Klinsmann pokonał Manciniego

PUCHAR AZJI

Uzbekistan zgodnie z planem wyeliminował Tajlandię. W końcówce co prawda musiał bronić się przed naporem rywala, ale finalnie utrzymał prowadzenie 2:1. Oczy większości kibiców były jednak zwrócone na hit 1/8 finału, w którym Arabia Saudyjska, prowadzona przez aktualnego mistrza Europy Roberto Manciniego, mierzyła się z Koreą Południową, prowadzoną przez doskonale znanego Juergena Klinsmanna. Pierwsza połowa nie porwała. Była nudna i mało się działo. Kluczowe wydarzenia miały miejsce po przerwie.

Nieco ponad 30 sekund potrzebowały „Zielone Sokoły”, aby strzelić gola. Ustawiony w środku kapitan Salem Al-Dawasari (ten, który zdobył piękną bramkę z Argentyną na mundialu 2022) bez przyjęcia zgrał piłkę do Abdullaha Radifa. Zaskoczył tym obrońcę Bayernu Monachium, Kima min-jae, a zawodnik... wprowadzony w przerwie umieścił futbolówkę w siatce. Później przez długie minuty oglądaliśmy pokaz przewagi myśli taktycznej Manciniego nad Klinsmanna. Włoch kapitalnie ustawił Arabię, która przez prawie 40 minut... nie pozwoliła Koreańczykom na oddanie ani ćwierć uderzenia! Dziać się zaczęło dopiero w 86 minucie, kiedy nagle faworyci seriami zaczęli zatrudniać saudyjskiego golkipera Ahmeda Al-Kassara lub... pomagających mu kolegów. Sędzia doliczył aż 10 minut, a Korea nie zwalniała tempa. Gue-sung Cho trafił w poprzeczkę, a na minutę przed końcem wyrównał, uderzając z bliska głową.

W dogrywce 2-3 znakomite okazje mieli dysponujący lepszą kadrą Koreańczycy, ale w kapitalnej formie był Al-Kassar. Saudyjczycy najlepszą szansę mieli... na pół minuty przed karnymi. Ostatecznie jednak do nich doszło, a tam lepsi okazali się przedstawiciele wschodniej części Azji. Arabowie pomylili się dwukrotnie i Hee-chan Hwang (z Wolverhampton) dał swojej drużynie ćwierćfinał! Mancini nie chciał już oglądać jego uderzenia i zebrał się w stronę szatni. Cieszył się natomiast Klinsmann, któremu Hwang... prawdopodobnie uratował posadę – przynajmniej na jakiś czas. Niemiec jest krytykowany za swoją pracę, także na Pucharze Azji, gdzie Korea... wcale dobrze się nie prezentuje. Być może w kolejnej rundzie z Australią pokaże się z lepszej strony.