Sport

Córka na wagę złota

Po niezwykle emocjonującym i stojącym na wręcz niebotycznym poziomie turnieju mężczyzn, do rywalizacji olimpijskiej przystępuje 60 golfistek. Tytułu bronić będzie Nelly Korda.

Nelly Korda odziedziczyła sportowy talent po rodzicach, a w golfie osiągnęła poziom olimpijski. Fot. PAP / EPA

To, co nie udało się 30-letniemu Xanderowi Schauffele, drugiemu golfiście rankingu światowego, który nie obronił złota wywalczonego w Tokio - niespodziewanie wyrwał je Scottie Scheffler - może udać się jego 26-letniej koleżance z reprezentacji USA, aktualnie najlepszej golfistce świata.

Trzecia w historii

Nelly Korda gra ostatnio niesamowicie. W kwietniu dokonała czynu absolutnie wyjątkowego, zwyciężając w Chevron Championship, swoim piątym z rzędu turnieju LPGA, który w dodatku był jej drugim triumfem wielkoszlemowym! Została tym samym dopiero trzecią zawodniczką w historii, która wygrała w pięciu kolejno rozegranych turniejach ligi. Wcześniej sztuki tej dokonały dwie legendy kobiecego golfa: Nancy Lopez w 1978 i Annika Sorenstam w 2005 roku. Córka Petra Kordy - zwycięzcy tenisowego Australian Open z 2008 roku, niegdyś numeru dwa w rankingu ATP - marzy o ponownym sięgnięciu po złoty medal olimpijski. W Tokio szła jak burza. W drugiej rundzie stojąc na osiemnastym tee z wynikiem -11 potrzebowała birdie do wyczarowania noty marzeń 59. Ta myśl mogła ją jednak trochę zdekoncentrować, ponieważ ostatecznie zaliczyła tam double-bogey’a kończąc dzień wynikiem 62. Runda 59 co prawda przeszła jej koło nosa, jednak nie przeszkodziło jej to w zdobyciu dwa dni później złotego medalu. Przed rundą finałową miała trzy strzały przewagi, wygrywając jednym z Lydią Ko z Nowej Zelandii i Mone Inami z Japonii. W dogrywce o srebrny medal Inami pokonał Ko. Nelly została drugą zawodniczką ze Stanów Zjednoczonych, która zdobyła złoto, pierwszą od czasów Margaret Abbott na Igrzyskach Olimpijskich w 1900 roku.

Realizując marzenia

Jej tata Petr był kiedyś wielką gwiazdą tenisa, mama Regina to też zawodowa tenisistka, starsza siostra Jessica ma na koncie pięć zwycięstw LPGA, a młodszy brat próbuje z różnym skutkiem podążać śladami ojca, którego zresztą jest lustrzanym odbiciem. Podobnie jak większość sportowców biorących udział w igrzyskach, Nelly dorastała, marząc o wygrywaniu największych trofeów. Wraz ze swoją sportową rodzinką oglądała zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie, ale nigdy nie myślała, że to właśnie ona zdobędzie złoty medal. Teraz dwukrotna triumfatorka turniejów wielkoszlemowych i dwukrotna olimpijka, ma wielką ochotę powtórzyć sukces z 2021 roku: - Naprawdę nie czuję, że bronię tytułu. Po prostu wyjdę i będę cieszyć się tym doświadczeniem. Miejmy nadzieję, że spodoba się to fanom. Mężczyźni mieli tu niesamowitych kibiców. Byłam pod wrażeniem liczby osób, które to oglądają, i jestem po prostu szczęśliwa, że wróciłam na tę pozycję.

Olimpijskie emocje

Mimo wielu zwycięstw, złoty medal olimpijski był dla niej szczególnym trofeum. Stojąc na podium, przeżyła niemal doświadczenie „wyjścia z ciała”, opowiadając o emocjach, jakich nigdy w życiu nie doświadczyła, kiedy zobaczyła przed sobą amerykańską flagę. Noszone przez nią urządzenie monitorujące parametry życiowe, pokazało, że jej najwyższe tętno w ciągu całego dnia zarejestrowane zostało, nie kiedy wygrywała, a kiedy stała na podium: - Tak naprawdę nie wiedziałam, jakie emocje będę przeżywać, dopóki nie stanę na podium. Jako dziecko obserwowałam wielu sportowców i wszystkie ich emocje na podium, kiedy wciągano ich flagę i odgrywano hymn narodowy. Kiedy w końcu mogłam to zrobić sama, poczułam ogromny przypływ emocji, który przeze mnie przeszedł. Kilka łez spłynęło mi po twarzy. To było oczywiście niesamowite doświadczenie, które cenię i jestem wdzięczna za każdą sytuację, w której się znajduję, za każdym razem gdy mogę walczyć o zwycięstwo. Jeśli chodzi o turnieje wielkoszlemowe i medal olimpijski, to właśnie dla nich tak długo przebywamy na świeżym powietrzu, szlifując swoją formę na siłowni i na polu golfowym. To właśnie dla tych chwil.

Bez Polki

W rywalizacji na Le Golf National weźmie udział łącznie 60 kobiet. Inaczej niż w turnieju męskim, gdzie zagrał Adrian Meronk, Polska nie będzie miała swojej reprezentacji. Dorota Zalewska, która w tym roku dopiero rozpoczęła walkę na Ladies European Tour, nie zakwalifikowała się jeszcze do stawki. Z kolei Holenderski Komitet Olimpijski i Holenderska Federacja Sportu (NOCNSF) uniemożliwiły Dewi Weber zajęcie jej miejsca w zawodach po tym, jak nie spełniła ich wewnętrznych kryteriów kwalifikacyjnych. Komitet Olimpijski Nowej Zelandii podjął podobną decyzję w sprawie Momoki Kobori. Australijka Minjee Lee po raz trzeci pojawi się na igrzyskach, kilka dni po olimpijskim debiucie brata Min Woo Lee w zawodach mężczyzn. Reprezentująca Indie Aditi Ashok również bierze udział w trzecich igrzyskach olimpijskich. Z mamą w funkcji caddiego, walczyła w Tokio o medal, ostatecznie zajmując czwarte miejsce. W Paryżu zagra przyjaciółka jeszcze z czasów juniorskich Doroty Zalewskiej i koleżanka z drużyny Texas Tech Mai Ambroziak – Shannon Tan, która jest pierwszą golfistką z Singapuru, biorącą udział w igrzyskach olimpijskich. Shannon rozpoczęła piorunująco swoją zawodową karierę. Przerywając studia na uniwersytecie w Teksasie, po tym jak awansowała na LET dzięki świetnemu szóstemu miejscu w grudniowym Q-School, jako 19-latka zwyciężyła w lutym w swoim pierwszym turnieju ligi w Kenii. Teraz jest szóstą golfistką w rankingu Ladies European Tour i w środę po raz pierwszy powalczy w igrzyskach olimpijskich. W turnieju zamelduje się oczywiście elita światowego golfa kobiet. Zagrają między innymi takie gwiazdy jak: Lilia Vu, Jin Young Ko, Ruoning Yin, Amy Yang, Charley Hull, Rose Zhang, Brooke Henderson, Lydia Ko, Maja Stark, Linn Grant, Carlota Ciganda, Leona Maguire, Georgia Hall, Ashleigh Buhai, Anne Van Dam, czy Maria Fassi. Pełne transmisje dostępne będą od środy do soboty na Platformie Max.

Kasia Nieciak

Amerykanka ze złotym medalem zdobytym przed trzema laty w Tokio. W Paryżu chce to powtórzyć. Fot. PAP/EPA


Jak widać, Nelly Korda w każdym stroju prezentuje się pięknie. Fot. PAP/EPA