„Kwiato” tylko trzeci...

Michał Kwiatkowski dał z siebie wszystko, ale to nie wystarczyło do zwycięstwa Fot. Jasper Jacobs/Belga/Sipa USA

„Kwiato” tylko trzeci...

Michał Kwiatkowski miał wielką szansę na trzecią etapową wygraną w Tour de France, ale przegrał finisz z oboma współtowarzyszami ucieczki.

Czwartkowy, 18. etap prowadził z Gap do Barcelonnette (179.5 km). Na pagórkowatej trasie kolarze mieli do pokonania w sumie pięć premii górskich (wszystkie trzeciej kategorii). Co prawda ostatnia znajdowała się około 40 kilometrów przed metą, ale w końcówce teren nieznacznie się wznosił. Ale nie mogło być inaczej, bo wyścig już w środę wjechał w Alpy. 

Tym razem ucieczka dnia uformowała się już na pierwszym punktowanym podjeździe. Od peletonu oderwało się blisko 40 kolarzy, a jako że żaden z nich nie miał szans na awans do czołówki klasyfikacji generalnej (najwyżej sklasyfikowany, bo na 14. miejscu, Belg Steff Cras z grupy TotalEnergies tracił do lidera ponad pół godziny, a do dziesiątego zawodnika blisko kwadrans), więc szybko zyskali oni znaczącą przewagą. Stało się jasne, że jeden z uciekinierów zostanie etapowym zwycięzcą. 

Wielką ochotę na swoją trzecią w historii wygraną w TdF miał Michał Kwiatkowski. Będący w świetnej formie kolarz ekipy Ineos-Grenadiers po raz kolejny w tegorocznej edycji znalazł się w odjeździe. Doświadczony Polak doskonale wiedział, kiedy z niego zaatakować. Zrobił to na ostatniej premii górskiej (Côte des Demoiselles Coiffées) i dodatkowo przyspieszył na niebezpiecznym zjeździe, odskakując na kilka sekund od rywali. Do naszego jedynaka w Wielkiej Pętli zdołali dołączyć tylko Victor Campenaerts (Lotto Dstny) i Matteo Vercher (TotalEnergies). 

W grupach pościgowych, w przeciwieństwie do czołówki, współpraca się nie układała, więc Polak, Belg i Francuz między sobą rozegrali finisz. Jako pierwszy, blisko kilometr przed metą, ruszył Vercher. Kwiatkowski go dogonił i wyszedł na czoło grupki. Na końcowych metrach zdecydowanie najszybszy okazał się jednak Compenaerts. Dla tego specjalizującego się w jeździe indywidualnej na czas (dwa tytuły mistrza Europy) zawodnika była to pierwsza etapowa wygrana w Tour de France.

- Ciężko przełknąć końcowy wynik, choć dałem z siebie sto procent. To jeden z tych dni, kiedy Tour miażdży twoje emocje. Stary człowiek, a płacze jak dziecko. Gratulacje dla Victora Campenaertsa - napisał 34-letni Kwiatkowski w mediach społecznościowych.

Najmocniejsi tym razem oszczędzali siły przed piątkowymi i sobotnimi zmaganiami w Alpach oraz kończącą imprezę niedzielną czasówką z Monaco do Nicei. Duża grupa z wszystkimi najlepszymi kolarzami tegorocznej edycji dotarła na metę blisko kwadrans po zwycięzcy. W klasyfikacji generalnej nic więc się nie zmieniło. Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wciąż wyprzedza Duńczyka Jonasa Vingegaarda (Visma) o ponad 3 minuty, a Belga Remco Evenepoela o ponad pięć. 

Wyniki 18. etapu: Gap - Barcelonnette (179,5 km): 1. Victor Campenaerts (Belgia/Lotto Dstny) 4:10.20, 2. Matteo Vercher (Francja/Team TotalEnergies) , 3. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) wszyscy ten sam czas, 4. Toms Skujins (Łotwa/Lidl-Trek) strata 22 s, 5. Oier Lazkano Lopez (Hiszpania/Movistar Team), 6. Bart Lemmen (Holandia/Team Visma), 7. Krists Neilands (Łotwa/Israel-Premier Tech), 8. Jai Hindley (Australia/Bora-hansgrohe) wszyscy ten sam czas, 9. Wout van Aert (Belgia/Team Visma) strata 37 s, 10. Michael Matthews (Australia/Team Jayco AlUla) ten sam czas. 

Klasyfikacja generalna: 1. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) 74:45:27, 2. Jonas Vingegaard (Dania/Team Visma) strata 3.11, 3. Remco Evenepoel (Belgia/Soudal Quick-Step) 5.09, 4. Joao Almeida (Portugalia/UAE Team Emirates) 12.57, 5. Mikel Landa (Hiszpania/Soudal Quick-Step) 13.24, 6. Carlos Rodriguez (Hiszpania/Ineos Grenadiers) 13.30, 7. Adam Yates (W. Brytania/UAE Team Emirates) 15.41, 8. Giulio Ciccone (Włochy/Lidl-Trek) 17.51, 9. Derek Gee (Kanada/Israel-Premier Tech) 18.15, 10. Santiago Buitrago (Kolumbia/Bahrain Victorious) 18.35 ... 46. Kwiatkowski 2:13.14.


Michał Kwiatkowski na etapowym podium Tour de France 

1. miejsce (2 razy) 

2020: etap 19, Meribel - La Roche-sur-Foron, 175 km 

2023: 13, Chatillon-Sur-Chalaronne - Grand Colombier, 138 km 

2. miejsce (4 razy) 

2013: 4 TTT*, 2017: 20 ITT**, 2018: 3 TTT, 2019: 2 TTT 

3. miejsce (4 razy) 

2013: 2 i 9, 2014: 3, 2024: 18

* TTT - drużynowa jazda na czas ** ITT - indywidualna jazda na czas