Kolekcjoner Klaebo

BIEGI NARCIARSKIE

Szwedzi zdominowali piątkową rywalizację sztafet mieszanych 4x5 km w Pucharze Świata w biegach narciarskich w szwajcarskim Goms. Pierwsze miejsce zajęli William Poromaa, Frida Karlsson, Jens Burman i Linn Svahn. Polacy nie startowali.

Zwycięzcy uzyskali czas 49.43,1. Drudzy ze stratą 8,3 sekundy byli ich rodacy: Johan Haeggstroem, Ebba Andersson, Edvin Anger i Maja Dahlqvist. Norwegowie Martin Loewstroem Nyenget, Margrethe Bergane, Simen Hegstad Krueger i Tiril Udnes Weng uplasowali się na trzeciej pozycji. Czwarta była fińska sztafeta.

W łączonym Pucharze Narodów w biegach narciarskich prowadzą Norwegowie z dorobkiem 9184 pkt. Drudzy Szwedzi tracą do nich 963 pkt, a trzeci są Amerykanie ze stratą 3719 pkt. Polacy z dorobkiem 2023 pkt zajmują 16. lokatę.

W sobotę w sprincie techniką dowolną triumfowali Szwedka Linn Svahn i Norweg Johannes Klaebo. Maciej Staręga odpadł w eliminacjach, uzyskując 41. wynik.

Rywalizację kobiet zdominowały Szwedki. W finale wystąpiło aż pięć reprezentantek tego kraju oraz Szwajcarka Nadine Faehndrich. Zawodniczki Trzech Koron zajęły pięć czołowych lokat, a Svahn wyprzedziła o 2,16 s Maję Dahlqvist oraz o 2,22 Jonnę Sundling.

Bardziej zacięty był finał mężczyzn, w którym utytułowany Klaebo wyprzedził zaledwie o 0,08 s Francuza Lucasa Chanavata oraz o 0,73 swojego rodaka Haavarda Taugboela. 27-letni Norweg, pięciokrotny mistrz olimpijski i obrońca Kryształowej Kuli, odniósł 53. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata (łącznie z etapami Tour de Ski).

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzą Amerykanka Jessica Diggins i Norweg Harald Amundsen, natomiast w sprincie liderują Svahn i Norweg Erik Valnes.

W niedzielę Amerykanka Jessica Diggins wygrała bieg na 20 km ze startu wspólnego. Diggins wyprzedziła o 0,6 s Szwedkę Fridę Karlsson oraz o dwie sekundy reprezentantkę gospodarzy Nadine Faehndrich. Wśród mężczyzn triumfował Klaebo. Uzyskał on 0,7 s przewagi nad swoim rodakiem Simenem Kruegerem. Trzecie miejsce, ze stratą 12 sekund, zajął Francuz Jules Lapierre. Polacy nie startowali.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzą Diggins oraz Norweg Harald Amundsen, który w niedzielnym biegu uplasował się tuż za podium.