FINISZ BOE

PŚ W BIATHLONIE

Norweg Johannes Thingnes Boe, który już wcześniej zapewnił sobie Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej, wygrał ostatnie w sezonie zawody Pucharu Świata w biathlonie - bieg ze startu wspólnego na 15 km w kanadyjskim Canmore.

To najważniejsze trofeum Norweg wywalczył po raz drugi z rzędu i piąty w karierze. Więcej Kryształowych Kul zdobyli tylko Francuz Martin Fourcade - siedem oraz inny biathlonista z Norwegii, „król biathlonu” Ole Einar Bjoerndalen - sześć.

W niedzielę Boe miał jeden niecelny strzał i uzyskał 44,5 s przewagi nad swoim rodakiem Johannesem Dale-Skjevdalem (dwa pudła) oraz 1.07,2 nad trzecim Francuzem Emilienem Jacquelinem (trzy niecelne strzały).

Polacy nie startowali.

Boe zgarnął także małą Kryształową Kulę za pierwsze miejsce w klasyfikacji tej konkurencji. Przed ostatnimi zawodami na czele był Dale-Skjevdal, ale ostatecznie ma o trzy punkty mniej od utytułowanego rodaka.

Wcześniej biegiem ze startu wspólnego na 12,5 km, także bez udziału Polek, zakończył się sezon Pucharu Świata kobiet. Zwycięstwo w zawodach odniosła Francuzka Lou Jeanmonnot, która triumfowała też w końcowej klasyfikacji tej konkurencji. Pierwszą w karierze Kryształową Kulę wywalczyła Włoszka Lisa Vittozzi.