Górą Afryka

Poznań Maraton

Mohamed Chaaboud Fot.PAP

POZNAŃ MARATON

Andrzej Rogiewicz zajął drugie miejsce w 23. edycji Poznań Maratonu, a Izabela Paszkiewicz była trzecia wśród kobiet. Zwyciężyli Marokańczyk Mohamed Chaaboud oraz Kenijka Celestine Temko Kwachuwai. Wystartowało ponad cztery tysiące zawodników.

Pogoda nie była sprzymierzeńcem uczestników, dlatego też rekordy trasy były niezagrożone. O najlepszy wynik życiowy postarał się natomiast Rogiewicz, który finiszował z czasem 2:18.22, ale z dużą stratą, bo aż 7.40 minut do zwycięzcy. - W poznańskim maratonie wystartowałem po raz pierwszy i miałem chrapkę na dobry wynik. Rozszalał się deszcz i zdałem sobie sprawę, że czas będzie miał dla mnie drugorzędne znaczenie i skupiłem się na walce o wysoką pozycję – powiedział.

Na piątej pozycji finiszował Łukasz Nowak, w przeszłości znakomity chodziarz (szósty zawodnik IO w Londynie), a od kilku lat specjalizujący się w biegach długodystansowych. Nowak pełnił rolę pacemakera kobiet i na metę wbiegł razem ze zwyciężczynią – Kenijką Kwachuwai. Ich rezultat to 2:31.40. - Moim zadaniem było pomóc dziewczynom jak najszybciej dotrzeć do mety, a mój wynik i miejsce to wypadkowa tego, co się wydarzyło i tej trudnej pogody. Czułem się na trasie całkiem dobrze i odprowadziłem Kenijkę do samej mety. Co do samego wyniku, to on dla mnie się nie liczy. Jak będę chciał pobiec na swoje konto, to myślę, żeby złamać 2:20" – podsumował swój start Nowak.

Trzecie miejsce wśród kobiet zajęła Izabela Paszkiewicz, która trzy lata temu była druga w poznańskim półmaratonie. - Obawiałam się tego biegu, gdyż dwa tygodnie temu startowałam w Warszawie i tamten maraton dużo mnie kosztował. Dziś natomiast świetnie się bawiłam, nogi nie bolały. Cieszę się z miejsca na podium i mam tylko nadzieję, że żadna kontuzja mi się nie przytrafiła – podsumowała swój występ zawodniczka AZS UMCS Lublin.

Mężczyźni: 1. Mohamed Chaaboud (Maroko) 2:10.42, 2. Andrzej Rogiewicz (Polska, Pro Athlete Grudziądz) 2:18.22, 3. Kifle Melese Dendir (Etiopia) 2:21.49.

Kobiety: 1. Celestine Temko Kwachuwai (Kenia) 2:31.40, 2. Daiana Ocampo (Argentyna) 2:33.57, 3. Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin) 2:37.47.