Zbigniew Baranowski ma swój upragniony bilet do Paryża! Fot. Facebook Polski Związek Zapaśniczy

Dwie przepustki do Paryża

Arkadiusz Kułynycz i Zbigniew Baranowski wywalczyli w Stambule w światowym turnieju kwalifikacyjnym prawo startu w olimpijskim turnieju zapaśniczym w Paryżu!

ZAPASY

Najpierw w piątkowy wieczór Kułynycz (kategoria 87 kilogramów), zawodnik RCZS Olimpijczyk Radom w decydującym o awansie pojedynku zwyciężył Gruzina Łaszę Taładze 3:2.

W Stambule Kułynycz zanim stoczył decydujący o paszporcie pojedynek, w kwalifikacjach pokonał Japończyka Soha Sakabe 7:1, w 1/8 finału przegrał na łopatki z Białorusinem Kiryłem Maskiewiczem, a następnie zwyciężył Nicu Samuela Ojoga (Rumunia) 3:1 oraz Turpala Bisultanova (Dania) 6:5.

W sobotę kwalifikację wywalczył z kolei Baranowski (Atletyczny Klub sportowy Białogard). Losy awansu w kategorii 97 kg ważyły się do ostatnich sekund walki Polaka z Chińczykiem Awusajmanem Habilą. Jeszcze na 12 sekund przed końcowym gongiem na tablicy widniał wynik 2:0 dla Azjaty. Zapaśnik z AKS Białogardu niezrażony niepowodzeniem wykonał akcję za dwa punkty i przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Drogę po olimpijski awans rozpoczął od pokonania w 1/8 finału przez wysoką przewagę techniczną 14:3 Szatłyka Hemeliejewa z Turkmenistanu, a w ćwierćfinale zwyciężył Włocha Benjamina Honisa 4:2.

To trzecia i czwarta kwalifikacja biało-czerwonych. Wcześniej postarały się o nie: w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Belgradzie Anhelina Łysak (Cement Gryf Chełm) w wadze 57 kg oraz Wiktoria Chołuj (AKS Białogard) w europejskim turnieju kwalifikacyjnym w Baku.

Nie powiodło się natomiast naszym zawodniczkom występującym w Stambule.

Żadnej z czterech polskich zapaśniczek nie udało się wywalczyć przepustki na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Natalia Kubaty (Slavia Ruda Śląska), startująca w kategorii 62 kg, przegrała z Francuzką Ameline Duarte 0:3 i została sklasyfikowana w turnieju na 15. miejscu w gronie 20 startujących. Ósma w kategorii 53 kg była olimpijka z Tokio Jowita Wrzesień (CSiR Dąbrowa Górnicza), a o paszporty ubiegało się 27 zapaśniczek. Z kolei Anna Łukasiak (AZS AWF Warszawa) zajęła 11. miejsce wśród 24 zawodniczek w najlżejszej kategorii 50 kg.

Patrycji Sperce (Industria LKS Znicz Chęciny) - ostatniej z podopiecznych trenerów Dariusza Grzywińskiego i Sławomira Rogozińskiego - przypadła nad Bosforem 17. lokata. O nominacje ubiegało się 20 zawodniczek.

W poprzednich igrzyskach Polskę w stolicy Japonii reprezentowało sześcioro zapaśników: Agnieszka Wieszczek-Kordus, Roksana Zasina, Jowita Wrzesień, wolniacy Magomedmurad Gadżijew i Kamil Rybicki oraz klasyk Tadeusz Michalik, który wywalczył brązowy medal w kategorii 97 kg.