Emocje między linami
Drużynowe rozgrywki ligowe pięściarzy wracają po 21 latach.
Damian Durkacz będzie liderem Concordii Knurów. Fot. Wojciech Szubartowski/PressFocus
BOKS
Pierwszy raz drużynowego mistrza Polski wyłoniono w 1927 roku, a została nim Warta Poznań, która pokonała BKS Katowice. Poznaniacy byli „etatowymi” mistrzami, wygrywając wszystkie (11 razy) rozgrywki ligowe do II wojny światowej. Ostatnim drużynowym mistrzem Polski był Hetman Białystok w 2004 r. Kiedyś w tych rozgrywkach znaczącą rolę odgrywały zespoły ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Energetyk (wcześniej Victoria) Jaworzno był ostatnim mistrzem kraju z naszego regionu, zdobywając tytuł w 2000 r. Teraz o tytuł powalczy osiem drużyn, wśród nich jedyna śląska, Concordia Knurów, która drużynowy złoty medal zdobyła w 1996 r.
W piątek w Warszawie odbyło się losowanie pierwszej kolejki. Wśród zgłoszonych klubów jest też posiadający najwięcej, bo aż 21 tytułów, KB Legia Warszawa. Na inaugurację, 15 marca o godz. 20.00, podejmie Imperium Boxing Wałbrzych. Pozostałe mecze odbędą się 16 marca. Najpóźniej nowy mistrz zostanie ukoronowany na początku grudnia (5-7.12.), czyli podczas ostatniej ligowej kolejki. Ambasadorami ligi będą m.in. obecne na wczorajszej konferencji prasowej sławy polskiego boksu sprzed lat: Paweł Skrzecz, Bogdan Gajda, Zbigniew Raubo, Tomasz Borowski i Krzysztof Kosedowski.
Regulamin rozgrywek zakłada, że każdy zespół zaliczy po siedem meczów u siebie i na wyjeździe. W sumie w rywalizacji będzie brało udział ok. 200 zawodników. Każde spotkanie będzie składać się z dziewięciu pojedynków. Drużyny będą mogły mieć w składach po dwóch zagranicznych pięściarzy. Od niedawna polska federacja bokserska należy do uznawanej przez MKOl nowej organizacji międzynarodowej - World Boxing. W niej zawodnicy walczą w zmienionych w porównaniu do obecnych kategoriach. Jest ich obecnie dziesięć: piórkowa 50 kg, kogucia 55 kg, lekka 60 kg, półśrednia 65 kg, lekkośrednia 70 kg, średnia 75 kg, półciężka 80 kg, junior ciężka (cruiser) 85 kg, ciężka 90 kg i superciężka +90 kg. W polskiej lidze rywalizacja będzie się odbywać bez wagi piórkowej.
- Trzymam kciuki za powrót ligi, bo boks olimpijski jest nam bardzo potrzebny. Jako sport, ale też jako element wychowania, szacunku i pewnej kultury oraz filozofii konkurowania w walce, ale w sposób szlachetny - powiedział minister sportu i turystyki, Sławomir Nitras. Dodał, że oczekuje, iż polscy pięściarze zdobędą w igrzyskach olimpijskich Los Angeles w 2028 roku co najmniej trzy medale, w tym jeden wywalczy mężczyzna. MSiT zaoferowało pomoc finansową i organizacyjną. Nadawcą telewizyjnym będzie TVP Sport.
Prezes Polskiego Związku Bokserskiego, Grzegorz Nowaczek, wspomniał, że federacja nie zapomniała o zawodniczkach. Rada PLB postanowiła, że gospodarz meczu jest zobowiązany do organizacji dwóch pojedynków kobiet. Za to na koniec rozgrywek otrzyma odpowiednią gratyfikację.
Program 1. kolejki: KB Legia Warszawa - Imperium Boxing Wałbrzych 15.03., KKB Rushh Kielce -Golden Team Nowy Sącz, Concordia Knurów - Boxing Team Toruń, CKB
Potężnie Ciechocinek - RKB Wisłok 1995 Rzeszów wszystkie 16.03.
(a)