsca toczyła się do samego końca, doszło do pewnych przetasowań, a niektórzy mogli pluć sobie w brodę, że w ciągu ośmiu kolejek nie postarali się chociaż troszeczkę mocniej.

Trzeba było strzelać

Dobrym przykładem są Bayern Monachium i Real Madryt. Bawarczycy zaczęli od wygranej 9:2 z Dinamem Zagrzeb, co już „na dzień dobry” postawiło ich w dobrym położeniu statystycznym. Sęk jednak w tym, że w kolejnych siedmiu spotkaniach zdobyli już „tylko” 11 bramek, co przy straconych 12 dało im bilans osiem trafień na plusie. Doszło do nietypowej sytuacji, w której z Bayernem zrównał się Real Madryt. „Królewscy”, którzy początkowo mieli swoje problemy w Lidze Mistrzów, finiszowali w fazie ligowej z taką samą liczbą punktów, goli strzelonych (również na wyjeździe) i straconych, a także wygranych spotkań co Bayern. O tym, że Hiszpanie skończyli nad Niemcami, zadecydowała... liczba zwycięstw w delegacji. Obie te ekipy będą modlić się, aby w dzisiejszym losowaniu barażu trafić na Celtic, bo drugą opcją pozostaje... Manchester City. W 1/8 finału z kolei wygrany barażów trafi na Atletico Madryt lub Bayer Leverkusen. Nie ma więc lekko, a wystarczyło, aby Bayern czy Real strzeliły podczas całej fazy ligowej trzy gole więcej. Dzięki temu jeden z nich wyprzedziłby znajdującą się ponad nimi Borussię Dortmund, która ma znacznie łatwiejsze losowanie – w barażu Sporting lub Club Brugge, a dalej Lille lub Aston Villa.

Analogicznie wspomniane 2:9 mocno uderzyło w Dinamo Zagrzeb, które jako jedyna ekipa z 11 punktami nie załapało się do baraży. Chorwatom również zabrakło trzech trafień, by wyprzedzić Brugię, ostatniego barażowicza.

Rola odpowiedniego terminarza

Oczywiście kluczem dla ułatwienia sprawy w fazie ligowej było wylosowanie odpowiednich przeciwników. W formacie z fazą grupową losowało się tylko trójkę, więc pole do popisu było małe i w większości przypadków drużyny z dwóch pierwszych koszyków zajmowały dwa pierwsze miejsca, a te z czwartych dostarczały punkty. Jasne, zdarzały się czasem „grupy śmierci” czy grupy bardzo wyrównane, ale wachlarz manewrów był ograniczony.

Tymczasem w fazie ligowej można było trafić banalny wręcz terminarz. Weźmy wspomniany Dortmund, który prócz Realu Madryt i Barcelony grał z Brugią, Celtikiem, Sturmem Graz, Zagrzebiem, Bolonią i Szachtarem. Dla porównania skompromitowany w fazie ligowej RB Lipsk (trzy punkty, siedem porażek) prócz Sturmu i Celticu miał w kalendarzu Sporting, Juventus, Aston Villę, Atletico, Inter i Liverpool... Albo jego „kuzyn” z Salzburga – PSG, Real, Atletico, Leverkusen, Feyenoord, Zagrzeb, Brest i Spartę Praga. Mecz meczowi nierówny, terminarz terminarzowi również... i dlatego emocje po fazie ligowej Champions League nadal buzują w europejskiej atmosferze.

Piotr Tubacki

STATYSTYKI LIGI MISTRZÓW

Najlepsi strzelcy

9 Serhou Guirassy (Dortmund), Robert Lewandowski (Barcelona)

8 Raphinha (Barcelona)

7 Vinicius Junior (Real Madryt)

6 Florian Wirtz (Leverkusen), Antoine Griezmann, Julian Alvarez (obaj Atletico), Harry Kane (Bayern), Viktor Gyokeres (Sporting), Erling Haaland (Man. City), Jonathan David (Lille)

Najlepsi asystenci

Charles De Ketelaere (Brugge)

4 Raphinha (Barcelona), Marcos Llorente (Atletico), Mohamed Salah (Liverpool), Igor Paixao (Feyenoord), Ollie Watkins (Aston Villa)

Najwięcej czystych kont

7 Yann Sommer (Inter)

5 David Raya (Arsenal), Marco Carnesecchi (Atalanta)

4 Emiliano Martinez (Aston Villa)

Najwięcej udanych dryblingów

30 Rafael Leao (Milan)

26 Lamine Yamal (Barcelona), Morgan Rogers (Aston Villa), Kevin (Szachtar)

24 Oscar Gloukh (Salzburg)

22 Bradley Barcola (PSG)

21 Francisco Conceicao (Juventus)

20 Jamie Gittens (Dortmund), Martin Baturina (Dinamo Zagrzeb)

Najwięcej przechwytów

19 Federico Valverde (Real Madryt)
18 Ryan Gravenberch (Liverpool), Alvaro Carreras (Benfica)

16 Olivier Boscagli (PSV), Florentino Luis (Benfica), Pedro Henrique (Szachtar), Guram Kashia (Slovan), Uros Spajić (Crvena zvezda)

Najwięcej celnych podań

689 Joshua Kimmich (Bayern)

650 Marquinhos (PSG)

648 Nico Schlotterbeck (Dortmund)

628 Min-jae Kim (Bayern)

621 William Pacho (PSG)

607 Angelo Stiller (Stuttgart)

603 Jonathan Tah (Leverkusen)

Najwięcej kluczowych podań

26 Raphinha (Barcelona)

25 Florian Wirtz (Leverkusen)

22 Jamal Musiala, Joshua Kimmich (obaj Bayern)

21 Malik Tillman (PSV), Achraf Hakimi (PSG)

20 Alejandro Grimaldo (Leverkusen)

Najwięcej fauli

19 Christoph Baumgartner (Lipsk)

15 Breel Embolo (Monaco), Denzel Dumfries (Inter)

14 Luis Diaz (Liverpool), Yangel Herrera (Girona)

Najczęściej faulowany

27 Cherif Ndiaye (Crvena zvezda)

21 Dan Ndoye (Bologna)

20 Malick Yalcouye (Sturm)

19 Lamine Camara (Monaco)

18 Jude Bellingham (Real Madryt)

17 Breel Embolo (Monaco), Tigran Barseghyan (Slovan)

Wygrane pojedynki powietrzne

48 Luuk de Jong (PSV)

31 Nicolas Otamendi (Benfica)

30 Ludovic Ajorque (Brest)

25 Brendan Chardonnet (Brest)

24 Julian Chabot (Stuttgart)