KRÓTKO

BOKS

Zaplanowana na 17 lutego walka ukraińskiego boksera Ołeksandra Usyka z Brytyjczykiem Tysonem Furym została przełożona na 18 maja - poinformowali organizatorzy. Powodem jest kontuzja oka, jakiej Fury nabawił się podczas treningu. Pojedynek, którego stawką będzie pięć pasów mistrzowskich wagi ciężkiej odbędzie się w Rijadzie. Ma wyłonić pierwszego niekwestionowanego mistrza w królewskiej kategorii od czasu Brytyjczyka Lennoxa Lewisa w 1999 roku.

Usyk ma pasy federacji WBO, IBF, WBA oraz IBO, natomiast Fury jest mistrzem federacji WBC. Obaj są niepokonani na zawodowych ringach.

DŻUDO

Polacy nie odnieśli sukcesów w turnieju rangi Grand Slam w Paryżu. Piotr Kuczera w kat. 100 kg najpierw pokonał przez waza-ari Belga Tomę Nikiforova, a w walce o awans do finału grupy przegrał przez waza-ari z Muzaffarbekiem Turobojewem z Uzbekistanu. W kat. +100 kg Grzegorz Teresiński odpadł po przegranym premierowym pojedynku z Koreańczykiem Minjong Kimem przez ippon. W tej wadze najlepszy okazał się słynny Francuz Teddy Riner, który w finale pokonał w 24. sekundzie dogrywki... Kima. 34-letni ulubieniec miejscowej publiczności już po raz ósmy triumfował w tych zawodach.

RUGBY

Szkoci prowadzili na wyjeździe z Walią już 27:0, a ostatecznie zwyciężyli 27:26 w inauguracyjnej kolejce turnieju o Puchar Sześciu Narodów. To ich pierwsze zwycięstwo w Cardiff od 2002 roku. Francja uległa u siebie broniącej trofeum Irlandii 17:38, a Włosi, też u siebie, przegrali z Anglią 24:27.

Puchar Sześciu Narodów to jedna z najstarszych imprez sportowych. Turniej rozegrano po raz pierwszy w 1882 roku z udziałem Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii. Od 1910 roku zawody określano mianem Pucharu Pięciu Narodów, gdy do stawki dołączyła Francja. W 2000 roku zaproszono Włochy i od tego czasu obowiązuje obecna nazwa.

Polska przegrała w Gdyni z Rumunią w swoim pierwszym meczu grupy B drugiej edycji Rugby Europe Championship 8:20 (3:17). Kolejne dwa grupowe mecze REC Polacy rozegrają na wyjeździe - w sobotę zmierzą się w Lizbonie z kolejnym uczestnikiem PŚ Portugalią, a tydzień później z Belgią.