Bogatsza premiera
W sobotę w Xiamen rusza kolejna edycja lukratywnej Diamentowej Ligi. Na starcie tylko jedna Polka, płotkarka Pia Skrzyszowska, która w 2025 roku celuje w kolejny rekord kraju.
Pia Skrzyszowska rozpoczyna nowy sezon, po którym wiele sobie obiecuje. Fot. Michał Laudy/PressFocus
Na „diamentowy” cykl w jego 16. już edycji składa się 15 lekkoatletycznych mityngów w Azji, Europie oraz w Nowym Jorku i afrykańskim Rabacie. 16 sierpnia dwunastym przystankiem DL będzie Stadion Śląski - rozgrywany na nim Memoriał Kamili Skolimowskiej „awansował” do elitarnego grona od 2022 roku. Serię Wanda Diamond League 2025 zakończy dwudniowy finał już pod koniec sierpnia w Zurychu, gdyż 13 września rozpocznie się najważniejsza impreza sezonu - mistrzostwa świata w Tokio.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w Diamentowej Lidze będą rywalizować w 16 konkurencjach - dziewięciu biegowych: 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 100/110 m ppł, 400 m ppł, 3000 m z przeszkodami oraz siedmiu technicznych: skoku w dal, wzwyż, o tyczce, trójskoku, pchnięciu kulą, rzucie dyskiem i oszczepem.
Więcej kasy
W 2025 roku organizatorzy Diamentowej Ligi wypłacą sportowcom rekordową sumę 9,24 miliona dolarów w nagrodach pieniężnych. Łączna pula nagród w każdym „zwyczajnym” mityngu to pół miliona oraz 2,24 mln w finale. Pewną zmianą w porównaniu z poprzednimi edycjami jest wprowadzenie większych nagród pieniężnych dla czterech konkurencji w poszczególnych zawodach i ośmiu w finałach. Na przykład w Xiamen zwycięzcy biegu na 110 m ppł. i skoku o tyczce mężczyzn oraz biegu na 5000 m i skoku wzwyż kobiet otrzymają wyższe premie - 20 tysięcy zamiast standardowych 10 tysięcy dolarów. Z kolei zwycięzcy poszczególnych konkurencji w finałach w Zurychu otrzymają diamentowe trofeum oraz 50 tysięcy dolarów.
Jeden rekord już ma
Wracając do premierowego mityngu w Xiamen, na tamtejszym stadionie Egret wystąpi tylko jedna reprezentantka Polski - w biegu na 110 metrów przez płotki Pia Skrzyszowska.
W zakończonym w marcu sezonie halowym lekkoatletka, która w Wielkanoc skończyłą 24 lata, odniosła wiele sukcesów. Poprawiła liczący sobie 45 lat rekord Polski w biegu na 60 m ppł na 7,74 sek, zajęła czwarte miejsce w MŚ w Nankinie i zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w Apeldoorn. W sobotę wystartuje pierwszy raz w sezonie letnim. W kwietniu trenowała na zgrupowaniu w Potchefstroom w RPA. „Pierwsza część okresu przygotowawczego zakończona. Czas zobaczyć, gdzie jesteśmy. Już wkrótce zawody” - napisała płotkarka AZS AWF Warszawa na Instagramie.
W 2024 roku na stadionie Skrzyszowska zbliżyła się na 0,01 sekundy do również liczącego sobie 45 lat i wynoszącego 12,36 rekordu kraju na 100 m ppł należącego do Grażyny Rabsztyn. Jednym z głównych celów w nowym sezonie będzie pobicie tego wyniku.
- Nie ma co ukrywać, że jest to możliwe i będę starała się tego dokonać, ale oczywiście nie w kwietniu, w którym ciągle będę w mocnym treningu. Nigdy nie robiliśmy czegoś takiego, żeby startować tuż po zakończeniu zgrupowania. To będzie trochę eksperymentalne, ale zobaczymy na czym stoimy. Jeśli zacznę od wyniku 12,80, będę zadowolona. Na żaden konkretny wynik w pierwszych mityngach Diamentowej Ligi nie będę się nastawiam. Trzeba pobiec poprawnie, poprawiać ze startu na start elementy techniczne. Uwierzyłam w to, że trzeba być cierpliwym - mówiła niedawno podopieczna swojego taty Jarosława, która już na igrzyskach w Paryżu zapewniła sobie start we wrześniowych MŚ w Tokio.
Mocne płotki
Wsród rywalek Polki w Xiamen będą m.in. rekordzistka świata (12,12 sprzed trzech lat) Tobi Amusan z Nigerii, halowa mistrzyni globu na 60 m ppł. Devynne Charlton z Bahamów, dwukrotna złota medalistka MŚ Danielle Williams z Jamajki, wicemistrzyni olimpijska z 2016 roku Amerykanka Nia Ali oraz jej rodaczki Grace Stark i Tonea Marshall.
W biegu mężczyzn na 110 m ppł zaprezentuje się pięciu zawodników z rekordem poniżej 13 sekund: mistrz świata Grant Holloway z USA, jego rodacy Freddie Crittenden, Cordell Tinch i Daniel Roberts oraz Jamajczyk Hansle Parchment. Rekordzista Polski i halowy mistrz Europy na 60 m ppł. Jakub Szymański, po nieudanym starcie w HMŚ w Nankinie, gdzie odpadł w półfinale, sezon letni zainauguruje za miesiąc, 23 maja, na Stadionie Śląskim podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego.
„Mondo” po kolejny rekord?
Gwiazdą mityngu w Xiamen będzie rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis. Niewykluczone, że Szwed zaatakuje wysokość 6,28 m i ponownie poprawi własny rekord. Z „Mondo” rywalizować będą m.in. halowy mistrz Europy i wicemistrz świata z tego roku, podopieczny polskiego trenera Marcina Szczepańskiego, Grek Emanuil Karalis, wicemistrz olimpijski Amerykanin Sam Kendricks i Norweg Sondre Guttormsen.
Na 100 m pobiegną utytułowani sprinterzy: Amerykanin Christian Coleman, Kenijczyk Ferdinand Omanyala, Letsile Tebogo z Botswany czy Akani Simbine z RPA.
Do biegu na 200 m zgłoszone są trzy zawodniczki z rekordem życiowym poniżej 22 sekund: Jamajka Shericka Jackson oraz Amerykanki Jenna Prandini i Anavia Battle, a także mistrzyni Europy Mujinga Kambundji ze Szwajcarii.
Faworytką konkursu skoku wzwyż będzie rekordzistka świata (2,10 m) Jarosława Mahuczich z Ukrainy, z którą o zwycięstwo powalczą Australijki: halowa mistrzyni świata Nicola Olyslagers i brązowa medalistka olimpijska Eleanor Patterson.
Specjaliści w biegu na 400 m ppł tym razem wystartują na nietypowym dystansie - 300 m ppł. Na liście są m.in. rekordzista świata Karsten Warholm z Norwegii i wicemistrz globu Kyron McMaster z Brytyjskich Wysp Dziewiczych.
(t, PAP)
18
MILIONÓW dolarów zapłacą łącznie w 2025 roku lekkoatletom organizatorzy Diamentowej Ligi. Oprócz 9,24 mln w nagrodach za wyniki, pozostałe prawie 9 mln to opłaty promocyjne. Kolejne 6 milionów dolarów pochłoną usługi, takie jak transport, zakwaterowanie i opieka medyczna.
DIAMENTOWA LIGA 2025
◾ 26 kwietnia - Xiamen, Chiny◾ 3 maja - Szanghaj, Chiny
◾ 16 maja - Dauha, Katar
◾ 25 maja - Rabat, Maroko
◾ 6 czerwca - Rzym, Włochy
◾ 12 czerwca - Oslo, Norwegia
◾ 15 czerwca - Sztokholm, Szwecja
◾ 20 czerwca - Paryż, Francja
◾ 5 lipca - Eugene, USA
◾ 11 lipca - Monako
◾ 19 lipca - Londyn, Wielka Brytania
◾ 16 SIERPNIA - CHORZÓW
◾ 20 sierpnia - Lozanna, Szwajcaria
◾ 22 sierpnia - Bruksela, Belgia
◾ 27-28 sierpnia - Zurych, Szwajcaria (finał)