Dramat Sofii

BIAŁO-CZERWONY RAPORT

Sofia Ennaoui, wicemistrzyni Europy z Berlina '18 na 1500 m, ostatnimi czasy była trapiona kontuzjami. Liczyła, że w tym sezonie powróci do szybkiego biegania i powtórzy wyczyn z Rio de Janeiro '16 i znajdzie się w finale IO w Paryżu. Jednak jej występ w Paryżu stanął pod znakiem zapytania, bo podczas eliminacji w Rzymie doznała kontuzji achillesa i z trudem ukończyła bieg. Ennaoui uzyskała czas 4:13,71, a Martyna Galat zaledwie 4:15,31 i obie odpadły w eliminacjach. Jedynie Aleksandra Płocińska znalazła się w finałowej „12”, bowiem w swojej serii zajęła 5. miejsce z wynikiem 4:12,53. Najszybsza w eliminacjach była Brytyjka Jemma Reekie - 4:06,68.

Paulina Ligarska zajęła 12. miejsce w siedmioboju - 6034 pkt. Trzeci raz z rzędu w imprezie tej rangi triumfowała Belgijka Nafissatou Thiam, która wynikiem 6848 pkt ustanowiła rekord mistrzostw Europy.

Nie mieliśmy powodów do zadowolenia po występach tercetu naszych dyskobolek. W eliminacjach przepadły nasze panie. Daria Zabawska rzuciła 59,02 i była 14., a jej koleżanki: Weronika Muszyńska była 22. - 55,62 i Karolina Urban 23. - 55,47. Natomiast z duetu dyskoboli tylko Oskar Stachnik stanął na wysokości zadania. W najlepszej próbie uzyskał 62,52 i awansował do finału, a w nim uzyskał wynik o 17 cm gorszy i ostatecznie był 10. Robert Urbanek zaliczył zaledwie 60,75 i zajął odległą lokatę. Konkurs finałowy wygrał Słoweniec Kristjan Ceh - 68,08, a rekordzista świata, Litwin Mykolas Alekna, zdobył brąz - 67,48.

Bez echa przeszedł występ Adrianny Laskowskiej w eliminacjach trójskoku. Wynikiem 13,26 zajęła 23. miejsce, a najlepsza, Bułgarka Aleksandra Naczewa, poprawiła rekord życiowy - 14,29.

Polscy sprinterzy nie zakwalifikowali się do finału na 100 m. Dominik Kopeć uzyskał 10,28, a Oliwer Wdowik został zdyskwalifikowany za falstart, lecz pobiegł pod protestem i jego czasu nie podano w oficjalnych wynikach. Aby dostać się do finału należało uzyskać 10,21.

Albert Komański z czasem 20,81 awansował do półfinału 200 m. Natmiast Łukasz Żok i Patryk Wykrota uzyskali 20,97 i odpadli w eliminacjach.

Norbert Kobielski znalazł się w gronie 13 zawodników, którzy awansowali do finału skoku wzwyż. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 2,28, lecz ostatecznie awans do finału dał rezultat 2,21. Tę wysokość zaliczył Kobielski, natomiast Mateusz Kołodziejski odpadł w eliminacjach, osiągając 2,17.

Tylko Izabela Smolińska awansowała do półfinału biegu na 400 m przez płotki - 56,24. Anna Maria Gryc poprawiła rekord życiowy czasem 56,91, ale odpadła z dalszej rywalizacji. Jej los podzielił Krzysztof Hołub, który przebiegł ten dystans w 50,42, a do awansu potrzebował 49,98.