Oliwia Sieradzka (z lewej) była bezradna w starciu z blokiem Chemika. Fot. PAP/Jerzy Muszyński

Demolka w wykonaniu faworytek

Chemik Police rozbił Uni Opole i umocnił się na prowadzeniu. W walce o utrzymanie ważne zwycięstwo Metalkasu Pałacu Bydgoszcz.

TAURON LIGA

Policzanki, które w lidze przegrały tylko dwa mecze, były zdecydowanymi faworytkami starcia z ekipą z Opola. Nikt chyba jednak nie przypuszczał, że odniosą aż tak łatwą wygraną. Mecz rozstrzygnęły w zaledwie 72 minuty, w żadnym z setów nie pozwalając rywalkom na wywalczenie choćby 20 punktów. To zaskakujące, bo Uni po słabym początku spisuje się coraz lepiej i walczy o awans do czołowej ósemki. Ma w składzie też kilka zawodniczek o uznanej renomie, na czele z doświadczoną atakującą Katarzyną Zaroślińską-Król.

Dwa pierwsze sety miały podobny przebieg. Chemik na początku zyskiwał przewagę, a następnie raz ją powiększał, innym razem tracił. Ani razu jednak nie był zagrożony.

Trochę walki kibice zobaczyli dopiero w trzeciej odsłonie, ale od stanu 10:9 policzanki mocniej nacisnęły i po serwisach Elizabet Inneh-Vargi wywalczyły trzy kolejne punkty. Po chwili na zagrywkę weszła Natalia Mędrzyk i Chemik zaliczył kolejną serię punktową, pozbawiając zawodniczki z Opola złudzeń.

W Bydgoszczy przedostatni w tabeli Metalkas Pałac podejmował ostatnią Grupę Azoty Akademię Tarnów. Miejscowe wygrały za trzy punkty, oddalając od siebie widmo spadku i pogrążając rywalki.

Już pierwszy set pokazał, że obie drużyny do walki rzuciły wszystko, co najlepsze. Może nie prezentowały zbyt wysokiego poziomu, ale grały z sercem i walczyły o każdą piłkę. Po wyrównanym początku przewagę zyskały przyjezdne. Wydawało się, że wygrają, bo prowadziły już 24:20. Pałac nie dał za wygraną. Doprowadził do gry na przewagi. Nastąpiła wymiana ciosów. Przy stanie 35:34 decydujący punkt wywalczyła, bo atakująca Akademii Weronika Szumera pomyliła się w ataku.

W pozostałych setach emocji też nie brakowało. Przyjezdne były bardzo blisko tie-breaka. Wprawdzie w czwartej partii przegrywały 20:22, ale doprowadziły do gry na przewagi. Nie była tak długa jak w pierwszej odsłonie; bydgoszczanki wykorzystały trzecią okazję, kiedy Joanna Sikorska popisała się mocnym zbiciem. (mic)

ŁKS Commercecon Łódź – KGHM #VolleyWrocław 3:0 (25:21, 25:14, 25:22)

ŁKS: Ratzke (1), Campos (9), Gryka (10), Diouf (10), Dudek (15), Witkowska (13), Maj-Erwardt (libero) oraz Zaborowska, Piasecka (2), Drabek, Hryszczuk (2).

Trener Alessandro CHIAPPINI.

WROCŁAW: Muhlsteinova (2), Stronias (14), Lewandowska (5), Szczurowska (11), Bączyńska (9), Ponikowska (4), Pawłowska (libero) oraz Stancelewska, Szady, Gancarz.

Trener Michal MASEK.

Sędziowali: Tomasz Lisiecki (Białystok) i Leszek Papież (Warszawa).

Widzów 1456.

Przebieg meczu

I: 10:8, 14:15, 20:18, 25:21.

II: 10:6, 15:8, 20:11, 25:14.

III: 10:8, 15:14, 20:19, 25:22.

Bohaterka – Kamila WITKOWSKA.

Grupa Azoty Chemik Police – Uni Opole 3:0 (25:16, 25:13, 25:16)

POLICE: Kowalewska (3), Fedusio (8), Wasilewska (10), Inneh-Varga (17), Mędrzyk (17), Korneluk (8), Grajber-Nowakowska (libero).

Trener Marco FENOGLIO.

OPOLE: Bińczycka, Olaya (3), Połeć (3), Zaroślińska-Król (6), Pamuła (5), Orzyłowska (2), Adamek (libero) oraz Sieradzka (9), Kecher (2), Lijewska (5), Janicka, McCall.

Trener Nicola VETTORI.

Sędziowali: Patryk Frąckiewicz (Bydgoszcz) i Mateusz Broński (Murowana Goślina).

Widzów 2170.

I: 10:7, 15:9, 20:13, 25:16.

II: 10:4, 15:8, 20:11, 25:13.

III: 10:8, 15:10, 20:11, 25:16.

Bohaterka – Natalia MĘDRZYK.

Metalkas Pałac Bydgoszcz – Grupa Azoty Akademia Tarnów 3:1 (36:34, 19:25, 25:23, 27:25)

BYDGOSZCZ: Gorzkiewicz (4), Makarewicz (4), Witowska (15), Sikorska (31), Nowakowska (11), Paluszkiewicz (8), Saad (libero) oraz Łyszkiewicz (4), Justka, Bałdyga.

Trener Martinez VOLPINI.

TARNÓW: Chmielewska (3), Zakościelna (19), Moscickaja (6), Szumera (18), Molenda (16), Uszewa (11), Żurawska (libero) oraz Marcyniuk, Calkins, Szczygieł-Głod (6).

Trener Błażej KRZYSZTAŁOWICZ.

Sędziowali: Adam Piekarec i Natalia Noga (oboje Gdańsk).

Widzów 550.

I: 8:10, 12:15, 16:20, 25;24, 29:30, 36:34.

II: 5:10, 11:15, 15:20, 19:25.

III: 10:7, 15:10, 18:20, 25:23.

IV: 10:7, 15:14, 20:19, 25:24, 27:25.

Bohaterka – Joanna SIKORSKA.

Energa MKS Kalisz – ITA Tools Stal Mielec 3:1 (25:19, 25:19, 21:25, 25:22)

KALISZ: Wawrzyniak (2), Drużkowska (11), Efimienko-Młotkowska (7), Bosković (2), Mlinar (13), Fedorek (17), Śliwa (libero) oraz Rasińska (15), Kuligowska (2), Cygan, Ashburn.

Trener Przemysław MICHALCZYK.

MIELEC: Kucharska (4), Mucha (15), Kubacka (10), Gierszewska (14), Janković (4), Bałucka (3), Łyduch (libero) oraz Pancewicz (libero), Dyduła (1), Bryda (9).

Trener Mateusz GRABDA.

Sędziowali: Łukasz Szczepankiewicz (Zawiercie) i Rafał Pośpiech (Częstochowa).

Widzów 1175.

I: 10:6, 15:9, 20:10, 25:19.

II: 10:9, 15:10, 20:14, 25:19.

III: 9:10, 14:15, 16:20, 21:25.

IV: 10:7, 15:12, 20:17, 25:22.

Bohaterka – Izabela ŚLIWA.

Moya Radomka Radom – Grot Budowlani Łódź 2:3 (25:23, 25:23, 12:25, 13:25, 12:15)

RADOM:] Gajer (6), Murek (6), Świrad (9), Reiter (17), Johnson (21), Scholezel (7), Stenzel (libero) oraz Nowakowska (2), Gałkowska, Moskwa (2), Dąbrowska, Rybak-Czyrniańska.

Trener Jakub GŁUSZAK.

GROT BUDOWLANI: Wilińska (4), May (27), Lisiak (11), Bjelica (22), Blagojević (21), Różyńska (1), Łysiak (libero) oraz Łazowska, Pol (3).