Patryk Dudek Fot:  PAP/Tytus Żmijewski

Dudek przed Zmarzlikiem!

INDYWIDUALNE MP

Patryk Dudek wygrał pierwszy z trzech turniejów finałowych indywidualnego czempionatu kraju. Drugie miejsce w Łodzi zajął broniący tytułu Bartosz Zmarzlik, a trzecie Bartłomiej Kowalski.

Podobnie jak w dwóch poprzednich latach, najlepszy żużlowiec kraju zostanie wyłoniony w trzech turniejach finałowych. Drugie zawody cyklu odbędą się 27 lipca w Bydgoszczy, a ostatnie 10 sierpnia w Lublinie.

W fazie zasadniczej inauguracyjnych zawodów na Moto Arenie najlepszy był Zmarzlik, który wygrał trzy z pięciu wyścigów. W trzeciej serii startów przegrał z Przemysławem Pawlickim, a w piątej z Dudkiem. Mistrz świata z dorobkiem 13 pkt razem z Dudkiem (12) awansowali bezpośrednio do finału. W decydującym biegu Dudek wygrał start, a później do końca skutecznie odpierał ataki Zmarzlika. Trzecie miejsce zajął Kowalski, a czwarty był Maciej Janowski.

Turnieje finałowe są rozgrywane według następujących zasad - po serii zasadniczej, składającej się z 20 biegów, odbywa się wyścig półfinałowy (barażowy) oraz wielki finał. Do niego bezpośredni awans uzyskuje czołowa dwójka z części głównej turnieju, a kolejne dwa miejsca zajmuje dwóch najlepszych zawodników z półfinału.

Do klasyfikacji generalnej wlicza się wyniki z serii zasadniczej oraz wyścigu finałowego (bez punktów za półfinał). Dodatkowy punkt otrzymuje żużlowiec, który uzyskał największą liczbę zwycięstw (także bez półfinału). Mistrzem Polski zostanie zawodnik, który w trzech turniejach zgromadzi najwięcej punktów. Rywalizację w IMP w ostatnich latach zdominował Zmarzlik, który triumfował w trzech poprzednich edycjach.

Wyniki: 1. Patryk Dudek 16 (3, 2, 3, 1, 3, 3 - pierwszy w finale i punkt za największą liczbę zwycięstw), 2. Bartosz Zmarzlik 15 (3, 3, 2, 3, 2, 2 - drugi w finale), 3. Bartłomiej Kowalski 10 (2, 1, 0, 3, 3, 1 - trzeci w finale), 4. Maciej Janowski 10 (2, 3, 1, 2, 2, 0 - czwarty w finale), 5. Przemysław Pawlicki 10 (1, 2, 3, 2, 2), 6. Dominik Kubera 9 (0, 3, 2, 3, 1), 7. Piotr Pawlicki 9 (2, 0, 1, 3, 3), 8. Szymon Woźniak 9 (3, 2, 2, 1, 1), 9. Janusz Kołodziej 8 (1, 1, 3, 0, 3), 10. Kacper Woryna 8 (2, 3, 1, 2, d), 11. Jarosław Hampel 6 (3, 0, 2, 0, 1), 12. Bartosz Smektała 6 (1, 2, 1, 2, 0), 13. Tomasz Gapiński 5 (0, 1, 3, 0, 1), 14. Paweł Przedpełski 5 (1, 1, 0, 1, 2), 15. Robert Chmiel 1 (0, 0, 0, 1, 0), 16. Krzysztof Buczkowski 0 (0, 0, 0, w, 0)