Dominacja pod tablicami

MISTRZOSTWA EUROPY U20 KOSZYKARZY

Polacy awansowali do grona ośmiu najlepszych ekip Starego Kontynentu. W 1/8 finału ograli Włochy, choć nie byli faworytami. Po porażkach z broniącą tytułu Francją 56:110 i Serbią 67:97 oraz zwycięstwie z trzecią w 2023 roku Grecją 75:68, zajęli w grupie A trzecią lokatę. Włosi z kolei byli drudzy w grupie B.

Po zakończeniu fazy grupowej sztab szkoleniowy biało-czerwonych postanowił dokonać korekt w wyjściowym składzie. W pierwszej piątce podczas EuroBasketu zadebiutowali wyróżniający się we wcześniejszych spotkaniach Conrad Luczynski i Anthony Wrzeszcz.

Nasz zespół walkę o najlepszą ósemkę rozpoczął energicznie. Po „trójce” Kuby Piśli i punktach Jakuba Szumerta i Luczynskiego objął prowadzenie 7:4. Kolejne minuty należały jednak do rywali, którzy wygrali nawet ośmioma „oczkami”. Polacy nie dawali jednak za wygraną. Cały czas byli blisko. Ponownie wyjść na prowadzenie udało im się dopiero po przerwie. W pewnym momencie ich przewaga urosła do 13 punktów. Utrzymali ją do końca, choć gracze z Półwyspu Apenińskiego mocno naciskali.

Nasz zespół zdecydowanie wygrał walkę pod tablicami, notując dwukrotnie więcej zbiórek niż rywale. Brylował Krzysztofa Kempy, który wywalczył efektowne double-double, 18 punktów i 16 zbiórek.

W ćwierćfinale, który odbędzie się dzisiaj (godz. 18.00), Polacy zagrają ze Słowenią.

(mic)

WYNIKI 1/8 FINAŁU

Włochy – Polska 63:74 (22:17, 11:14, 19:28, 11:15)

POLSKA: Wilczek 18 (3x3), Piśla 5 (1x3), Wrzeszcz 9, Luczynski 6, Szumert 9 – Kempa 18, Ratowski, Nagel, Andrzejewski 7 (2x3), Busz, Stupnicki 2. Trener Arkadiusz MIŁOSZEWSKI.

Francja – Niemcy 103:78, Słowenia – Macedonia 82:71, Hiszpania – Czarnogóra 80:45, Serbia – Czechy 67:72, Izrael Grecja 65:68, mecze Izrael – Belgia i Litwa – Turcja zakończyły się po zamknięciu wydania.