Do igrzysk 25 dni



Łzy szczęścia i żalu Po 44 latach przerwy Polska wystawi reprezentację olimpijską w każdej z trzech hippicznych konkurencji - skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu i WKKW.Kilka dni temu polska federacja ogłosiła nominacje. Do Paryża pojedzie 12 zawodników i tyle samo wierzchowców, choć aż 22 jeźdźców i 24 konie uzyskały minimum olimpijskie. - Podobno od nadmiaru głowa nie boli, ale wybór składu był decyzją trudną i budzącą emocje. U wybranych pojawiły się łzy szczęścia, u tych, którzy pozostali w szerokiej kadrze, łzy rozczarowania. Ale to jest wpisane w sport. To, że więcej duetów jeździec-koń uzyskało minimum i że w Polsce rośnie liczba zawodników na poziomie olimpijskim, ale i właścicieli koni, zdolnych udźwignąć odpowiedzialność kompleksowej opieki nad sportowymi wierzchowcami, jest powodem do dumy i dowodem, że promowana przez nas idea olimpizmu znów nabiera na popularności – powiedział prezes Polskiego Związku Jeździeckiego Marcin Kamiński.. W drużynie skoczków znaleźli się: Adam Grzegorzewski (KJ Sielanka) z koniem Issem, Michał Tyszko (Tuszyński KJ Garbówek) i Colinero, Maksymilian Wechta (KJ Wechta) i Chepettano, a zawodnikiem rezerwowym będzie Dawid Kubiak (KJ Sielanka) z Flash Blue B. Team ujeżdżenia stworzą kobiety: Katarzyna Milczarek (KJS Zagozd) z Guapo, Żaneta Skowrońska-Kozubik (LKJ Lewada) i Love Me, Litwinka z polskim paszportem Sandra Sysojeva z koniem Maxima Bella, rezerwową będzie Aleksandra Szulc (KJ Golden Dream) i Breakdance. We wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (WKKW) wystartują: Małgorzata Korycka (Equikam) na klaczy Canvalencia, Robert Powała (KJ Sokół Damasławek) na Tosca del Castegno, Paweł Warszawski (SJ Baborówko) na Lucinda Ex Ani 4, a w rezerwie zostaje Wiktoria Knap i Quintus. - Jeśli chodzi o oczekiwania wobec Polski, to marzeniem będzie miejsce w pierwszej dziesiątce - wyznał prezes Kamiński Areną rywalizacji będą ogrody w podparyskim Wersalu. - Choć to anturaż iście królewski, to największe nasze obawy budzi temperatura w stajniach namiotowych, jakie tam powstaną. Przełom lipca i sierpnia może być w Paryżu bardzo upalny i choć nie musimy się zmagać z taką wilgotnością, jaka była w Tokio, to dla komfortu koni planujemy zabranie dodatkowych systemów wentylacyjnych, które zamontujemy w boksach – podkreśla prezes Kamiński.


Odmówili tenisiści...

Rosyjscy tenisiści Karen Kaczanow i Ludmiła Samsonowa odmówili udziału w igrzyskach w Paryżu - poinformował MKOl. W ich miejsce zaproszono kolejnych w rankingu ich rodaków - Pawła Kotowa i Annę Kalinską.

Nie podano powodów odmowy występu w Paryżu przez Kaczanowa i Samsonową. Na razie udziału w igrzyskach nie potwierdzili też dwaj najlepsi rosyjscy tenisiści - piąty w rankingu ATP Daniił Miedwiediew i szósty Andriej Rublow. Według mediów Rublowowi w występie mogą przeszkodzić problemy zdrowotne. Olimpijskie zaproszenia przyjęli natomiast Roman Safiullin i Jekaterina Aleksandrowa.

Olimpijska rywalizacja na kortach Rolanda Garossa odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia.


… i dżudocy

Rosyjska federacja dżudo poinformowała, że w igrzyskach nie wystąpi żaden zawodnik z tego kraju, również cała czwórka, którą MKOl dopuścił do startu po spełnieniu warunków neutralności.

- Reprezentacja Rosji w dżudo nie może zaakceptować upokarzających warunków startu ani ocen dokonanych przez działaczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Proponowany przez MKOl skład naszej ekipy nie weźmie udziału w igrzyskach - napisano w oświadczeniu federacji.

Jak zaznaczono, komitet wykonawczy związku podjął tę decyzję jednomyślnie.

Spośród 17 kandydatów wytypowanych przez stronę rosyjską, zgodę MKOl na występ w Paryżu zyskali tylko Machmadbek Machmadbekow (73 kg) i Walery Jendowicki (+100 kg) oraz Dali Liluaszwili (63 kg) i Elis Starcewa (+78 kg).