Sport

Dla każdego coś miłego

2900 Gaming

Dla każdego coś miłego

Czy ludzie w wieku emerytalnym mogą dobrze bawić grami komputerowymi? Odbywająca się w Katowicach impreza o nazwie „Central Europe Gamedev & E-Careers Festivaludowadnia, że tak.


- Festiwal CEGEF, który od czwartku do piątku odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym jest imprezą, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś zajmującego. Jest świetnym miejscem żeby przekonać się na czym polega fenomen gamingu i gier komputerowych - uważa Łukasz Trybuś, prezes Polskiego Związku Esportu, organizacji, która niedawno, bo w marcu została przyjęta do Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

To impreza z pogranicza edukacji, rozrywki oraz rozwoju gospodarczego - podkreślają organizatorzy. W programie dwudniowego festiwalu przewidziano konferencję poświęconą gamingowi, a także finały największych ogólnopolskich rozgrywek szkolnych i akademickich w najpopularniejszych tytułach esportowych, czyli Counter-Strike 2 i League of Legends.

- Dla gości przygotowaliśmy trzy niezwykłe strefy - mówi Michał Wasik, jeden z organizatorów imprezy. - Mamy strefę seniorów, gdzie można posłuchać ekspertów, którzy wyjaśniają, że ten gaming nie jest wcale taki... zły. Oczywiście: siedzieć dwanaście godzin przed komputerem jest niemądre, ale przecież przy okazji grania możemy otwierać się na nowych ludzi, rozwijamy tzw. miękkie umiejętności. Fajnie kiedy dziadkowie orientują się w tym co robią ich wnuki, rodzi się nowa płaszczyzna rozmowy i nić porozumienia - podkreśla.

Druga strefa to CEGEF: tu odbywają się panele i dyskusje dotyczące rozwoju. - Tutaj uczestnicy dowiadują się, jak rozwinąć karierę zawodową w ramach branż kreatywnych, ze szczególnym naciskiem na gamedev, gaming i esport - wyjaśnia Wasik. - Dla naszych prelegentów: multimedia, design, grafika komputerowa, reżyseria dźwięku czy też zarządzanie kompetencjami miękkimi i HR nie mają żadnych tajemnic. Mamy tu przedstawicieli 11 uczelni z województwa śląskiego oraz z Wrocławia. Jej przedstawiciele pokazują, co - wykorzystując gaming - robią u siebie. Mamy ludzi, którzy projektują postaci do gier, muzykę do gier, którzy rozwiązują problemy na grafikach 3D - dodaje.

Nauczyciele z uczniami mogą rozmawiać na strefie kreatywności metropolitalnej. Można podyskutować o branży, o poszukiwaniu pracy w tej dziedzinie. Są też atrakcje dla dzieci. Działa stoisko LEGO gdzie można budować roboty. Można pograć w szachy z komputerem.

Trzecia strefa to strefa e-sportu gdzie odbywają się finały rozgrywek uczelnianych, szkolnych i open. Przyjechała na nie nawet grupa graczy ze… Szwecji, którzy wystąpią gościnnie. - Tak naprawdę to finały mistrzostw Polski. Zwycięzcy pojadą walczyć na mistrzostwach Europy - wyjaśnia Wasik. Przewidziano też miejsca dla kibiców, mogą również sami pograć.

„SPORT” jest patronem prasowym imprezy.

Paweł Czado