Boston krok od tytułu

NBA

Na razie to najnudniejsze i najbardziej jednostronne finały w ostatnich latach. Boston dominuje i po trzech meczach prowadzi z Dallas Mavericks 3:0.

Szykuje się tzw. „sweep” (zmiecenie, wymiecenie), czyli wygrana do zera. Po raz ostatni w finałach mieliśmy z tym do czynienia przed sześciu laty, gdy Golden State ograli Cleveland Cavaliers.

W środę w Dallas gospodarze dobrze rozpoczęli, prowadzili po kilku minutach 25:12, ale pierwszą kwartę wygrali tylko 31:30. Druga kwarta była wyrównana (20:20). Dominacja gości zaczęła się tuż po wyjściu z szatni na trzecią kwartę. Boston wygrał ją 35:19, a na przełomie 3 i 4 części zaliczył serię 20:5! Jedenaście minut przed końcem po trójce White'a Celtics prowadzili 91:70. Wydawało się, że wszystko jest rozstrzygnięte. Wtedy niespodziewanie do rozpaczliwego szturmu ruszyli gracze z Teksasu i omal nie skończył się on powodzeniem! Dallas zanotowało punktową serię 21:2. 210 sekund przed końcem po trafieniu Irvinga miejscowi zbliżyli się na zaledwie punkt (93:92).

Na więcej goście już nie pozwolili. Może dlatego, że ostatnie cztery minuty Mavericks musieli grać bez swojego lidera - Luce Donciciowi odgwizdano szóste przewinienie i Słoweniec oglądał więc mecz z ławki. - Mieliśmy szansę. Byliśmy blisko. szkoda, że się nie udało. Bardzo chciałbym być wtedy na parkiecie - mówił po meczu Doncić.

W środę na boisku rządzili Jayson Tatum (31 punktów, 6 zbiórek, 5 asyst) i Jaylen Brown (30 punktów, 8 zbiórek, 8 asyst). Najprawdopodobniej między tymi dwoma zawodnikami rozegra się też walka o tytuł MVP finałów.

To był piąty mecz obu drużyn w tym sezonie i piąta wygrana Celtics. Podopieczni trenera Joe Mazzuli stali się dziewiątym zespołem w historii NBA, który w fazie play off wygrał dziesięć spotkań z rzędu.

Kolejne spotkanie odbędzie się w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego również w Dallas. Za Bostonem przemawia twarda statystyka - żadna ze 156 drużyn, które w przeszłości przegrywały w play off 0-3, nie zdołała odwrócić losów rywalizacji na swoją korzyść.