Duńczyk pierwszym liderem

KOLARSTWO

Duńczyk Fabio Jakobsen (Team dsm-firmenich PostNL) wygrał w niedzielę pierwszy etap kolarskiego wyścigu Dookoła Turcji i został jego liderem. Marcin Budziński z ekipy Mazowsze Serce Polski zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Inauguracyjny etap, rozgrywany na pofałdowanym terenie ze startem i metą w Antalyi, liczył 135 km. Specjalista od finiszowych końcówek Jakobsen był najszybszy z peletonu, wyprzedzając na mecie Niemców Sashę Weemaesa (Bingoal WB) i Simona Dehairsa (Alpecin-Deceuninck).

Na 16. miejscu, tuż za utytułowanym Brytyjczykiem Markiem Cavendishem (Astana Qazaqstan Team), w tym samym czasie co zwycięzca finiszował Norbert Banaszek (Mazowsze Serce Polski), podobnie jak 68. na mecie Budziński, który czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej zawdzięcza bonifikatom zdobytym w pierwszej fazie etapu, gdy znalazł się w grupie czołowej. Polak ma o osiem sekund słabszy czas od lidera, Banaszek jest 18. i traci 10 s.

Marcin Budziński dwa tygodnie temu triumfował w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour of Mersin, także w Turcji.

Rozpoczęta w Antalyi impreza składa się z ośmiu etapów i zakończy 28 kwietnia w Stambule. Wyścig Dookoła Turcji rozgrywany jest, z przerwami, od 1966 roku. W sezonie 1982 jego zwycięzcą został Zbigniew Szczepkowski.