Z KOLARSKICH TRAS

Zwycięstwo Marty Lach

FESTIVAL ELSY JACOBS

Marta Lach (Ceratizit-WNT) wygrała wyścig pod nazwą Festival Elsy Jacobs w Luksemburgu. Po finiszu z trzyosobowej czołówki Polka wyprzedziła mistrzynię Luksemburga Christinę Majerus (SD Worx Protime) i Norweżkę Katrinę Allerud (Uno X). 26-letnia Polka odniosła 9. w karierzei pierwsze zwycięstwo w tym roku. W wyścigu upamiętniającym Elsę Jacobs wygrała w 2019 roku jeden z etapów. W tym sezonie wyścig rozgrywany był w formule jednodniowej. 50 kilometrów przed metą na czele znalazła się pięcioosobowa grupa, w której znalazła się Lach. Uciekinierki narzuciły mocne tempo i stopniowo powiększały przewagę nad kolejną grupą. Na ostatnich kilometrach ucieczka podzieliła się, a o zwycięstwo walczyła trójka, z której najszybsza okazał się Polka.

Rafał Majka drugi

WYŚCIG DOOKOŁA ASTURII

Nowozelandczyk Finn Fisher-Black wygrał trzeci, ostatni etap Wyścigu Dookoła Asturii. Drugi na mecie Meksykanin Isaac del Toro zwyciężył w klasyfikacji końcowej. Rafał Majka (wszyscy UAE Team Emirates) przyjechał na ósmej pozycji i zajął drugą lokatę w „generalce”, w której Meksykanin wyprzedził go o 1:15, a trzecie miejsce wywalczył Urugwajczyk Eric Antonio Fagundez (Burgos-BH) – 1:20. Polak na 1. etapie był drugi, a dzień później przyjechał w peletonie. Dla Majki był to ostatni sprawdzian przed rozpoczynającym się 4 maja Giro d'Italia.

Drużyna Niewiadomej czwarta

VUELTA A ESPANA KOBIET

Od jazdy drużynowej na czas w Walencji rozpoczął się żeńska Vuelta a Espana. Wygrała ekipa Lidl-Trek, a jej włoska zawodniczka Gaia Realini założyła koszulkę liderki. Grupa Katarzyny Niewiadomej - Canyon-SRAM zajęła czwarte miejsce. Na 16-kilometrowej płaskiej trasie zawodniczki Lidl-Trek wyprzedziły o ułamki sekundy Team Visma oraz o jedną sekundę SD Worx. Drużyna Niewiadomej straciła osiem sekund. Ekipa Winspace, w składzie z Karoliną Perekitko i Aurelą Nerlo, zajęła 19. miejsce ze stratą minuty i 37 sekund.

Kobiecy odpowiednik Vuelta a Espana jest organizowany od 2015 roku w różnej formule. Tegoroczna edycja składa się z ośmiu etapów i zakończy się w następną niedzielę w ośrodku narciarskim Valdesqui pod Madrytem.

Francuz i Hiszpan

TOUR DE ROMANDIE

Francuz Dorian Godon wygrał piąty etap Tour de Romandie, którego triumfatorem został Hiszpan Carlos Rodriguez. Łukasz Owsian w niedzielę zajął 47. miejsce, a w klasyfikacji generalnej był 106. Do mety dojechał peleton, a najszybciej finiszował Godon (Decathlon AG2R La Mondiale). Drugi był Włoch Simone Consonni (Lidl-Trek), a trzeci Nowozelandczyk Dion Smith (Intermarche-Wanty). W klasyfikacji generalnej triumfował Hiszpan Carlos Rodriguez (Ineos Grenadiers), a na podium stanęli też Rosjanin Aleksander Własow (Bora-hansgrohe) i Niemiec Florian Lipowitz (obaj Bora-hansgrohe). Owsian (Arkea-B&B Hotels) ukończył zmagania na 106. pozycji.

Składający się z prologu i pięciu etapów wyścig w Szwajcarii odbył się 77. raz i ma najwyższą kategorię World Tour.

Pogoda skróciła zawody

WYŚCIG DOOKOŁA TURCJI

Holender Frank van der Broek (Team dsm-firmenich PostNL) triumfował Dookoła Turcji. Marcin Budziński (Mazowsze Serce Polski) zajął 13. miejsce. Ostatni, ósmy etap wokół Stambułu został zneutralizowany z powodu złych warunków pogodowych i śliskiej szosy. W klasyfikacji generalnej zaliczonej po siedmiu etapach 23-letni Holender wyprzedził Erytrejczyka Merhawiego Kudusa (Terengganu Cycling Team) o cztery sekundy i Brytyjczyka Paula Double'a (Team Polti Kometa) o dziewięć. Budziński stracił do zwycięzcy 46 s. WDT rozgrywany jest, z przerwami, od 1966 roku. W sezonie 1982 jego zwycięzcą został Zbigniew Szczepkowski.

Olga Wankiewicz druga i jedenasta

GRACIA ORLOVA

Na mecie ostatniego etapu wyścigu Gracia Orlova w Czechach Olga Wankiewicz (MAT Atom Deweloper Wrocław) finiszowała na drugim miejscu za Brytyjką Emmą Jeffers (Liv AlUla Jayco). W klasyfikacji generalnej triumfowała Niemka Corinna Lechner (Wheel Divas). Na 101,6-kilometrowej trasie ze startem i metą w Orlovej Polka straciła dwie sekundy do zwyciężczyni. Trzecia na mecie w tym samym czasie co Polka, podobnie jak 20 kolejnych zawodniczek, była także jeżdżąca we wrocławskiej grupie MAT Atom Deweloper Czeszka Nikola Bajgerova.

W klasyfikacji końcowej pięcioetapowego wyścigu Lechner wyprzedziła Holenderkę Mirre Knaven (AG Insurance-Soudal NXTG) o 31 s i Słowenkę Urskę Zigart (Liv AlUla Jayco) o 45. Wankiewicz została sklasyfikowana na 11. miejscu ze stratą 1.28.

Na liście triumfatorek wyścigu rozgrywanego od 1987 roku, są dwie Polki: Paulina Brzeźna-Bentkowska (2014) i Agnieszka Skalniak-Sójka (2022).