Sport

Bytomska Góra Miłości to będzie wyzwanie!

Blisko 700 zawodników reprezentujących przeszło 180 klubów lekkoatletycznych z całego kraju zgłoszono do sobotnich mistrzostw Polski w biegach przełajowych w bytomskim Parku Kachla.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz (z lewej) i prezes PZLA Henryk Olszewski, czyli debiutancka mistrzowska kooperacja. Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu/Hubert Klimek

Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych tradycyjnie organizowane są na zakończenie sezonu lekkoatletycznego. Pierwsze odbyły się w 1921 roku. Ich 96. edycja rozegra się w sobotę w Bytomiu, który debiutuje jako gospodarz czempionatu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Kibice będą mogli dopingować uczestników w Parku Kachla, którego początki datują się na rok 1840.

- To jedna z ważniejszych imprez, która uświetnia 770-lecie Bytomia, na dodatek w atrakcyjnym i zabytkowym parku w samym centrum miasta - zachęcał na dobę przed startem gospodarz zawodów i zarazem prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz. W pobliskim Ratuszu ulokowane zostało biuro zawodów.

Kuźnia charakteru

- Dlaczego mistrzostwa tutaj? To nie jest tak, że kochamy Bytom i dostaliście je za ładne oczy - puszczał oko prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Henryk Olszewski. - Stanęliście na wysokim poziomie organizacyjnym, poza tym są tu świetni zawodnicy i trenerzy oraz atrakcyjna baza. Dzięki za wasz trud! – dodawał szef federacji.

W tym sezonie udział w MP awizowało blisko 700 biegaczy reprezentujących przeszło 180 klubów z całego kraju. Najlepsi powalczą nie tylko o medale, ale też o kwalifikację do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy za dwa tygodnie w Antalyi.

- Mistrzostwa w biegach przełajowych to ważny etap przygotowań do sezonu halowego i letniego, kształtujący motorykę i charakter, bo warunki do biegania są tu dużo trudniejsze niż w hali czy na stadionie - podkreślał Olszewski.

Góra nienawiści?

Lokalni organizatorzy, na czele z inicjatorem przeprowadzenia MP w Bytomiu i ich dyrektorem Maciejem Kurylasem, przygotowali wymagającą trasę. Najtrudniejszym punktem kilometrowej pętli będzie podbieg pod słynną, parkową Górę Miłości, która dla niektórych uczestników zapewne stanie się górą nienawiści…

- Trasa będzie selektywna, ale o to chodzi w przełajach. Ktoś kiedyś powiedział, że im trudniejsza trasa, tym lepsza. Na zawodników czekają zatem trudne podbiegi, szczególnie w połowie okrążenia. Warto przyjść i dopingować uczestników. Emocje z pewnością rozgrzeją nawet tych, którzy obawiają się niskich temperatur. Mam nadzieję, że sportowcy unikną kontuzji i wszyscy wrócą do domów w pełnym zdrowiu - mówił Maciej Kurylas.

Łukasz celuje w hat trick

Wśród uczestników mistrzostw nie zabraknie silnej reprezentacji województwa śląskiego. Swoich przedstawicieli będą mieli także bytomianie. Jednym z nich będzie Łukasz Zaczyk, utalentowany zawodnik młodego pokolenia, który w lipcu w Bańskiej Bystrzycy zdobył brązowy medal mistrzostw Europy do lat 18 w biegu na 800 metrów, a w kraju wywalczył tytuły mistrza kraju na stadionie na 800 m i w hali na 600 m. W sobotę będzie bronił tytułu w kategorii do lat 18, zdobytego przed rokiem w Drzonkowie - celuje więc w lekkoatletyczny hat trick.

- Za mną bardzo długi i wyczerpujący sezon, ale postanowiłem, że na swoim terenie muszę powalczyć jeszcze o tytuł w przełajach. Nie będę czarował, noga się kręci, przyjadę, by wygrać. Przy trasie będą moi bliscy i przyjaciele, co z pewnością będzie dodatkową motywacją - podkreślał zawodnik MKS-MOSM Bytom.

Tomasz Mucha

PROGRAM MINUTOWY

Wstęp na teren zawodów będzie bezpłatny. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na 10.00, a kwadrans później pierwszy bieg, których w różnych kategoriach i na różnych dystansach zostanie rozegranych 12.

10.00 ceremonia otwarcia
10.15 bieg kobiet na 2 km (U18)
10.30 bieg kobiet na 2 km (U20)
10.45 bieg mężczyzn na 3 km (U18)
11.05 bieg mężczyzn na 3 km (U20)
11.25 bieg kobiet na 3 km (U18)
11.45 bieg kobiet na 4 km (U20)
12.15 bieg mężczyzn na 5 km (U18)
12.50 bieg mężczyzn na 5 km (U20)
13.25 bieg kobiet na 2 km (seniorki + U23)
13.40 bieg mężczyzn na 2 km (seniorzy + U23)
13.55 bieg kobiet na 6 km (seniorki + U23)
14.35 bieg mężczyzn na 6 km (seniorzy + U23)


3 RAZY

Polska była gospodarzem mistrzostw świata w biegach przełajowych – w 1987 roku w Warszawie oraz w 2010 i 2013 w Bydgoszczy.