Sport

Kto zastąpi Niewiadomą i Kwiatkowskiego?

Ponad 40 kolarzy będzie reprezentować Polskę w szosowych mistrzostwach Europy, które dzisiaj rozpoczną się w Belgii.

W 2016 roku Katarzyna Niewiadoma (biało-czerwony strój) zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Europy. Fot. Picasa

O medale w tej imprezie tym razem nie powalczą Katarzyna Niewiadoma i Michał Kwiatkowski. Nasza najlepsza zawodniczka pauzuje po odniesieniu największego sukcesu w karierze, zwycięstwie w Tour de France. Z kolei Kwiatkowski, który z powodu bólu pleców nie wystartował w wyścigu ze startu wspólnego na igrzyskach w Paryżu, przechodzi rehabilitację. „Ostatnie tygodnie nie były łatwe z powodu pęknięcia pierścieniowatego, ale teraz jestem na ostatniej prostej do powrotu do zdrowia! Rehabilitacja przynosi efekty i wracam do formy. Dzięki za wsparcie! Zwłaszcza wielkie podziękowania kieruję do rodziny i przyjaciół, że są ze mną na dobre i złe” – napisał w ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych mistrz świata elity z Ponferrady (2014).

Oboje startowali przed rokiem w mistrzostwach Europy w Holandii, gdzie Niewiadoma zajęła 11. miejsce, a Kwiatkowski nie ukończył wyścigu. Pod ich nieobecność liderami naszej reprezentacji będą srebrna medalistka olimpijska na torze Daria Pikulik, mistrzyni kraju w jeździe indywidualnej na czas Marta Jaskulska oraz olimpijczyk z Paryża Stanisław Aniołkowski. Największe szanse na medal mamy w drużynowej jeździe na czas (to sztafeta mieszana, bo najpierw startują panie, a potem panowie), która odbędzie się w czwartek. Polska ekipa w składzie Marta Jaskulska, Karolina Kumięga, Agnieszka Skalniak-Sójka oraz Kacper Gieryk, Filip Maciejuk, Szymon Sajnok będzie rywalizować jedynie z sześcioma innymi reprezentacjami, w tym Ukrainą i Bułgarią, które nie powinny się liczyć w walce o podium.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu nie było wiadomo, czy biało-czerwoni w ogóle pojawią się na belgijskich szosach. Dominika Włodarczyk, zawodniczka zawodowej grupy kolarskiej UAE Team ADQ, w której zarabia na życie, i reprezentantka Polski na szosie, miała wątpliwości, czy w tym roku będzie mogła uczestniczyć w mistrzostwach Europy i świata. – Nie ma środków, żeby na nie jechać. Co mamy zrobić w takiej sytuacji: założyć zbiórkę, a może zapłacić za siebie? Sama nie wiem, a czekanie wydaje się nieznośne. Bo na co mam czekać? Na cud? – napisała w mediach społecznościowych. Obawy były zasadne, bo będący od długiego czasu w fatalnej sytuacji finansowej PZKol. miał środki jedynie na same przygotowania, ale na start w imprezie już nie. Sprawą zainteresował się szef Ministerstwa Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras, który zadeklarował pomoc. To właśnie dzięki finansowemu wsparciu ze strony MSiT oraz Totalizatora Sportowego wyjazd reprezentacji do Limburgii stał się możliwy.

Co ciekawe, Włodarczyk, która w ubiegłym tygodniu świetnie zaprezentowała się w Tour de l'Ardeche (dwa drugie miejsca na etapach i szósta pozycja w klasyfikacji generalnej), nie znalazła się w składzie na belgijską imprezę. Polka przygotowuje się za to do mistrzostw świata. – Jednak znalazły się środki na wyjazd. Cieszy mnie taki rozwój sytuacji! – skomentowała 23-latka.


Program mistrzostw obejmuje 14 konkurencji: jazdę indywidualną na czas, wyścigi ze startu wspólnego oraz dwie sztafety mieszane. Wszystkie będą rozpoczynać się w Heusden-Zolder i kończyć w Hasselt.

Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym mają stosunkowo krótką historię. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1995 roku, kiedy w czeskim Trutnovie rywalizowano tylko w kategorii młodzieżowej (U-23). W 2005 roku w Moskwie dołożono do tego zmagania juniorów, a pierwsi mistrzowie w gronie elity założyli niebieskie koszulki z żółtymi gwiazdami dopiero w 2016. Polska raz była gospodarzem tych zawodów – w 2000 roku najlepszych zawodników do lat 23 gościły Kielce.

Do tej pory biało-czerwoni zdobyli w mistrzostwach Europy 19 medali – 8 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych. Ostatni, brązowy w 2020 roku w wyścigu ze startu wspólnego, wywalczyła Niewiadoma, która na swoim koncie ma również srebrny medal w tej konkurencji (2016) oraz dwa złote (2015 i 2016) w kategorii do lat 23.


Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy

Elita mężczyzn: Filip Maciejuk (Red Bull-Bora-hansgrohe), Kamil Gradek (Bahrain-Victorious), Stanisław Aniołkowski (Cofidis), Norbert Banaszek (Mazowsze Serce Polski), Patryk Stosz (Felt Felbermayr), Szymon Sajnok (Q36.5), Marceli Bogusławski (Alpecin-Deceuninck Development Team). 

Elita kobiet: Marta Jaskulska i Marta Lach (obie Ceratizit-WNT), Karolina Kumięga (UAE Team ADQ), Daria Pikulik i Wiktoria Pikulik (obie Human Powered Health), Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo), Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon-SRAM), Aurela Nerlo (Winspace).

Młodzieżowcy: Mateusz Gajdulewicz (Vendee U), Marek Kapela (Morbihan Ardis GOA), Radosław Frątczak (Voster ATS), Michał Pomorski (Mazowsze Serce Polski), Kacper Maciejuk (Santic-Wibatech), Kacper Gieryk (Lubelskie Perła Polski). 

Zawodniczki do lat 23: Zuzanna Chylińska i Natalia Krześlak (obie TKK Pacific Nestle Fitness), Malwina Mul, Tamara Szalińska, Maja Tracka i Olga Wankiewicz (wszystkie MAT Atom Deweloper Wrocław) 

Juniorzy: Kacper Mientki, Nikodem Siałkowski i Jan Jackowiak (wszyscy UKS Copernicus CCC Toruń/Cannibal Victorious U19), Michał Strzelecki (VeloTalent Team Sobótka), Patryk Goszczurny i Dominik Krzyśków (obaj JEGG-DJR Academy), Dawid Lewandowski (LKS POM Strzelce Krajeńskie), Bartosz Łyżwa (Avatar Silesia Team).

Juniorki: Alicja Matuła (MAT Atom Deweloper Wrocław), Weronika Wąsaty (Canturino 1902 ASD/KK Ziemia Darłowska), Kornelia Braun (KK Ziemia Darłowska), Oliwia Kepczyńska (ALKS Stal Grudziądz), Rozalia Dutczak (LKS Trasa Zielona Góra), Nadia Hartman (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa).


PROGRAM MISTRZOSTW EUROPY

jazda indywidualna na czas

środa (11 września)

9.00 – juniorki (13,3 km) 

10.15 – juniorzy (31,2 km) 

11.45 – zawodniczki do lat 23 (31,2 km) 

13.15 – zawodnicy do lat 23 (31,2 km) 

15.00 – elita kobiet (31,2 km) 

16.30 – elita mężczyzn (31,2 km)

drużynowa jazda na czas (sztafeta mieszana)

czwartek (12 września) 

11.30 – junior + juniorka (52,3 km: 28 km junior, 24 km juniorka) 

14.20 – elita mężczyzn + kobiet (52,3 km: 28,3 km mężczyźni, 24 km kobiety) 

wyścig ze startu wspólnego

piątek (13 września) 

09.00 – zawodniczki do lat 23 (101,4 km) 

13.30 – młodzieżowcy (162 km) 

sobota (14 września) 

09.00 – juniorzy (129,7 km) 

13.30 – elita kobiet (162 km) 

niedziela (15 września) 

09.00 – juniorki (72,9 km) 

12:30 – elita mężczyzn (222,8 km)


POLSCY MISTRZOWIE EUROPY

Aleksandra Dawidowicz (jazda na czas juniorek, 2000), Michał Kwiatkowski (start wspólny juniorów, 2007 i jazda na czas juniorów, 2008), Piotr Gawroński (start wspólny U23, 2010), Katarzyna Niewiadoma (start wspólny U23, 2015 i 2016), Agnieszka Skalniak (jazda na czas juniorek, 2015), Alan Banaszek (start wspólny juniorów, 2015)

(g)