We wtorek ruszają drużynowe mistrzostwa Europy dywizji 2. Największa tegoroczna amatorska impreza golfowa w naszym kraju zgromadzi 21 drużyn z 15 krajów. Rywalizacja odbędzie się niedaleko Krakowa.

Prezes Polskiego Związku Golfa Radosław Frańczak zaprasza do Kraków Valley Golf & Country Club kibiców. - To, że EGA (Europejska Federacja Golfa) zdecydowała się przyznać nam organizację tych zawodów, to przede wszystkim prestiż, nobilitacja i duże wyzwanie organizacyjne. Dla biało-czerwonej kadry to okazja do zmierzenia się z kolegami z innych krajów na polu, które dobrze znają i wierzymy, że fairwaye będą im sprzyjać. Aby tak się stało, przyda się wsparcie kibiców, dlatego serdecznie zapraszam do podkrakowskich Paczółtowic - mówi Frańczak.

Katarzyna Terej, wiceprezeska zarządu Polskiego Związku Golfa, tuż przed poniedziałkową ceremonią rozpoczęcia turnieju również nie kryła dumy z organizacji zawodów przez Polskę. - Bardzo jesteśmy dumni, że na polu pod Krakowem odbywają się mistrzostwa Europy, co jest wielkim zaszczytem dla PZG. Dzisiaj trwa runda próbna z udziałem drużyn z całej Europy, od Szkocji po Portugalię i Turcję. Wszystkim zawodnikom życzę dobrej gry i świetnych wyników.

Klub Jerzego Dudka

Areną tegorocznej rozgrywki jest położone 33 kilometry od centrum Krakowa 18-dołkowe pole zaprojektowane przez znanego kalifornijskiego architekta Ronalda Freama. W barwach Kraków Valley od lat startuje świetny golfista i kapitan krakowskiego klubu Jerzy Dudek. Słynny były bramkarz reprezentacji Polski, Liverpoolu, Feyenoordu Rotterdam czy Realu Madryt cieszy się z rozwoju polskiego golfa, czego dowodem są chociażby wielkie imprezy organizowane w naszym kraju.

- Golf w Polsce rozwija się i jest to widoczne w rosnącej liczbie młodych zawodników. Kiedyś był jeden junior, teraz jest ich dziesiątki, a nawet setki. Ten turniej jest dowodem popularyzacji golfa wśród młodzieży. Krakowskie pole jest fantastyczne i super przygotowane. Miejmy nadzieję, że burze, które krążą w okolicy, będą omijać nas bokiem. Teraz rozegrany zostanie w naszym kraju turniej w Paczóltowicach, a za miesiąc kolejne wyróżnienie – turniej Rosa Challenge Tour, niedaleko Częstochowy. Więc małymi krokami dołączamy do europejskiego golfa, tego z najwyższej półki.

Walka o awans

Turniej w Krakowie jest potyczką drużyn z drugiej dywizji. Do walki o awans do grupy mistrzowskiej stanie polska ekipa w składzie: Maksymilian Biały, Franciszek Dudek - OUR Golf Club, Jan Rybczyński - Kalinowe Pola, Konstanty Łuczak - Open Golf Club, Nikolas Tymiński - Sobienie Królewskie, Antoni Hawkins - Rosa Private GC. Wśród rywali pojawią się seniorskie drużyny z Belgii, Estonii, Słowacji, Słowenii, Grecji, Węgier, Łotwy, Portugalii, Szkocji i Turcji.

Trener kadry narodowej Tomasz Wiśniewski tak ocenia atmosferę w drużynie. - Nastawienie jest bojowe. Najważniejsze to dobrze zagrać w pierwszych dwóch dniach fazy stroke play i uplasować się w pierwszej ósemce, która dalej w fazie meczowej powalczy o medale. Konkurencja jest mocna, na czele z Islandią, Belgią i Czechami.

W turnieju juniorskim wystartują drużyny z Belgii, Chorwacji, Czech, Grecji, Islandii, Węgier, Litwy, Słowacji i Słowenii, a w biało-czerwonych barwach zaprezentują się Antoni Fijałkowski - Sobienie Królewskie, Marcin Bogusz jr i Bruno Machalica - Armada Golf, Jan Pyla - Kraków Valley, Marcin Łukasiuk - Opolski KG, Filip Wysokiński - Gorzowski KG Zawarcie.

Przypominamy, że całkiem niedawno ukazały się na łamach „Sportu” dwa duże artykuły, z Kostkiem Łuczakiem i Brunonem Machalicą w rolach głównych.

Dużo się dzieje

Impreza w Polsce nie jest w tym tygodniu jedyną golfową rywalizacją drużynową, równolegle w innych częściach Starego Kontynentu odbędą się cztery inne. Na włoskim polu Royal Park I Roveri Golf Club powalczą panowie o tytuł drużynowego mistrza Europy. Zespoły kobiece rywalizować będą w hiszpańskim Real Sociedad Hípica Espanola Club de Campo.

DME juniorów odbędą się w austriackim Diamond Golf Club, a juniorki stoczą potyczkę w szwedzkim Göteborgs Golf Klub. Teleportowały się tam: Matylda Krawczyńska i Maria Moczarska - Śląski Klub Golfowy, Kleo Kozakiewicz - Kalinowe Pola, Kinga Kuśmierska i Nina Pitsh – Armada oraz Martyna Muchajer - Gorzowski KG Zawarcie.

Tak zapowiadał tę rywalizację trener kadry narodowej – Tomek Wiśniewski: - W Szwecji wystartuje mocna konkurencja, jest dużo dobrych drużyn, ale dziewczyny mają szansę zapisać najlepszy wynik w historii polskiej reprezentacji, bo to naprawdę mocny skład. Pogoda nie rozpieszcza - chłodno, deszczowo i wietrznie, ale wierzę, że będzie dobrze.

Do Szwecji Polki udały się pod opieką asystenta trenera kadry Patryka Jabłońskiego i kadrowej psycholożki - Małgorzaty Szczugieł, która będzie jednocześnie pełniła funkcję kapitanki drużyny. Turniej rozpocznie się od fazy stroke play, podczas której rozegrane zostaną dwie 18-dołkowe rundy. Do wyniku drużyny brane będzie pięć najlepszych wyników. Po dwóch dniach drużyny trafią do odpowiednich koszyków, a tylko osiem najlepszych powalczy o medale w fazie match play. Każde starcie składać się będzie z pięciu singli i dwóch foursomów. Drużyny sklasyfikowane powyżej ósmego miejsca grać będą przeciwko sobie jednego foursoma i cztery mecze singlowe.

W sumie w tym tygodniu o drużynowe tytuły w pięciu lokalizacjach zetrze się do soboty 546 golfistów i golfistek z 29 krajów!

Kasia Nieciak