Kajetan Kajetanowicz w głębi pięknych okoliczności przyrody...Fot. PAP/EPA

Challenger dla „Kajty”

SPORTY SAMOCHODOWE

RAJD SAFARI

Dwukrotny rajdowy mistrz świata Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał Rajd Safari, trzecią rundę cyklu. Na drugiej pozycji ze stratą 1:37,8 uplasował się Japończyk Takamoto Katsuta (Toyota Yaris Rally1), a trzeci był Francuz Adrien Fourmaux (Ford Puma Rally1) - strata 2:25,1. W kategorii WRC2 Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia RS Rally2) zajął 3. miejsce, ale triumfował w kategorii Challenger.

W niedzielę przed startem do ostatniego, trzeciego etapu Rovanpera miał 2:08,9 przewagi nad Katsutą. Fin zapowiedział, że finałowy etap pojedzie spokojnie, bez zbytniego ryzyka, po to, aby utrzymać bezpieczną przewagę nad rywalami. Słowa dotrzymał. Nie wygrał żadnego z sześciu niedzielnych odcinków specjalnych, ale to i tak wystarczyło do zwycięstwa.

W WRC2 zwyciężył Brytyjczyk Gus Greensmith, drugie miejsce ze stratą 1:23,1 zajął Szwed Oliver Solberg, a trzeci był „Kajto” Kajetanowicz - strata 8:29,0 (wszyscy Skoda Fabia RS Rally2). Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem po raz trzeci startowali w Kenii. Dwie poprzednie edycje wygrali w kategorii WRC2. W tym roku ich głównym celem było zwycięstwo w kategorii Challenger (zespoły prywatne) i zadanie zrealizowali.

- Zrobiliśmy to ponownie, choć tym razem w WRC2 Challenger. To fajny początek sezonu. Jechałem spokojnie, może chwilami byłem nudny, ale to ważny wynik dla mnie, dla zespołu - powiedział na mecie „Kajto”.

Następną, czwartą rundą mistrzostw świata WRC będzie w dniach 18-21 kwietnia Rajd Chorwacji. W kalendarzu mistrzostw jest także Rajd Polski zaplanowany w terminie 27-30 czerwca

Rajd Safari: 1. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota GR Yaris Rally1) 3.36:04,0, 2. Takamoto Katsuta (Japonia/Toyota GR Yaris Rally1) strata 1:37,8, 3. Adrien Fourmaux (Francja/Ford Puma Rally1 Hybrid) 2:25,1, 4. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota GR Yaris Rally1) 4:20,2, 5. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20 N Rally1) 10:17,5, 6. Gus Greensmith (W. Brytania/Skoda Fabia RS Rally2) 18:05,4 (1. m. WRC2)... 10. Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia RS Rally2) 26.34,4 (3. m. WRC2), 14. Daniel Chwist (Skoda Fabia RS Rally2) 50.07,0 (6. m. WRC2).

Klasyfikacja MŚ (po 3 rundach): 1. Neuville 67 pkt, 2. Evans 61, 3. Fourmaux 46, 4. Ott Tanak (Estonia/Hyundai I20 Rally1) 33, 5. Rovanpera 31, 6. Katsuta 30.