Sport

Klaudiusz na Mauritiusie

Światowy cykl turniejów AGWC Poland dla amatorów został ciepło przyjęty w naszym kraju.

Mocna ekipa, od lewej: Tiger Sevković, Tomek Mach, Klaudiusz Sevković, Marcin Majchrowicz, Łukasz Wargała i z przodu Kwon Oghwu. Fot. autorki


Klaudiusz na Mauritiusie

Światowy cykl turniejów AGWC Poland dla amatorów został ciepło przyjęty w naszym kraju.

GOLF

W kolejnym roku z rzędu uczestnicy będą rywalizować o jak najwyższe pozycje w Światowym Finale, który odbędzie się na malowniczej wyspie Mauritius. Organizatorem polskiej edycji jest zapalony golfista Klaudiusz Sevković.

Aby można wziąć udział w tym wydarzeniu, należy rozegrać minimum jeden z turniejów eliminacyjnych i zdobyć w nim podium. Kolejnym krokiem jest udział w krajowym turnieju finałowym i wywalczenie pierwszego miejsca w swojej kategorii, co nagradzane jest udziałem w Heritage World Cup - The Amateur Golf World Cup, który corocznie odbywa się na Mauritiusie.

Światowy finał

W tym roku w lipcu o zwycięstwo na skalę światową, będzie walczyło dwóch reprezentantów z Polski: Tomasz Mach i Łukasz Wargała. Trzymamy kciuki za występ Polaków, tym bardziej że nasza reprezentacja w latach poprzednich zdobyła czołowe miejsca w tym turnieju. Tegoroczny finał rozpoczyna się w środę i potrwa trzy dni.

Z kolei do wyłonienia reprezentantów na turniej finałowy w roku 2025 gracze z naszego kraju przygotowują się już od kilku miesięcy, biorąc udział w turniejach eliminacyjnych AGWC Poland i zdobywając kwalifikacje do polskiego finału. Pierwsze dwa turnieje eliminacyjne odbyły się w październiku 2023 roku na wspaniałych polach golfowych Turcji - w Belek, słynącym z fantastycznych pól golfowych w regionie Serik.

Uczestnicy wyjazdów do Turcji grali na polu Cullinan Links Golf Club Olympos i Aspendos. Następne eliminacje odbyły się w Dubaju i Abu Dhabi. W kwietniu tego roku, eliminacje ponownie powróciły do Belek, gdzie wyłoniono graczy polskiego turnieju finałowego. Sezon w Polsce obfitował w kolejne turnieje, w maju grano na polu Sobienie Królewskie, a pod koniec czerwca na Sierra Golf Resort.

W lipcu rywalizacja przeniesie się do Sand Valley Golf Resort, a w sierpniu do Mazury Golf & Country Club. Z tych wszystkich turniejów gracze otrzymają kwalifikacje do najważniejszego dla nich turnieju krajowego, na Krajowy Turniej Finałowy, który odbędzie się z końcem sierpnia w Sierra Golf Resort. Zwycięzcy otrzymają puchary, nagrody rzeczowe oraz udział w Finale Światowym, gdzie będą rywalizować o tytuł mistrza świata w swojej kategorii handicapowej z reprezentantami ponad trzydziestu krajów.

Zaprawiony w dużych imprezach

Dla Tomka Macha będzie to pierwszy udział w Światowym Finale AGWC. Jednak start w dużej imprezie to dla niego nic nowego. Wcześniej grał w finale innej federacji: „To mój drugi finał światowy. Pierwszy raz grałem w Buenos Aires. Na Mauritiusie jestem po raz pierwszy w życiu, właśnie dzięki wygranej w finale ogólnopolskim na polu golfowym Sierra. Pogoda o tej porze roku jest tu idealna na grę w golfa. Rześkie 23-25 stopni, a pola golfowe wyglądają malowniczo, chociaż z roughami z traw pampasowych nie należą do najłatwiejszych. W niedzielę pierwsza runda treningowa i okaże się, czy tak faktycznie jest. Hotel, w stylu kolonialnym, w którym goszczą finaliści, oferuje pyszną kuchnię i miłą obsługę oraz fajną, luźną atmosferę. Reprezentuję Polskę w grupie handicapowej 0-12, sam mając handicap 4. Grę w golfa rozpocząłem około 16 lat temu, od przypadkowej lekcji gry na polu w Ochmanowie. Od tamtej pory sukcesywnie podnoszę swoje umiejętności przez regularne treningi i częstą grę na polach, towarzyską i turniejową. Co uda nam się wywalczyć w tych finałach zobaczymy, ale to przede wszystkim świetna zabawa i poznawanie ludzi z całego świata”.

Klaudiusz broni tytułu

Główny organizator całego zamieszania zdobył mistrzostwo w 2023 roku, też na Mauritiusie, rozgrywając trzy rundy na polu golfowym Heritage i La Chateau. W tym roku więc Klaudiusz Sevković będzie obrońcą tytułu. Turniej zostanie rozegrany na dwóch polach, dwie rundy na Heritage La Chateau i jedna runda na Heritage La Reserve - będącym jednocześnie areną turniejów DP World Tour. Tegoroczna edycja jest już piątą, w której grają Polacy. Rok temu rywalizowali Tomasz Ładocha i Olech Krzysztof, w 2022 - Kamil Sikora i Waldemar Brzeziński, w 2021- Katarzyna Wróbel i Grzegorz Kapałka, a w 2020 - Mark Thiem i Piotr Jędrusiński. To finaliści, którzy wygrali polski cykl eliminacji i walczyli jako drużyna w mistrzostwach świata. Okazuje się jednak, że Polska największe sukcesy odnosi w turnieju Indywidualnym - Invitational Heritage World Cup. W 2021 roku srebrny medal wywalczył Jacek Kozłowski, w 2022 - brązowy krążek wyrwał Klaudiusz, poprawiając to rok później medalem złotym.

Trzymamy kciuki za całą polską ekipę!

Kasia Nieciak