Sport

Kennedy i melisa, czyli Vuko kontra Feio

Pojedynek kolejki

Portugalczyk jak zwykle ekspresyjny. Fot. Marta Badowska/PressFocus

Dziś na miejsce „Pojedynku kolejki” wybraliśmy ławki dla sztabów szkoleniowych. Do rywalizacji wytypowaliśmy trenerów - gliwickiego Piasta, Aleksandara Vukovicia i Legii Warszawa, Goncalo Feio. Obaj mają zagraniczne korzenie, obaj na stałe związali się z Polską, obaj mają w opinii ekspertów status trenerów o nowoczesnym podejściu do piłki. Sporo plusów, a okazja na ich potwierdzenie nadarzy się w niedzielny wieczór przy Łazienkowskiej.

Portugalczyk Goncalo Feio to postać ze wszech miar kontrowersyjna niczym bohaterzy filmów akcji i szpady. Na opinię osoby wybuchowej i konfliktowej solidnie zapracował. W Lublinie „rozwinął skrzydła”, wyzywając po jednym z meczów rzeczniczkę prasową Motoru, następnie rzucił w prezesa Pawła Tomczyka tacą na dokumenty, rozcinając mu łuk brwiowy. Za swoje zachowanie otrzymał od centrali roczne zawieszenie w zawiasach na dwa lata. Paradoksalnie, po tym zdarzeniu właściciel Motoru wziął stronę trenera, zwalniając... prezesa i rzeczniczkę! Nic dziwnego, że w Lublinie podczas wigilii klubowej zespół podarował impulsywnemu szkoleniowcowi melisę na uspokojenie.

Na łatkę choleryka zapracował sobie także w innych klubach. W Wiśle Kraków zasłynął awanturą z ochroniarzami, którzy nie chcieli go wpuścić do strefy VIP bez przepustki. Jednego z nich podobno opluł. Z Rakowa odszedł podobno z powodu sprowokowanej przez niego bójki z kierownikiem drużyny. Z kolei w Legii nakrzyczał na prezesa Bogusława Leśnodorskiego, że po zwolnieniu Norwega Henninga Berga śmiał zatrudnić na pierwszego Rosjanina Stanisława Czerczesowa, a nie jego.

Jego dziwaczne zachowania są z lubością odnotowywane przez media. Z drugiej strony, zawodnicy chwalą sobie współpracę z nim i stają za nim murem. Nie ulega kwestii, że wymykający się jednoznacznym ocenom Feio ma wiedzę i charyzmę, do tego potrafi ją zawodnikom przekazać. Lizbończyk zna języki, jego żona jest Polką, córka urodziła się u nas. Zna naszą kulturę, zwyczaje i historię kraju.

Aleksandar Vuković to pod względem charakterologicznym przeciwieństwo Portugalczyka. Przede wszystkim jest dużo spokojniejszy, a nad tym spokojem mocno pracował jako młody trener. - „Dla dobra drużyny i podejmowania rozsądnych decyzji ten spokój jest przydatny” - przyznaje. W dzieciństwie rodzice nauczyli go zdrowego rozsądku, trudno nim manipulować. Nie lubi cynizmu i podwójnych standardów. W wolnych chwilach chętnie czyta książki i ogląda filmy. Jest Serbem, a od czerwca 2008 roku ma też polskie obywatelstwo. Oprócz polskiego dogaduje się w językach angielskim i greckim. Z Anną Vuković są małżeństwem od 2012 roku. Pobrali się w Banja Luce w Bośni i Hercegowinie, kiedy Aleksandar był jeszcze piłkarzem Korony Kielce. Ślub odbył się w obrządku prawosławnym, na weselu bawiło się wielu ówczesnych zawodników ekstraklasy. Do Legii ściągnął go jej ówczesny trener, Serb Dragomir Okuka. Kiedy zaczynał pracę trenera, niewielu w niego wierzyło. „Jedno wsparcie, gdy jesteś na dnie, jest warte więcej niż 1000 pochwał na szczycie” - więc uśmiecha się na te wspomnienia. – Ja coś już osiągnąłem, coś już udowodniłem – wyjaśnia swą pogodę ducha, a zapytany o zawodowe motto, odpowiada trawestacją słynnego zdania prezydenta Johna F. Kennedy'ego: „Nie pytaj, co klub może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla klubu”.

Vuko podchodzi do swojej profesji z humorem i dystansem. Zawodnicy go lubią i cenią, choć jest „trenerem od zapieprzania”. Uważa, że równie ważne jest, by mieć w głowie przynajmniej tyle samo, ile w nogach. Za najlepszego piłkarza wszech czasów uważa Leo Messiego, a Marka Papszuna za najlepszego trenera w Polsce.

Zbigniew Cieńciała


Alekandar VUKOVIĆ

Data ur.: 25 sierpnia 1979 r.

Kraj: Serbia/Polska

Miejsce ur.: Banja Luka

Kariera zawodnicza: FK Borac, FK Partizan Belgrad, FK Milicionar, Legia Warszawa, GS Ergotelis (Grecja), Legia, Iraklis Saloniki, Korona Kielce.

Mecze/bramki w ekstraklasie: 242/18

Sukcesy: mistrzostwo kraju (Partizan), mistrzostwo i Puchar Ligi (Legia 2001/02), mistrzostwo (Legia 2005/06), Puchar Polski (2007-08), Superpuchar (Legia 2008/09).

Kariera trenerska: Korona (asystent), Legia (młodzież), Legia (asystent), Legia (I trener), Piast (I trener).



Goncalo FEIO

Data ur.: 17 stycznia 1990 r.

Kraj: Portugalia

Miejsce ur.: Lizbona

Kariera zawodnicza: Belenenses (juniorzy), Benfica Lizbona (juniorzy).

Mecze w Ekstraklasie: -

Sukcesy: -

Kariera trenerska: Benfica (młodzież), Legia Warszawa (młodzież, analityk), Wisła Kraków (młodzież), AO Ksanti (asystent), Raków Częstochowa (asystent), Motor Lublin (I trener), Legia (I trener).


„Vuko”, czyli siła spokoju. Fot. Łukasz Sobala/PressFocus