Do trzech razy sztuka?
Do trzech razy sztuka?
Czy nieoczekiwane zmiany przyniosą spodziewany skutek - o tym dowiemy się po turnieju mistrzowskim.
Polskie hokeistki dwa razy z rzędu w mistrzostwach świata Dywizji 1B w Katowicach oraz w koreańskim Suwon zajęły drugie miejsca. Na lodowisku „Jantor” musiały ustąpić reprezentacji Chin, przegrywając 2:7. Natomiast w ubiegłym roku nie sprostały Koreankom, ulegając im 0:4. Do trzech razy sztuka? Tym razem turniej rozegrany zostanie w Rydze i biało-czerwone są stawiane w gronie kandydatek do podium. Murowanym kandydatem do awansu jest Słowacja, która w poprzednim sezonie dość nieoczekiwanie opuściła szeregi wyższej dywizji.
Ekipę biało-czerwonych pod koniec stycznia dotknął poważny wstrząs personalny. Trener Zbigniew Wróbel prowadził z całkiem dobrym skutkiem reprezentację nie tylko w mistrzostwach, ale również w Europejskiej Lidze Kobiet (EWHL) i kadra, występująca pod szyldem TAURON Metropolia Śląska po raz pierwszy awansowała do play offu. Jednak dość nieoczekiwanie został odwołany ze stanowiska selekcjonera, bo, jak twierdzą wtajemniczeni, została zerwana nić porozumienia między nim a zawodniczkami. Marta Zawadzka, wiceprezeska PZHL i członkini międzynarodowych władz (IIHF), zaangażowała, na razie do końca turnieju, kanadyjskiego szkoleniowca, Joey Butkevicha, mającego polskie korzenie. W pracy pomagają mu Arkadiusz Sobecki i Jarosław Rzeszutko (nowa postać w sztabie) i pod kuratelą tego tercetu hokeistki udanie zaprezentowały się w lutowym towarzyskim turnieju w Danii. Wczoraj reprezentacja wyjechała do Rygi i dzisiaj rozegra towarzyskie spotkania z Łotyszkami, zaś w niedzielę inauguracyjny mecz ze Słowenią.
- Marzymy, oczywiście, o awansie, ale konkurencja jest silna - powiedział tuż przed wyjazdem drugi trener, Arkadiusz Sobecki. - Słowaczki i Włoszki myślą o tym samym i pewnie walka będzie do ostatniego meczu. Mamy drużynę już doświadczoną w bojach i miejsce na podium wydaje się naszym obowiązkiem.
REPREZENTACJA BIAŁO-CZERWONYCH
Bramkarki: Agata Kosińska-Horzelska (Stoczniowiec Gdańsk), Nadia Ratajczyk (Team Uppsala, Szwecja), Martyna Sass (HK Poprad, Słowacja);
Obrończynie: Klaudia Chrapek, Wiktoria Gogoc i Patrycja Sfora (wszystkie Polonia Bytom), Dominika Korkuz (obie Stoczniowiec), Wiktoria Kędra (Atomówki Tychy), Natalia Nosal (Kojotki Naprzód Janów), Julia Zielińska (Kiekko-Espoo, Finlandia);
Napastniczki] Maja Brzezińska i Ewelina Czarnecka (obie ZHK Poprad), Wiktoria Dziwok, Karolina Późniewska, Ida Talanda i Olivia Tomczok (wszystkie Polonia), Aleksandra Górska (Atomówki), Weronika Huchel (Kojotki Naprzód), Anna Kot i Joanna Strzelecka (obie Unia Oświęcim), Magdalena Łąpieś (Onatario Hockey Academy Tardiff, Kanada), Tatiana Onyszczenko (Neuchatel HAD, Szwajcaria), Wiktoria Sikorska (SDE HF, Szwecja).
PROGRAM TURNIEJU
Niedziela (31.03): Wlk. Brytania – Włochy (11.30)*, [SŁOWENIA - POLSKA (15.00)], Łotwa - Słowacja (18.30);
Poniedziałek (1.04.): POLSKA – WLK. BRYTANIA (11.30), Słowacja- Słowenia (15.00), Włochy – Łotwa (18.30);
Środa (3.04): Słowacja – Wlk. Brytania (11.30), [POLSKA – WŁOCHY (15.00)], Łotwa – Słowenia (18.30);
Piątek (5.04.): Włochy – Słowacja (11.30), Słowenia - Wlk. Brytania (15.00), [POLSKA – ŁOTWA (18.30)];
Sobota (6.04.): Włochy – Słowenia (11.30), [SŁOWACJA – POLSKA (15.00), Wlk. Brytania – Łotwa (18.30).
* - czas polski
(sow)