Kałucka druga w Chamonix

Natalia Kałucka. Fot. SPP/SIPA USA/PressFocus

WSPINACZKA SPORTOWA

Natalia Kałucka zajęła we francuskim Chamonix drugie miejsce w trzecich w sezonie zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas. Polka, która w eliminacjach pobiegła najszybciej (6,64 s), w finale popełniła błąd na jednym z pierwszych chwytów i przegrała z Chinką Shaoqin Zhang.

Zarówno mistrzyni świata Aleksandra Mirosław, jak i bliźniaczka Natalii - Aleksandra Kałucka, które wystąpią w igrzyskach w Paryżu, nie wzięły udziału w tych zawodach.

W 1/8 finału Natalia Kałucka, mistrzyni świata z 2021 roku i złota medalistka ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich, wygrała (6,81) z Amerykanką Isis Rothfork, w ćwierćfinale ten sam czas wystarczył jej do pokonania Włoszki Giulii Randi, a w półfinale, choć nie ustrzegła się błędów, wynikiem 7,94 była lepsza od Koreanki Jimin Jeong. W finale, którego Polka nie ukończyła, Chinka Zhang uzyskała czas 6,60.

Liderką klasyfikacji generalnej PŚ jest Natalia Kałucka - 2220 pkt, przed Zhang - 1495, a trzecie jest Aleksandra Kałucka - 1415, zaś Mirosław zajmuje 8. lokatę - 1000 pkt za zwycięstwo w pierwszych zawodach w sezonie w Wujiang.

Wśród mężczyzn zwyciężył Amerykanin Samuel Watson, który w kwalifikacjach miał 5,03, a w finale wygrał czasem 6,24 z Chińczykiem Xinshang Wangie (7,76).